Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Naszą witrynę przegląda teraz 4 gości
Z życia szkoły i przedszkola...
OPOWIEŚĆ WIGILIJNA
Teatr Nysa
Uczniowie klasy VII, VIII a i VIII b pod opieką swoich nauczycieli udali się do nyskiego teatru, aby obejrzeć spektakl pt. „Opowieść wigilijna”. Sztuka jest adaptacją ponadczasowej, popularnej na całym świecie książki autorstwa angielskiego powieściopisarza Charlesa Dickensa.
Aktorzy Teatru przedstawili skłaniającą do refleksji opowieść o przygodach Ebenezera Scrooge’a, który większość życia spędził w prowadzonym przez siebie kantorze, był nieczuły na potrzeby innych i dbał jedynie o pomnażanie swojego majątku. Zgorzkniały samotnik nie zamierzał poddać się nastrojowi radości i serdeczności przed nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia - dopóki nie odwiedziły go duchy przeszłych, teraźniejszych i przyszłych Wigilii. Niespodziewani goście uświadomili bohaterowi smutną prawdę – życie w rozgoryczeniu i oddaleniu od ludzi spowodowały, że zgubił po drodze swoją życiową mądrość i zdolność przeżywania emocji.
Nastrojowa muzyka, barwne kostiumy i subtelna scenografia spektaklu pozwoliły na połączenie realistycznego świata spowitego mgłą Londynu końca XIX wieku z refleksjami na temat przemijalności życia ludzkiego.
Wszystkim nam bardzo się podobało.
BRAWO
Dzień Kobiet…
Raz do roku jest taki dzień, Który przemija jak piękny sen… Wszystkie kobiety, panie i matki W dniu tym dostają pachnące kwiatki…
8 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Kobiet. To sympatyczne święto, czas podziękowania wszystkim paniom: tym starszym i tym młodszym.
Klasy dyżurujące w ramach dyżuru przeprowadziły plebiscyt w kategorii „Naj...”
Chłopcy głosowali na:
Najpiękniejszą
Najsympatyczniejszą
Najgrzeczniejszą
Panowie przygotowali i nakryli stoły do wspólnej biesiady w klasach a potem wręczyli dziewczynkom słodkości i zaśpiewali gromkie „Sto lat”. Było bardzo miło i sympatycznie.
Dziękujemy Panom za zorganizowanie wszystkich niespodzianek.
DZIEŃ KOBIET W PRZEDSZKOLU
Nasza szkoła angażuje się w akcję pomocy dla obywateli Ukrainy.
Poniżej informacja czego potrzebujemy. BARDZO PROSIMY O PRZYNOSZENIE DARÓW DO SZKOŁY I TYLKO TĄ ŻYWNOŚĆ, KTÓRA JEST WYMIENIONA. Wszystkim ludziom dobrej woli z góry dziękujemy!
Karnawał jest czasem radości, balów, najróżniejszych zabaw i konkursów. Trwa od święta Trzech Króli do środy popielcowej.Dnia 23.02.2022r. w Domu Kultury w Kałkowie odbył się bal karnawałowy dla uczniów naszej szkoły. Klasy I-III bawiły się już od rana, natomiast starsi uczniowie po południu. Rodzice zadbali o wspaniałe stroje i przebrania. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom. Cały bal karnawałowy przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń, które uwiecznił fotograf, robiąc bawiącym się zdjęcia. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów, a niezawodnym mamom z Rady Rodziców za przygotowanie smacznych przekąsek i napojów.
ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA
JAK BAWIŁY SIĘ PRZEDSZKOLAKI
Koty, kotki, koteczki….
17 lutego w Polsce świętujemy Dzień Kota.W związku z obchodami tego dnia w naszej szkole odbył się konkurs fotograficzny "Chwile z moim pupilem". Na wystawie znalazły się zdjęcia naszych uczniów z puszystymi ulubieńcami.Urocze przytulasy, mruczki, mniejsze, większe, bure albo rude, wszystkie skradły nasze serca, wszystkie zachwycają urodą, czasem dumne, tajemnicze, ale wielu nie wyobraża sobie bez nich życia. Za to je kochamy. Wiele domowych mruczków, gdyby tylko mogło, powiedziałoby pewnie, że podobne święto obchodzi codziennie. Inne koty wciąż czekają na swój ciepły kąt. Dlatego też Dzień Kota to dobra okazja, by zastanowić się nad losem bezdomnych zwierząt, choćby tych ze schroniska, ponieważ tam wciąż czekają na gorące serca urocze czworonogi - koty!
Działamy razem
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) to ogólnoświatowe święto obchodzone co roku w lutym w ponad 160 państwach.
Jak w latach poprzednich, tak i w tym nasza szkoła włączyła się w obchody tego dnia, który ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
Tegorocznej akcji towarzyszy hasło „Działajmy razem!” Nasi uczniowie potraktowali je bardzo poważnie i odpowiedzialnie.
Biorąc pod uwagę, że w czasie zintensyfikowanego korzystania z sieci podczas pandemii i zdalnej edukacji bardzo łatwo popełnić błąd i zatracić czujność w korzystaniu z sieci internetowej, podjęli się wyzwania i działając razem na odległość przypomnieli zasady bezpiecznego korzystania z Internetu . Na lekcjach wychowawczych oraz na zajęciach komputerowych w klasach młodszych i na informatyce w klasach starszych przeprowadzono pogadanki i dyskusje na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczniowie dowiedzieli się, z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się w sieci, poznali zasady, którymi należy siękierować w wirtualnym świecie i gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa. Zapoznano uczniów zestronami: www.dbi.pl, www.sieciaki.pl, www.dzieckowsieci.pl . Najmłodsi uczniowie poznali Necia, wiedzą jak chronić się przed Sieciuchami, a także z zainteresowaniem oglądali przygody owiec w filmie pt.” Owce w sieci”. Na zajęciach informatyki uczniowie poznali zagrożenia związane z korzystaniem z Internetu, wpływ niebezpiecznych stron na psychikę i zachowanie oraz objawy uzależnienia od Internetu. Szczególną uwagę zwrócono na zasady i korzyści płynące z bezpiecznego korzystania z Internetu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się filmy tj. ”Gdzie jest Mimi?”, „Dzień z życia”, „ 3 2 1 Internet”. Zajęcia miały na celu uświadomienie uczniom zagrożeń występujących w Internecie , oraz to że decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mają wpływ na ich realne życie.
WALENTYNKI
14 lutegow Szkole obchodzono Dzień Zakochanych. Klasy dyżurujące postanowiły uatrakcyjnić ten dzień wszystkim uczniom przygotowując kilka niespodzianek.
Szkolny korytarz został udekorowany w barwy zarezerwowane dla Dnia Zakochanych. Uczniowie, jak i nauczyciele założyli ubrania w kolorze czerwonym. Wszyscy zakochani mogli skorzystać z Poczty Walentynkowej. Zorganizowano walentynkowy stragan, w którym uczniowie mogli kupić drobne upominki, które swoim kolorem i kształtem nawiązywały do obchodzonego święta. To zwłaszcza w tym dniu pokazujemy bliskim osobom, że są dla nas ważne i wyjątkowe. Pewnie nie wszyscy wiedzą, że święto to kiedyś wyglądało zupełnie inaczej i różnie obchodzone jest w poszczególnych krajach. Jaka jest historia Walentynek? Posłuchajcie jednej z wielu. Historia powstania Walentynek jest mocno związana z czasami pogańskimi. Urządzano wtedy huczne zabawy. Młodzi mężczyźni losowali imiona dziewcząt, z którymi mogli zatańczyć, a nawet pójść dalej przez życie. Szczególną postacią w historii Walentynek, która odegrała bardzo ważną rolę, był św. Walenty, który udzielał potajemnie ślubów zakochanym. Został za to schwytany i stracony. Siedząc w więzieniu i oczekując na wyrok, zakochał się w niewidomej córce strażnika. Podobno siła jego miłości przywróciła wzrok dziewczynie… O miłości można mówić godzinami. Podobno najpiękniej mówią o niej Ci, którzy poczuli ją choć raz w życiu – to dlatego kochamy sentencje o miłości.
Oto kilka z nich:
*** Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ? - Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje.
*** Puchatku? -Tak Prosiaczku? -Nic- powiedział Prosiaczek biorąc Puchatka za łapkę – Chciałem się tylko upewnić, że jesteś.
***
- A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy? – Nic wielkiego. – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.
Drodzy Uczniowie - życzymy Wam dużo miłości, nie tylko od święta.
FERIE ZIMOWE
31 stycznia 2022r. rozpoczynają się ferie zimowe, które potrwają do 13 lutego 2022r.
Przypominamy o rożnych zagrożeniach czyhających na uczniów w trakcie ferii zimowych. Szczególnie zasadach bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegamy przed ślizganiem się na skutych lodem rzekach i stawach oraz ostrzegał przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ulic i rzek.
Wszystkim wychowankom życzymy aby ferie zimowe upłynęły wesoło, zdrowo i bezpiecznie.
ŚWIATOWY DZIEŃ ŚRODKÓW MASOWEGO PRZEKAZU
24 stycznia 2022 roku obchodziliśmy Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu.
Na datę tego święta wybrano dzień 24 stycznia. Tego dnia wspomina się Św. Franciszka Selezego, patrona dziennikarzy, opiekuna i orędownika twórców środków społecznego przekazu.
Celem tego święta jest zobrazowanie potencjalnych zagrożeń poprzez informacje, jakie mogą być przekazywane za pomocą mediów, przeciwdziałanie temu zjawisku.
Jan Paweł II i Benedykt XVI wzywali media aby promowały godność człowieka i wartość rodziny.
Wojewódzki Konkurs Biologiczny
dla uczniów szkół podstawowych województwa opolskiego
w roku szkolnym 2021/2022
W roku szkolnym 2021/2022 po raz kolejny mieliśmy zaszczyt zorganizować Wojewódzki Konkurs z biologii na etapie gminnym. Przybyli uczniowie oraz ich opiekunowie ze szkół gminy Otmuchów. Uczestnicy zmierzyli się z zadaniami konkursowymi Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego 18 stycznia 2022r.
I miejsce zajął uczeń naszej szkoły z kl. VIIIb - Herbert Parton. Przewodnicząca komisji konkursowej pogratulowała uczestnikom sukcesu oraz nagrodziła dyplomami i upominkami. Komisję konkursową reprezentowała Pani Krystyna Lech - Rząsa, Kamila Marzec oraz nauczyciel przedmiotu w szkole - Katarzyna Hejmej. Bardzo dziękujemy komisji konkursowej za pracę a uczestnikom za wspaniałe osiągnięcia.
Serdecznie gratulujemy!
Dnia 14 stycznia 2022 roku w Szkole Podstawowej w Mesznie odbył się WOJEWÓDZKI KONKURS HISTORYCZNY dla szkół województwaopolskiego w roku szkolnym 2021/ 2022.Udział wzięło 5 uczniów: 2 ze Szkoły Podstawowej w Kałkowie, 1 ze Szkoły Podstawowej w Mesznie i 2 ze Szkoły Podstawowej w Otmuchowie. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy siódmej: Lena Bobras i Michał Korzec. Zakres materiału wymagany na tym etapie obejmował wiadomości od epoki starożytnej do roku 1795. Pytania były trudne i dotyczyły : znajomości stylów w architekturze ,władców polskich i europejskich ,pracy z tekstem źródłowym, pracy z mapą historyczną itp. Odpowiedzi oceniała komisja w składzie: pani Wanda Mirek - przewodnicząca, pani Maria Szandor, pani Renata Klag. Pierwsze miejsce zdobył uczeń SP KAŁKÓW- Michał Korzec natomiast czwarte miejsce Lena Bobras. Uczniom i ich rodzicom składamy SERDECZNE GRATULACJE.
Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim co dobre. 21,22 stycznia to szczególne dni w roku, w których możemy wyrazić naszą wdzięczność za ich trud i oddanie oraz wszystko to, co od nich otrzymujemy.
radości na co dzień oraz szacunku w otaczającej Was rzeczywistości.
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i uczniowie
Szkoły Podstawowej w Kałkowie.
Zapraszamy na mini występy i życzenia
od uczniów naszej szkoły
oraz przedszkolaków
z okazji DNIA BABCI I DZIADKA!
Witamy w nowym roku kalendarzowym
Dyżur pełnią klasy 4 i 8a. Zapraszamy do wspólnej zabawy, brania udziału w konkursach i akcji charytatywnej. Rozpoczynamy życzeniami dla wszystkich, wierszem o styczniu, przysłowiami i wyjaśnieniem SKĄD pochodzi nazwa STYCZEŃ? Wszystko to znajduje się na gazetce w holu szkoły.
„Ręcznie robione, a nie kupione”
Akcja ekologiczna
Upcykling to forma przetwarzania wtórnego odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane surowce. Jest to najbardziej innowacyjna i kreatywna metoda recyklingu. Polega na nadawaniu wyższej wartości pozornie zużytym produktom i materiałom. Powtórne wykorzystanie zużytych produktów i opakowań jest jednym z największym wyzwań, które obecnie stoją przed światem.
Nasz szkoła przystąpiła do akcji. Uczniowie wykazali się ogromnym talentem i kreatywnością. Wykonali piękne prace upcyklingowe.
Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła przekazał na ręce naszej Pani Dyrektor Jolanty Potoczak publikację Powstańcze Jadło poświęconą kulinariom okresu powstań śląskich. Jest to jedno z działań, które mają na celu upamiętnienie 100 rocznicy III Powstania Śląskiego.
Życzymy zdrowych spokojnych i radosnych świąt Bożego Narodzenia
Panie i dzieci ze żłobka
IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ
Z przyjemnością włączyliśmy się w projekt ogólnopolskiej kampanii społecznej, której organizatorem jest Fundacja „Dbam o Mój Z@sięg”.
Pomimo pandemii kartki wypisane i rozesłane!!!
Akcja ma na celu uzmysłowienie sobie, że „sms” nie zastąpi świątecznej pocztówki i ma zachęcać do tego, aby w okresie świąt Bożego Narodzenia w sposób świadomy odłożyć media cyfrowe.
Akcja zakończona sukcesem.
Składamy serdecznie podziękowania wszystkim, którzy również i o nas pamiętali.