ŻŁOBKA SZKRAB
Dyrektor mgr Jolanta Potoczak
Joanna Adamczyk- opiekunka dziecięca
Barbara Lorenc-opiekunka dziecięca
Renata Marszałek-opiekunka dziecięca
Patrycja Bulla-opiekunka dziecięca Agnieszka Blacharska- sprzątaczka Anna Wolna- pielęgniarka
Skład Rady rodziców na rok szkolny 2024/2025
PRZEWODNICZĄCA: Aleksandra Przybyszewska ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEJ: Katarzyna Pacławska SKARBNIK: Aleksandra Pacławska CZŁONEK: Anna Gryglas
********************************************************
STATUT ŻŁOBKA W KAŁKOWIE
PROGRAM ADAPTACYJNY W ŻŁOBKU W KAŁKOWIE
PLAN WSPÓŁPRACY RODZICÓW ZE ŻŁOBKIEM W KAŁKOWIE
PROCEDURA FUNKCJONOWANIA ŻŁOBKA W KAŁKOWIE
W STANIE ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO
przygotowana na podstawie Wytycznych Przeciwepidemicznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego z dnia 25 sierpnia 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki w wieku do lat 3 wydanych na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374, 567 i 1337)
I. Organizacja pracy Żłobka.
- Żłobek w Kałkowie funkcjonuje w godzinach: 7.00-16.00; Dzieci przyprowadzane są w godzinach od 7.00-8.30, odbierane od 14.00-16.00.
- W Żłobku może przebywać maksymalnie 25 dzieci , gdzie przyporządkowani są ci sami i stali opiekunowie .
- Minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 1,5 m2 na 1 dziecko [1]. Załącznik nr 6 do niniejszej procedury.
- W sali, w której przebywa grupa, usuwa się wszystkie przedmioty i sprzęty, których nie można zdezynfekować lub prać na bieżąco.
- Dziecko nie może przynosić ze sobą do placówki żadnych przedmiotów, zabawek, napojów, słodyczy czy przekąsek.
- Sale będą wietrzone co godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Dzieci mogą korzystać z pobytu na świeżym powietrzu w Żłobku na placu zabaw.
- Na placu zabaw dzieci przebywają z zachowaniem zasady możliwie maksymalnej odległości od innych dzieci i personelu.
- Sprzęt na placu zabaw na terenie Żłobka jest regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany przez wyznaczonego pracownika.
- Opiekunowie utrzymują dystans społeczny między sobą w każdej przestrzeni Żłobka min. 1,5 m.
- Personel kuchenny nie kontaktuje się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi.
- Każdy pracownik po przyjściu do Żłobka sprawdza temperaturę termometrem bezdotykowym, a następnie wpisuje ją na indywidualnej karcie pomiaru temperatury. Załącznik nr 4 do niniejszej procedury.
- Rodzice i opiekunowie przyprowadzający i odbierający dzieci zachowują dystans społeczny w odniesieniu do pracowników, innych dzieci i ich rodziców, wynoszący minimum 1,5 m.
- Rodzice nie wchodzą do Żłobka, sygnalizują przyprowadzenie i odbiór dziecka dzwonkiem.
- Rodzice znajdują się w wyznaczonej przez Żłobek przestrzeni, dziecko odbiera wyznaczony/dyżurny pracownik.
- Do Żłobka uczęszcza wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych.
- Do Żłobka dzieci przyprowadzane są przez osoby zdrowe.
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych, nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.
- Dzieci w Żłobku nie używają indywidualnej osłony nosa i ust.
- Przebywanie osób trzecich w Żłobku jest ograniczone, w razie konieczności w wyznaczonych miejscach z zachowaniem środków ostrożności: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe, dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe ( dotyczy m.in. dostawców).
- Rodzic/opiekun dziecka w celu szybkiej komunikacji ze Żłobkiem (w sytuacjach nagłych, chorobowych) jest zobowiązany do podania aktualnych numerów kontaktowych.
- W przypadku zmiany numeru telefonu lub adresu mailowego rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani do natychmiastowego powiadomienia placówki o zmianie danych kontaktowych do rodzica/opiekuna prawnego.
- Po wcześniejszym uzyskaniu zgody rodziców/opiekunów na pomiar temperatury ciała dziecka, pracownik Żłobka sprawdza temperaturę każdego dziecka termometrem bezdotykowym zarówno po przyprowadzeniu dziecka do placówki przez rodzica/opiekuna, w trakcie dnia oraz w przypadku zauważenia niepokojących objawów chorobowych. Norma graniczna temperatury ciała mierzonej na czole wynosi max 37°.
- Dla dzieci przejawiających objawy chorobowe wyznacza się, jako miejsce izolacji obszar w biurze oznaczony napisem „Izolatka”. Wyznaczony pracownik przebywa z dzieckiem do czasu przybycia rodzica/opiekuna zachowując dystans minimum 2 m. Niezwłocznie powiadamia się rodzica/opiekuna w celu pilnego odebrania dziecka ze Żłobka.
II. Higiena, czyszczenie, dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni.
- Przed wejściem do budynku obowiązuje obligatoryjny nakaz dezynfekowania rąk przez osoby dorosłe.
- Obowiązuje regularne mycie rąk wodą z mydłem przez pracowników i dzieci, w szczególności po przyjściu do Żłobka, przed jedzeniem, po samodzielnym skorzystaniu z toalety i po powrocie ze świeżego powietrza.
- W Żłobku prowadzony jest monitoring codziennych prac porządkowych,ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, włączników klawiatury np. dzwonków u drzwi ( Karta monitoringu dezynfekcji pomieszczeń – stanowi Załącznik nr 5 do niniejszej procedury).
- Dezynfekcję przeprowadza się ściśle z zaleceniami producenta środka do dezynfekcji.
- Dezynfekcję przeprowadza się w czasie nieobecności dzieci w pomieszczeniu, z uwzględnieniem czasu potrzebnego na wywietrzenie pomieszczenia.
- Personel opiekujący się dziećmi i pozostali pracownicy są zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej: jednorazowe rękawiczki, osłona na usta i nos, w razie potrzeby w fartuchy z długim rękawem i przyłbice.
- W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych wywieszone są plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje.
- Toalety dezynfekuje się na bieżąco.
III. Żywienie.
- Pracownicy kuchni przygotowujący posiłki dla dzieci stosują się do zasad szczególnej ostrożności poprzez stosowanie środków ochrony osobistej oraz płynów dezynfekujących do czyszczenia powierzchni, sprzętów kuchennych, opakowań produktów, naczyń stołowych oraz sztućców.
- Dzieci korzystają z posiłków w miejscach do tego przeznaczonych i spełniających warunki szczególnej higieny: dezynfekowane blaty i krzesełka, naczynia stołowe i sztućce myte w temperaturze minimum 60° z dodatkiem detergentu lub wyparzane.
IV. Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u personelu przedszkola.
- Pracę w Żłobku podejmują jedynie osoby zdrowe.
- Pracownicy powyżej 60 r. życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi przed ewentualnym podjęciem pracy, składają oświadczenie o świadomości zagrożeń epidemicznych. Oświadczenie stanowi Załącznik nr 1 do niniejszej procedury.
- W Żłobku wyznaczony jest obszar , do izolacji osoby przejawiającej objawy chorobowe.
- Pracownicy Żłobka są poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie podejmują pracy, pozostają w domu, kontaktują się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia dzwonią pod numer 999 lub 112 i informują, że mogą być zarażeni koronawirusem.
- Żłobek zobowiązuje się do bieżącego śledzenia informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia oraz obowiązujących przepisów prawa.
- W Żłobku w widocznym miejscu umieszczone są numery telefonów do służb medycznych i stacji sanitarno-epidemiologicznej.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów, sugerujących zakażenie koronawirusem niezwłocznie odsuwa się go od pracy. Wstrzymuje się przyjmowanie kolejnych dzieci.
- Niezwłocznie powiadamia się powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosuje się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, poddaje się gruntownemu sprzątaniu i dezynfekcji powierzchni dotykowych.
- Ustala się listę osób przebywających z osobą podejrzaną o zakażenie.
V. Rodzice, opiekunowie prawni.
- Rodzice zobligowani są do poinformowania, w jakich godzinach dziecko będzie przebywać w Żłobku w okresie zagrożenia epidemicznego COVID-19.
- Rodzice zobowiązani są do przestrzegania wyznaczonych godzin przyprowadzania i odbierania dziecka ustalonych przez Żłobek.
- W celu zminimalizowania zagrożenia, rodzice/prawni opiekunowie nie mogą wchodzić do Żłobka. Przyprowadzanie lub odebranie dziecka sygnalizują używając dzwonka znajdującego się przy drzwiach wejściowych. W przypadku pilnej sprawy nie mogącej być załatwionej drogą komunikacji telefonicznej lub pocztą e-mail, rodzice mogą przebywać jedynie w wyznaczonej przez Żłobek przestrzeni tj.: w pierwszym pomieszczeniu przy drzwiach wejściowych.
- Rodzice wyrażają zgodę na pomiar temperatury dziecku termometrem bezdotykowym przez pracowników Żłobka.
- Pracownicy Żłobka – w sytuacjach nagłych – w pierwszej kolejności kontaktują się z rodzicem/opiekunem prawnym drogą telefoniczną.
- Rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani do każdorazowego odbierania połączeń telefonicznych przychodzących ze Żłobka.
- Rodzice / opiekunowie zobowiązują się do stałego i bieżącego informowania o stanie zdrowia swojego dziecka a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących jego stanu zdrowia, są zobligowani do jego nieprzyprowadzania do Żłobka.
- Rodzice / opiekunowie zobowiązują się po podpisania oświadczenia, obejmującego swym zakresem powyższe punkty, jednocześnie akceptując i zobowiązując się do przestrzegania niniejszej procedury.
- Oświadczenie stanowi Załącznik nr 2 do niniejszej procedury.
VI. Postanowienia końcowe.
- Wszyscy pracownicy Żłobka są zobowiązani do podpisania oświadczenia, akceptując i zobowiązując się do przestrzegania niniejszej procedury oraz Wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego z dnia 4 maja 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki w wieku do lat 3 wydanych na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322,374 i 567) wraz ze wszystkimi kolejnymi aktualizacjami. Oświadczenie stanowi Załącznik nr 3 do niniejszej procedury.
- Procedura jest dostosowana i uszczegółowiona do indywidualnych warunków lokalowych i osobowych Żłobka w Kałkowie.
- Procedura zostaje wprowadzona Zarządzeniem nr 12/2020 Dyrektora Żłobka w Kałkowie z dnia 28 sierpnia 2020 r.
- Procedura wchodzi w życie z dniem 1 września 2020r.
Załączniki:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 1 Do przestrzeni tej nie wlicza się pomieszczenia/ń kuchni, zbiorowego żywienia, pomocniczych (ciągów komunikacji wewnętrznej, pomieszczeń porządkowych, magazynowych, higieniczno - sanitarnych – np. łazienek, ustępów).Nie należy sumować powierzchni sal dla dzieci i przeliczać łącznej jej powierzchni na limit miejsc. Powierzchnię każdej sali wylicza się z uwzględnieniem mebli oraz innych sprzętów w niej się znajdujących. -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 4/2018
z dnia 22 stycznia 2018r.
Znajomość podstawowych zasad bhp, regulaminów i procedur jest warunkiem odpowiedzialnej pracy każdego pracownika Żłobka.
Uzasadnieniem wprowadzenia poniższych procedur jest troska o zdrowie i bezpieczeństwo każdego dziecka objętego opieką w naszym Żłobku.
Ogólne zasady obowiązujące w naszym Żłobku:
- Wszyscy pracownicy zostali przeszkoleni przez służby BHP oraz dyrektora Żłobka. Posiadają aktualne badania i książeczkę SANEPID‑u.
- Rodzice proszeni są przed zapisaniem dziecka do Żłobka o dostarczenie zaświadczenia lekarskiego, iż dziecko może uczęszczać do Żłobka.
- Do Żłobka przyjmowane są dzieci zdrowe, w razie choroby rodzice informowani są i proszeni o odebranie dziecka. W okresie rekonwalescencji dzieci pozostają w domu.
- Higiena jest jednym z najwyższych priorytetów w naszym Żłobku, utrzymywanie czystości uzyskujemy dzięki codziennemu sprzątaniu i dezynfekowaniu odpowiednich powierzchni.
- Zabawki oraz powierzchnie w pokojach zabaw poddawane są cotygodniowej dezynfekcji.
- Zabawki i meble posiadają certyfikaty bezpieczeństwa użytku dla dzieci.
- Personel pracujący, po wejściu na teren Żłobka a przed przystąpieniem do pracy myje ręce, ubiera fartuszki noszone jedynie w czasie pracy, dezynfekuje strefę brudną czyszcząc ją mopem z domestosem.
- Dzieci po wejściu na teren Żłobka i przed przejściem do zabawy myją rączki przy asyście personelu, dopiero potem przechodzą do zabaw.
- Dodatkowo dzieci myją rączki zawsze przed i po jedzeniu, po zabawie czy po spacerze. Ta procedura oczywiście tyczy się również pracowników Żłobka.
- Wszystkie powierzchnie i stoły używane przy jedzeniu czyszczone są wodą z płynem do naczyń po każdym posiłku.
- Zużyte pieluszki przed wrzuceniem do kubła pakowane są każda do osobnego woreczka foliowego. Kubeł na śmieci wypróżniany jest minimum 2 razy dziennie.
- Dzieci posiadają do dyspozycji własne nocniczki, toalety wraz z umywalkami, o wymiarach przystosowanych dla ich potrzeb. Pragniemy, aby maluchy miały szansę na odejście od pieluszki a potem wraz z rozwojem na naukę nawyków higienicznych i samodzielnego korzystania z toalety. Personel korzysta z odrębnej toalety.
- Wszystkie środki czystości i środki chemiczne znajdują się w miejscu niedostępnym dla dzieci, w szafkach, w specjalnie do tego celu przygotowanym pomieszczeniu zamykanym na klucz.
- W pomieszczeniach dziecięcych Żłobka znajdują się termometry, kontrolowana jest temperatura powietrza (minimalna temperatura dla dzieci w sali, to 18° C).
- Wszystkie dzieci ubezpieczone są od nieszczęśliwych wypadków w wybranym przez rodziców towarzystwie ubezpieczeniowym . Rodzice mogą ubezpieczyć swoje dzieci indywidualnie i przekazać informację o ubezpieczeniu opiekunce.
- Przywiązujemy ogromną wagę do naszego planu dnia. Dzieci potrzebują rytuałów, powtarzalności, to daje im poczucie bezpieczeństwa. Z tego powodu też wszystko w naszym Żłobku odbywa się regularnie o tych samych godzinach każdego dnia.
- Bardzo ważną częścią życia dziecka jest odpoczynek i sen. W naszym Żłobku wszystkie dzieci śpią codziennie w tych samych godzinach. Czas snu, to godziny od 11:30 do 13:00. Maluchy śpią w łóżeczkach a dzieci starsze leżakują. Posiadamy atestowane drewniane, bezpieczne, bardzo wygodne łóżeczka dla naszych maluchów, a dla starszych leżaczki. W czasie snu w pokoju znajduje się opiekunka, która czuwa nad snem i bezpieczeństwem dzieci. Maksymalny czas snu wynosi 1,5 godziny.
Celem naszego żłobka jest nie tylko sprawowanie bezpiecznej opieki nad dziećmi, ale także stymulowanie właściwego i harmonijnego rozwoju każdego dziecka. Mamy tu na myśli zarówno rozwój biologiczny i fizyczny, jak i rozwój emocjonalny, psychomotoryczny, społeczny oraz rozwój samodzielności dziecka. Całościowy obraz rozwoju dziecka, to właśnie przenikające nawzajem i uzupełniające się strefy.
Zapamiętaj!!!
Każde dziecko ma inne potrzeby w innym czasie i rozwija się we własnym tempie.
Maluszek sygnalizuje osobą dorosłym – rodzicom i opiekunkom swoje potrzeby rozwojowe i następne kroki a zadaniem dorosłych jest rozpoznanie tych potrzeb i stworzenie warunków i możliwości ich rozwoju.
Rodzice zobowiązani są do zapoznania się i przestrzegania niniejszego dokumentu.
1. Cele procedur
- Troska o zdrowie i bezpieczeństwo każdego dziecka podczas pobytu w Żłobku,
- Postępowanie opiekunek i pozostałego personelu Żłobka zgodnie z procedurami w sytuacjach trudnych oraz zagrażających bezpieczeństwu dziecka;
- zapewnienie profesjonalnych działań pracowników Żłobka gwarantujących poszkodowanemu dziecku prawidłową opiekę;
- ustalenie zasad organizowania wycieczek poza teren Żłobka;
- dostosowanie metod i sposobów oddziaływań do wieku dzieci, ich możliwości rozwojowych z uwzględnieniem istniejących warunków.
2. Zakres procedury
Procedurze podlegają zasady organizacji zajęć i zabaw dzieci na terenie Żłobka, w ogrodzie Żłobka oraz podczas spacerów i wycieczek.
3. Podstawa prawna
- Konstytucja Rzeczypospolitej art. 72;
- Konwencja o Prawach Dziecka art.3, art. 19, art. 33;
- Rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003r., Nr 6, poz. 69 z późn. zm.);
- Stanowisko Ministra Zdrowia w sprawie możliwości podawania leków dzieciom przez nauczycieli w szkole i przedszkolu z dnia 28 października 2010r. (aktualizacja 20 stycznia 2011r.);
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 2011r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz formularzy „Niebieska Karta” (Dz. U. 2011r., Nr 209, poz. 1245);
- Ustawa z dnia 8 września 2006r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U.
z 2016r. poz. 1868 oraz Dz. U. z 2017 poz. 2195);
- Ustawa z dnia 5 grudnia 2008r. o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2008r., Nr 234, poz. 1570 z późn. zm., t.j. Dz. U. 2018 poz. 151);
- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t. j. Dz. U. z 2018, poz. 108 z późn. zm.);
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j. Dz. U. z 2003r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.);
- Ustawa z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z 2005r. Nr 180, poz. 1493 z późn. zm., t.j. Dz. U. 2015, poz. 1390);
- Statut Żłobka w Kałkowie.
4. Osoby, których dotyczy procedura
Procedura dotyczy wszystkich pracowników, dzieci i rodziców Żłobka w Kałkowie.
5. Obowiązki, odpowiedzialność, upoważnienia osób realizujących zadanie, które jest przedmiotem procedury
Dyrektor
- Ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny w Żłobku.
- Zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w Żłobku, a także bezpieczne
i higieniczne warunki uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez Żłobek poza budynkiem Żłobka
- Kontroluje obiekty należące do Żłobka pod kątem zapewnienia bezpiecznych
i higienicznych warunków korzystania z tych obiektów.
- Sporządza protokół z kontroli obiektów.
- Odpowiada za jakość pracy pracowników i organizację pracy.
- Opracowuje wraz ze starszym opiekunem procedury i instrukcje związane z zapewnieniem bezpieczeństwa dzieciom.
Opiekunki
1.Są zobowiązani do nadzoru nad dziećmi przebywającymi w Żłobku oraz do rzetelnego realizowania zadań związanych z powierzonym stanowiskiem.
2.Zapewniają opiekę, wychowanie i uczenie się w atmosferze bezpieczeństwa.
3.Upowszechniają wśród dzieci wiedzę o bezpieczeństwie oraz kształtują właściwe postawy wobec zdrowia, zagrożeń i sytuacji nadzwyczajnych.
4.Są zobowiązani do przestrzegania przepisów prawa ogólnego i wewnętrznego.
Inni pracownicy
1.Są zobowiązani do rzetelnego realizowania zadań związanych z powierzonym stanowiskiem oraz z funkcją opiekuńczą i wychowawczą Żłobka.
2.Pomagają opiekunkom w codziennej pracy wychowawczej, dydaktycznej i opiekuńczej.
3.Są zobowiązani do przestrzegania przepisów prawa ogólnego i wewnętrznego.
Rodzice
1.W trosce o bezpieczeństwo własnego dziecka, powinni znać procedury zapewnienia bezpieczeństwa obowiązujące w Żłobku.
2.W tym zakresie powinni także współpracować z dyrektorem, kierownikiem i wychowawcami swojego dziecka oraz innymi pracownikami Żłobka.
6. Prezentacja procedur
- Zapoznanie wszystkich pracowników Żłobka z treścią procedur, do wglądu u Dyrektora.
- Udostępnienie dokumentu w pomieszczeniu dla opiekunek oraz na stronie internetowej Żłobka.
- Zapoznanie rodziców z obowiązującymi w placówce procedurami na pierwszym zebraniu organizowanym we wrześniu każdego roku.
7.Postanowienia końcowe
- Procedury obowiązują wszystkich pracowników Żłobka, rodziców dzieci chodzących do Żłobka jaki również osób upoważnionych przez nich do odbioru dzieci.
- Rodzice i personel Żłobka są zobligowani do współpracy oraz wzajemnego poszanowania praw i obowiązków wszystkich podmiotów niniejszej procedury.
- Dyrektor Żłobka może dokonywać z własnej inicjatywy wszelkich zmian w opracowanych procedurach dotyczących bezpieczeństwa dzieci.
- Rada Rodziców może też być wnioskodawcą jednakże proponowane zmiany nie mogą być sprzeczne z obowiązującym prawe.
Rodzaje procedur:
I. BEZPIECZNY POBYT DZIECKA W ŻŁOBKU.
II. ZASADY BEZPIECZEŃSTWA NA SALACH ŻŁOBKOWYCH.
III. ODBIERANIE DZIECKA PRZEZ RODZICA /PRAWNEGO OPIEKUNA.BĘDĄCEGO POD WPŁYWEM ALKOHOLU, NARKOTYKÓW LUB INNYCH ŚRODKÓW ODURZAJĄCYCH.
IV. ODBIERANIE DZIECKA PRZEZ OSOBĘ NIEPEŁNOLETNIĄ.
V. NIEBEZPIECZNE PRZEDMIOTY LUB RZECZY NA TERENIE ŻŁOBKA.
VI. WYSTĄPIENIE POŻARU W ŻŁOBKU, BĄDŹ W BUDYNKU PRZEDSZKOLNYM.
VII. WYJŚCIE DZIECI NA PLAC ZABAW OGRÓD.
VIII. WYCIECZKA POZA TEREN ŻŁOBKA, SPACER.
IX. DOTYCZY DORAŹNEJ POMOCY MEDYCZNEJ.
X. DOTYCZY POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU NIESZCZĘŚLIWEGO WYPADKU DZIECKA W ŻŁOBKU.
XI. DOTYCZY POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU WYSTĄPIENIA U DZIECI CHORÓB.
XII. POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU KONIECZNOŚCI UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY.
XIII.DOTYCZY POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU STWIERDZENIA WSZAWICY I ŚWIERZBU U DZIECI W ŻŁOBKU. |