Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości
Z życia szkoły i przedszkola...
Razem na Wielkanoc
Samorząd Uczniowski naszej szkoły z inicjatywą aby w tych trudnych czasach wzmocnić słowami nadziei podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Kopernikach. Przygotowaliśmy kartki wielkanocne ze Słowem Bożym i zawieźliśmy do Kopernik.
Nasza inicjatywa spotkała się z wdzięcznością Sióstr, które opiekują się pensjonariuszami. Akcja miała na celu pobudzenie wrażliwości uczniów na drugiego człowieka.
Spotkanie z leśniczym p. Maciejem Bandurskim Nadleśnictwo Prudnik
Nadleśnictwo Prudnik jest jednym z trzydziestu ośmiu nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Nadleśnictwo jest położone na terenie województwa opolskiego, powiatów: brzeskiego, nyskiego, prudnickiego, głubczyckiego i kędzierzyńsko-kozielskiego, na terenie miast: Paczków, Otmuchów, Nysa, Głuchołazy, Prudnik, Biała, Głogówek i Głubczyce. Swym zasięgiem obejmuje siedemnaście gmin. Ma powierzchnię 1800 km kw.
Głównym celem tego spotkania było poznawanie środowiska przyrodniczego, budzenie zainteresowania i szacunku dla otaczającej przyrody oraz pracy leśnika, wychowanie do życia w harmonii z przyrodą, uświadomienie wpływu lasu na każdego z nas, zdobycie wiedzy o zagrożeniach środowiska oraz konieczności zapobiegania i likwidowania zagrożeń.
Las jest domem wielu zwierząt, korzystamy z jego dóbr wyrabiając drewno, zbierając grzyby, zioła i owoce. Ponadto las chroni nas od powodzi, produkuje tlen, chroni glebę przed erozją. Jest wspaniałym miejscem wypoczynku. Dlatego dbając o przyrodę dbamy o samych siebie. Praca leśnika wymaga umiejętności z różnych dziedzin nauki takich jak: matematyka, dendrologia, ornitologia, entomologia, ochrona przyrody oraz wysokiej sprawności fizycznej.
Serdecznie dziękujemy za wspólną lekcję i wspaniałą zabawę. Zapraszamy ponownie.
Dnia 7 kwietnia obchodziliśmy DZIEŃ SŁUŻBY ZDROWIA. Z tej okazji ucz. kl. II pod opieką wychowawczyni Pani Sabiny Kubrycz odwiedzili miejscowy ośrodek zdrowia i aptekę. Uczniowie zaprezentowali montaż słowno- muzyczny z elementami dowcipu oraz wręczyli paniom kwitnące upominki. Panie były zaskoczone i wzruszone. A więc czego życzyć naszej służbie zdrowia....myślimy, że przede wszystkim zdrowia. Dziękujemy.
7 KWIETNIA - DZIEŃ PRACOWNIKA SŁUŻBY ZDROWIA
W tym szczególnym dniu Przedszkolaki odwiedziły Niepubliczny Ośrodek Zdrowia
w Kałkowie i złożyły Pracownikom placówki życzenia i podziękowania za trudną pracę na rzecz drugiego człowieka.
Zdrowo ikolorowo!!!
Dnia 30.03.2022r. uczniowie klasy drugiej, kierując się zasadami zdrowego odżywiania, wykonali witaminowe, zdrowe i kolorowe kanapki, które potem sami skonsumowali! Kanapki były pyszne!!!W zdrowym ciele, zdrowy duch!!!
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rozpoczęła dwunastą edycję konkursu plastycznego dla dzieci, kierowanego do uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich. Tegoroczna edycja przebiegać będzie pod hasłem: "Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy"! Celem konkursu jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego. Uczniowie naszej szkoły kolejny raz przystąpili do konkursu. W tym roku wpłynęło 10 prac.
ŚWIATOWY DZIEŃ WODY
Co roku, 22 marca na świecie obchodzony jest Dzień Wody. Celebrujemy go także my, wspólnie z tysiącami placówek edukacyjnych w Polsce, podnosząc świadomość nt. globalnych wyzwań wodnych.
Akcja tematycznie wpisuje się w kierunki realizacji polityki oświatowej – szczególnie kształtowanie zaangażowania społecznego oraz rozwijania postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne.
Celem jest zaangażowanie jak największej liczby osób i szerzenie świadomości o tym, że:
dostęp do czystej wody to prawo człowieka,
na świecie 785 milionów ludzi nie ma dostęp do bezpiecznej wody pitnej,
jesteśmy za to współodpowiedzialni/e,
oszczędzanie wody to za mało.
Światowy Dzień Wody obchodzony jest od 1993 roku. Propozycja jego ustanowienia padła rok wcześniej podczas Konferencji ds. Środowiska i Rozwoju Narodów Zjednoczonych (UNCED). Zatwierdziło ją Zgromadzenie Ogólne ONZ. Od lat w obchodach tego dnia aktywnie uczestniczy również Unia Europejska.
W naszej szkole z okazji “Światowego Dnia Wody” przeprowadziliśmy szereg działań, aby uświadomić i przypomnieć młodzieży szkolnej, jak ważna i bezcenna jest woda.
Uczniowie oglądali filmiki. Odbyły się pogadanki klasowe o wodzie ph. „Woda - źródło życia i zdrowia”, “Jak chronić wodę przed zanieczyszczeniami?”, “Po co nam woda?”. Zorganizowaliśmy wystawy plakatowe, wspólne picie wody. Uczniowie klas 8 na lekcjach informatyki zajęli się tworzeniem broszur informacyjnych na temat wody.
Uczniowie klasy VII, VIII a i VIII b pod opieką swoich nauczycieli udali się do nyskiego teatru, aby obejrzeć spektakl pt. „Opowieść wigilijna”. Sztuka jest adaptacją ponadczasowej, popularnej na całym świecie książki autorstwa angielskiego powieściopisarza Charlesa Dickensa.
Aktorzy Teatru przedstawili skłaniającą do refleksji opowieść o przygodach Ebenezera Scrooge’a, który większość życia spędził w prowadzonym przez siebie kantorze, był nieczuły na potrzeby innych i dbał jedynie o pomnażanie swojego majątku. Zgorzkniały samotnik nie zamierzał poddać się nastrojowi radości i serdeczności przed nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia - dopóki nie odwiedziły go duchy przeszłych, teraźniejszych i przyszłych Wigilii. Niespodziewani goście uświadomili bohaterowi smutną prawdę – życie w rozgoryczeniu i oddaleniu od ludzi spowodowały, że zgubił po drodze swoją życiową mądrość i zdolność przeżywania emocji.
Nastrojowa muzyka, barwne kostiumy i subtelna scenografia spektaklu pozwoliły na połączenie realistycznego świata spowitego mgłą Londynu końca XIX wieku z refleksjami na temat przemijalności życia ludzkiego.
Wszystkim nam bardzo się podobało.
BRAWO
Dzień Kobiet…
Raz do roku jest taki dzień, Który przemija jak piękny sen… Wszystkie kobiety, panie i matki W dniu tym dostają pachnące kwiatki…
8 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Kobiet. To sympatyczne święto, czas podziękowania wszystkim paniom: tym starszym i tym młodszym.
Klasy dyżurujące w ramach dyżuru przeprowadziły plebiscyt w kategorii „Naj...”
Chłopcy głosowali na:
Najpiękniejszą
Najsympatyczniejszą
Najgrzeczniejszą
Panowie przygotowali i nakryli stoły do wspólnej biesiady w klasach a potem wręczyli dziewczynkom słodkości i zaśpiewali gromkie „Sto lat”. Było bardzo miło i sympatycznie.
Dziękujemy Panom za zorganizowanie wszystkich niespodzianek.
DZIEŃ KOBIET W PRZEDSZKOLU
Nasza szkoła angażuje się w akcję pomocy dla obywateli Ukrainy.
Poniżej informacja czego potrzebujemy. BARDZO PROSIMY O PRZYNOSZENIE DARÓW DO SZKOŁY I TYLKO TĄ ŻYWNOŚĆ, KTÓRA JEST WYMIENIONA. Wszystkim ludziom dobrej woli z góry dziękujemy!
Karnawał jest czasem radości, balów, najróżniejszych zabaw i konkursów. Trwa od święta Trzech Króli do środy popielcowej.Dnia 23.02.2022r. w Domu Kultury w Kałkowie odbył się bal karnawałowy dla uczniów naszej szkoły. Klasy I-III bawiły się już od rana, natomiast starsi uczniowie po południu. Rodzice zadbali o wspaniałe stroje i przebrania. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom. Cały bal karnawałowy przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń, które uwiecznił fotograf, robiąc bawiącym się zdjęcia. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów, a niezawodnym mamom z Rady Rodziców za przygotowanie smacznych przekąsek i napojów.
ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA
JAK BAWIŁY SIĘ PRZEDSZKOLAKI
Koty, kotki, koteczki….
17 lutego w Polsce świętujemy Dzień Kota.W związku z obchodami tego dnia w naszej szkole odbył się konkurs fotograficzny "Chwile z moim pupilem". Na wystawie znalazły się zdjęcia naszych uczniów z puszystymi ulubieńcami.Urocze przytulasy, mruczki, mniejsze, większe, bure albo rude, wszystkie skradły nasze serca, wszystkie zachwycają urodą, czasem dumne, tajemnicze, ale wielu nie wyobraża sobie bez nich życia. Za to je kochamy. Wiele domowych mruczków, gdyby tylko mogło, powiedziałoby pewnie, że podobne święto obchodzi codziennie. Inne koty wciąż czekają na swój ciepły kąt. Dlatego też Dzień Kota to dobra okazja, by zastanowić się nad losem bezdomnych zwierząt, choćby tych ze schroniska, ponieważ tam wciąż czekają na gorące serca urocze czworonogi - koty!
Działamy razem
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) to ogólnoświatowe święto obchodzone co roku w lutym w ponad 160 państwach.
Jak w latach poprzednich, tak i w tym nasza szkoła włączyła się w obchody tego dnia, który ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
Tegorocznej akcji towarzyszy hasło „Działajmy razem!” Nasi uczniowie potraktowali je bardzo poważnie i odpowiedzialnie.
Biorąc pod uwagę, że w czasie zintensyfikowanego korzystania z sieci podczas pandemii i zdalnej edukacji bardzo łatwo popełnić błąd i zatracić czujność w korzystaniu z sieci internetowej, podjęli się wyzwania i działając razem na odległość przypomnieli zasady bezpiecznego korzystania z Internetu . Na lekcjach wychowawczych oraz na zajęciach komputerowych w klasach młodszych i na informatyce w klasach starszych przeprowadzono pogadanki i dyskusje na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczniowie dowiedzieli się, z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się w sieci, poznali zasady, którymi należy siękierować w wirtualnym świecie i gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa. Zapoznano uczniów zestronami: www.dbi.pl, www.sieciaki.pl, www.dzieckowsieci.pl . Najmłodsi uczniowie poznali Necia, wiedzą jak chronić się przed Sieciuchami, a także z zainteresowaniem oglądali przygody owiec w filmie pt.” Owce w sieci”. Na zajęciach informatyki uczniowie poznali zagrożenia związane z korzystaniem z Internetu, wpływ niebezpiecznych stron na psychikę i zachowanie oraz objawy uzależnienia od Internetu. Szczególną uwagę zwrócono na zasady i korzyści płynące z bezpiecznego korzystania z Internetu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się filmy tj. ”Gdzie jest Mimi?”, „Dzień z życia”, „ 3 2 1 Internet”. Zajęcia miały na celu uświadomienie uczniom zagrożeń występujących w Internecie , oraz to że decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mają wpływ na ich realne życie.
WALENTYNKI
14 lutegow Szkole obchodzono Dzień Zakochanych. Klasy dyżurujące postanowiły uatrakcyjnić ten dzień wszystkim uczniom przygotowując kilka niespodzianek.
Szkolny korytarz został udekorowany w barwy zarezerwowane dla Dnia Zakochanych. Uczniowie, jak i nauczyciele założyli ubrania w kolorze czerwonym. Wszyscy zakochani mogli skorzystać z Poczty Walentynkowej. Zorganizowano walentynkowy stragan, w którym uczniowie mogli kupić drobne upominki, które swoim kolorem i kształtem nawiązywały do obchodzonego święta. To zwłaszcza w tym dniu pokazujemy bliskim osobom, że są dla nas ważne i wyjątkowe. Pewnie nie wszyscy wiedzą, że święto to kiedyś wyglądało zupełnie inaczej i różnie obchodzone jest w poszczególnych krajach. Jaka jest historia Walentynek? Posłuchajcie jednej z wielu. Historia powstania Walentynek jest mocno związana z czasami pogańskimi. Urządzano wtedy huczne zabawy. Młodzi mężczyźni losowali imiona dziewcząt, z którymi mogli zatańczyć, a nawet pójść dalej przez życie. Szczególną postacią w historii Walentynek, która odegrała bardzo ważną rolę, był św. Walenty, który udzielał potajemnie ślubów zakochanym. Został za to schwytany i stracony. Siedząc w więzieniu i oczekując na wyrok, zakochał się w niewidomej córce strażnika. Podobno siła jego miłości przywróciła wzrok dziewczynie… O miłości można mówić godzinami. Podobno najpiękniej mówią o niej Ci, którzy poczuli ją choć raz w życiu – to dlatego kochamy sentencje o miłości.
Oto kilka z nich:
*** Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ? - Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje.
*** Puchatku? -Tak Prosiaczku? -Nic- powiedział Prosiaczek biorąc Puchatka za łapkę – Chciałem się tylko upewnić, że jesteś.
***
- A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy? – Nic wielkiego. – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.
Drodzy Uczniowie - życzymy Wam dużo miłości, nie tylko od święta.
FERIE ZIMOWE
31 stycznia 2022r. rozpoczynają się ferie zimowe, które potrwają do 13 lutego 2022r.
Przypominamy o rożnych zagrożeniach czyhających na uczniów w trakcie ferii zimowych. Szczególnie zasadach bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegamy przed ślizganiem się na skutych lodem rzekach i stawach oraz ostrzegał przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ulic i rzek.
Wszystkim wychowankom życzymy aby ferie zimowe upłynęły wesoło, zdrowo i bezpiecznie.
ŚWIATOWY DZIEŃ ŚRODKÓW MASOWEGO PRZEKAZU
24 stycznia 2022 roku obchodziliśmy Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu.
Na datę tego święta wybrano dzień 24 stycznia. Tego dnia wspomina się Św. Franciszka Selezego, patrona dziennikarzy, opiekuna i orędownika twórców środków społecznego przekazu.
Celem tego święta jest zobrazowanie potencjalnych zagrożeń poprzez informacje, jakie mogą być przekazywane za pomocą mediów, przeciwdziałanie temu zjawisku.
Jan Paweł II i Benedykt XVI wzywali media aby promowały godność człowieka i wartość rodziny.
Wojewódzki Konkurs Biologiczny
dla uczniów szkół podstawowych województwa opolskiego
w roku szkolnym 2021/2022
W roku szkolnym 2021/2022 po raz kolejny mieliśmy zaszczyt zorganizować Wojewódzki Konkurs z biologii na etapie gminnym. Przybyli uczniowie oraz ich opiekunowie ze szkół gminy Otmuchów. Uczestnicy zmierzyli się z zadaniami konkursowymi Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego 18 stycznia 2022r.
I miejsce zajął uczeń naszej szkoły z kl. VIIIb - Herbert Parton. Przewodnicząca komisji konkursowej pogratulowała uczestnikom sukcesu oraz nagrodziła dyplomami i upominkami. Komisję konkursową reprezentowała Pani Krystyna Lech - Rząsa, Kamila Marzec oraz nauczyciel przedmiotu w szkole - Katarzyna Hejmej. Bardzo dziękujemy komisji konkursowej za pracę a uczestnikom za wspaniałe osiągnięcia.
Serdecznie gratulujemy!
Dnia 14 stycznia 2022 roku w Szkole Podstawowej w Mesznie odbył się WOJEWÓDZKI KONKURS HISTORYCZNY dla szkół województwaopolskiego w roku szkolnym 2021/ 2022.Udział wzięło 5 uczniów: 2 ze Szkoły Podstawowej w Kałkowie, 1 ze Szkoły Podstawowej w Mesznie i 2 ze Szkoły Podstawowej w Otmuchowie. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy siódmej: Lena Bobras i Michał Korzec. Zakres materiału wymagany na tym etapie obejmował wiadomości od epoki starożytnej do roku 1795. Pytania były trudne i dotyczyły : znajomości stylów w architekturze ,władców polskich i europejskich ,pracy z tekstem źródłowym, pracy z mapą historyczną itp. Odpowiedzi oceniała komisja w składzie: pani Wanda Mirek - przewodnicząca, pani Maria Szandor, pani Renata Klag. Pierwsze miejsce zdobył uczeń SP KAŁKÓW- Michał Korzec natomiast czwarte miejsce Lena Bobras. Uczniom i ich rodzicom składamy SERDECZNE GRATULACJE.