Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Naszą witrynę przegląda teraz 24 gości
Taki dzień zdarza się raz na 50 lat...
W poniedziałek 30 maja 2022r.,odbył się jubileusz 50-lecia nadania imienia „Bohaterów Powstań Śląskich” Szkole Podstawowej w Kałkowie.
Jubileusz 50 -lecia nadania naszej szkole imienia Bohaterów Powstań Śląskich, to niezwykłe wydarzenie w życiu uczniów, nauczycieli, absolwentów, rodziców oraz mieszkańców wsi. Wydarzenie, które stwarza okazję, by prześledzić i ocenić dorobek edukacyjny i wychowawczy oraz przypomnieć osoby, których ofiarność i praca zdecydowały o sukcesie całej szkoły.
Wydarzenie zapoczątkowała msza święta, a następnie rozpoczęły się oficjalne uroczystości oraz występy artystyczne w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Dla gości, których na wstępie przywitała dyrektor Jolanta Potoczak przewidziano m.in. zwiedzanie wystawy związanej z działalnością szkoły urozmaiconej pamiątkowymi wpisami i osiągnięciami szkolnymi.
W wydarzeniu wzięło udział wiele znanych osób i przedstawicieli lokalnych władz, m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Otmuchów – Pan Jan Woźniak wraz z przedstawicielami Miasta, Gminy i Urzędu Miejskiego w Otmuchowie, Kurator Oświaty w Opolu Pan Michał Siek, Damian Nowakowski wicestarosta nyski, który w imieniu Zarządu Powiatu w Nysie na ręce dyrektor szkoły przekazał list gratulacyjny oraz czek w wysokości 500 zł na rzecz placówki, kierownik Krus w Nysie – Pani Natalia Wdowikowska oraz przedstawiciel tej instytucji Pani Alicja Igras, Pan Rajmund Miller poseł na sejm oraz Pan Bogusław Wierdak Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego, którzy również przekazali list gratulacyjny na ręcę pani dyrektor oraz ufundowali bilety do kina dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy za taką ofiarność na rzecz naszej placówki. Obecni byli również poprzedni dyrektorzy naszej szkoły: Pan Stanisław Mijal, Pan Kazimierz Gutowski, Pan Grzegorz Węgrzyn oraz Pani Bogusława Jurek.
Ostatnim punktem naszej uroczystości było spotkanie z I Dziekanem UO Panem Profesorem Franciszkiem Markiem, który podzielił się z naszymi uczniami piękną lekcją historii.
A skoro o historii mowa to przytoczymy po krótce jak to było...
Pół wieku temu, 20 października 1971 roku, kiedy w kraju obchodzono rocznicę 50-lecia walk o polskość tych ziem, p. kierownik Stanisław Mijal oraz uczniowie i rodzice podjęli decyzję, żeby te ważne dla historii kraju wydarzenia uczcić w taki właśnie sposób.
A zaczęło się wszystko w 1946 roku, kiedy przybyły tutaj z okolic Nowego Sącza pan Józef Galeja otrzymał od władz zezwolenie na uruchomienie szkoły. Pan Galeja był jedynym nauczycielem i opiekował się czterema klasami.
Po p. Galei przyszli następni: p. Józef Bocheński – inicjator budowy nowej szkoły, wspomniany wyżej p. Stanisław Mijal, p. Kazimierz Gutowski, dalej- p. Krzysztof Moszyński, p. Grzegorz Węgrzyn, Pani Bogusława Jurek i Pani Jolanta Potoczak obecna dyrektor szkoły.
O ile stosunkowo łatwo wymienić zarządzających placówką – najpierw był to kierownik, potem – dyrektor, to trudno byłoby wskazać wszystkich pracujących w szkole nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, rodziców pracujących w ramach początkowo Komitetu Rodzicielskiego a obecnie Rady Rodziców. Zresztą, nie o to przecież chodzi. Każdy z nich, na swoim polu i nie tylko, pozostawił tutaj swój ślad, wbudował swoją cegiełkę.
Szkoła była i jest w małych miejscowościach, szczególnie – wiejskich, ośrodkiem integracji społecznej na różnych płaszczyznach. Budynek w razie konieczności przekształca się w scenę teatralną, salę balową, muzeum miejscowych eksponatów, salę konferencyjną i szkoleniową, albo wystawą miejscowego rękodzieła…Szkoła zawsze służyła i ciągle służy społeczeństwu.
Nadanie imienia szkole spełnia podobną rolę. Szkoła bez imienia jest anonimowa. Nadanie jej patrona zdecydowanie podnosi jej rangę. „Bohaterowie Powstań Śląskich” – zobowiązująca nazwa. Co oznacza? Przede wszystkim przypomina i konkretyzuje wiedzę o dziejach Śląska.
Sięgamy pamięcią do XIV wieku i czasów Kazimierza Wielkiego, którego sytuacja polityczna Polski zmusiła do zrzeczenia się piastowskiego Śląska na rzecz Czech. Potem przyszła Austria, Prusy, wreszcie Niemcy i walka z polskimi korzeniami na wielu płaszczyznach. Kulturkampf, ustawa kagańcowa, rugi pruskie…
O przyłączenie Śląska do Polski walczyli bohaterowie w Pierwszym powstaniu od 16 maja do 26 maja 1919 roku , w drugim powstaniu od 18 maja do 26 maja 1929 roku oraz w trzecim powstaniu od 3 maja do 5 lipca 1921 roku.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda ustanowił 20 czerwca świętem państwowym – Narodowym Dniem Powstań Śląskich, dla upamiętnienia zrywu narodowego 3 powstań z lat 1919-2021i złożeniu hołdu jego bohaterom.
Była to wspaniała uroczystość, która miejmy nadzieję sprawiła że naszym absolwentom odżyły wspomnienia.
Przeżyjmy to jeszcze raz..
Radio Opole objęło patronat nad uroczystością 50-lecia nadania imienia naszej szkole. Ostatnio mieliśmy okazję wysłuchać audycji prowadzonej przez Panią Halinę Nadbralik. Tematem audycji była właśnie nasza szkoła, jej uczniowie i duch patriotyzmu, który jest tak silnie umacniany i obecny w naszej szkolnej społeczności. Serdecznie zapraszamy do odsłuchania audycji na Radio Opole. Poniżej linki: