Ulubiony przedmiot
Administrator:A.Stećko
Majowe święta – dni, o których należy pamiętać 2 i 3 maja to dni, które są szczególnie ważne w historii Polski. Obchodzimy je w wyjątkowy sposób – razem, a jednak osobno. Warto przypomnieć sobie, skąd wzięły się święta majowe. Dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy?
Biała od Orła Białego 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.
Warto wspomnieć, że 2 maja 1945 r. polscy żołnierze z I Dywizji Kościuszkowskiej, zdobywający Berlin, umieścili polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Tiergarten oraz na Reichstagu w Berlinie. Natomiast w okresie Polski Ludowej był to dzień, kiedy po obchodach pierwszomajowych zdejmowano wszystkie flagi, aby nie zostały na Święto Konstytucji 3 Maja, które nie było przez komunistyczne władze uznawane.
Dziś ochronę prawną symboli państwa gwarantuje Konstytucja, a warunki jej używania określa ustawa. Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.
3 Maja 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja „ Witaj, majowa jutrzenko, 3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości. Dzień 3 Maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku. Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951r. Święto 3 Maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. W roku 2007 po raz pierwszy święto Konstytucji 3 Maja obchodzono na Litwie.
DZIEŃ PATRONA SZKOŁY 3 maja obchodzimy również inne święto, które naszej społeczności Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Kałkowie jest bliskie .Patronem naszej szkoły są BOHATEROWIE POWSTAŃ ŚLĄSKICH. W tym roku obchodzimy 100 ROCZNICĘ WYBUCHU III POWSTANIA ŚLĄSKIEGO.
To właśnie Powstańcom Śląskim jesteśmy dozgonnie wdzięczni za walkę o polskość tych ziem. Oto krótka karta historii, która przybliża nam tamte wydarzenia: „WYZWOLIM SWE ŚLĄSKO KOCHANE…” Są w świecie wartości, które mają wielką moc, wagę, znaczenie. Są ludzie na świecie gotowi dla tych wartości poświęcić to, co mają najcenniejszego, jedno, jedyne-własne życie. Jest taki kraj na Ziemi, opisywany przez poetów, jako „kraj wybrany” – to Polska właśnie, która takich ludzi wydała najwięcej: rycerzy, żołnierzy, powstańców – bohaterów – często nazywanych straceńcami. Jest zakątek w Polsce mający swoisty urok – ZIELONY ŚLĄSK – nasza mała Ojczyzna. Ten obszar nie byłby dziś nasz, gdyby nie nadzieja i wiara, ofiarność i poświęcenie, honor i wola walki powstańców śląskich – naszych praojców. Gdyby nie oni nie byłbyś tu.
150 lat germanizacji - to bardzo długi i trudny czas nieustannej walki Polaków na Śląsku – walki zarówno duchowej jak i zbrojnej. Celem jej było ciągłe potwierdzanie, manifestowanie przynależności do wspólnej Ojczyzny. Twardzi musieli być Polacy na tych ziemiach, żeby poddać się polityce Otto Bismarcka głoszącego, że – „ krwią i żelazem” nastąpi zniemczenie tego obszaru i tych ludzi – ludzi – „ Urzeczonych Polskością – Polaków z wyboru.” Skąd się w nich brała taka moc, taka silna wiara? – a stąd, że ta polskość pokoleniami wyrastała Wydarzenia historyczne na początku XX wieku ułożyły się tak szczęśliwie dla Polaków, że po 123 latach zaborów- skłócona Rosja, Austria, Prusy przystąpiły do działań I wojny światowej 1914-1918 r. Przegrana Austro-Węgier i Niemiec dawała nadzieję Polakom, że oto nadszedł dogodny moment, aby upomnieć się o wolną, niepodległą Polskę, a potem o Śląsk. 1918- Odradzała się Polska, a w Niemczech wybuchła rewolucja. Nadarzała się możliwość wyzwolenia się spod pruskiej niewoli. W spór o Śląsk wtrąciły się mocarstwa zachodnie. Wyrok był krótki – „o Górnym Śląsku przesądzi plebiscyt”. Śląscy patrioci nie chcieli czekać, doszło do masakry w kopalni Mysłowice – zawrzało. W sierpniu 1919 r. wybuchło I powstanie Śląskie - „ …poszli w boje chłopcy nasze” - by potwierdzić słowa „ Niechaj Polska zna jakich synów ma” i pokazać światu, że „Śląsk to Polacy…”
Powstanie upadło, ale wiary nie zabrakło. Jeszcze dwa razy w 1920 i w 1921r. dochodziło do zrywu ludu śląskiego – zmuszonego liczyć tylko na siebie. Powstania Śląskie przypominały światu fakt, że Śląsk zawsze był polski i że z Polską pragnie być złączony. Dzięki nim już w 1922 r. część Śląska wróciła do państwa polskiego, reszta musiała poczekać aż do zakończenia II wojny światowej. Wojna, niezależnie od tego czy było to dawniej, czy dzieje się dziś, kiedy jesteśmy jej obserwatorami – to jednak - „ mroczny czas”.! Żyjąc w wolnym kraju tu i teraz – My - „ wybrańcy Boga” szczerze wierzymy, że „to ostatnie już pokolenie tych, co strzelają nienawiścią i mamy nadzieję, że nadejdzie pokolenie tych, co będą walczyć miłością.” Za ofiarność i poświęcenie – naszym przodkom winniśmy pamięć i wdzięczność. Gdybyśmy tej cząstki historii nie „ ocalili od zapomnienia”- to „ kamienie wołać będą”. Wolność należy do najważniejszych darów natury. Nie można się jej wyrzec tak samo, jak nie można się wyrzec życia i pamiętajmy: żeby kolejne pokolenia wiedziały, że stoimy na pięknym dywanie utkanym przez przodków; Winniśmy pozostać wiernymi tradycjom naszych praojców, a nadzieję czerpać z naszej historii.
Mając na uwadze umacnianie wśród uczniów kultywowania tradycji polskiej, pogłębiania tożsamości narodowej, a także poczucia wspólnoty narodowej, upowszechnianie znajomości na temat niepodległościowych tradycji Śląska, w naszej szkole zorganizowany został Konkurs Historyczno- Informatyczny mający na celu wykonanie ciekawej prezentacji na temat: STULECIA POWSTAŃ ŚLĄSKICH. Do konkursu przystąpili uczniowie klas 6-8.Przez cały kwiecień uczniowie zbierali materiały Wybierając m. in. taką formę pracy, w tym roku szkolnym uczcimy DZIEŃ PATRONA SZKOŁY. Herbert i Kornelia Parton Natalia Sołtys Luiza Skiba Michał Korzec Aleksandra Lach Maja Połeć Wiktoria Śliwa Filip Duda |