Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Naszą witrynę przegląda teraz 16 gości
Z życia szkoły i przedszkola...
Bezpieczny Internet- nasze działania
Dzień Bezpiecznego Internetu(DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwaz całego świata.
„Działajmy razem!” - pod takim hasłem świętowany był po raz kolejny Dzień Bezpiecznego Internetu. Tym razem obchody odbywały się głównie zdalnie i koncentrują się na wyzwaniach czasów pandemii. W całej Polsce włączyło się do wydarzenia już ponad 3000 organizatorów lokalnych imprez edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Organizatorami DBI w Polsce są Państwowy Instytut Badawczy NASK i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.
DBI w Polsce i na świecie.
Dzień Bezpiecznego Internetu powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 r. Obecnie świętowany jest na całym świecie. W Polsce organizatorem wydarzenia od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, wspólnie realizujący program unijny „Łącząc Europę” . Dzień Bezpiecznego Internetu został objęty patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
Działajmy razem!
DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.
Hasło akcji, „Działajmy razem!”, nabiera w tym roku szczególnego znaczenia, gdyż jedynie wspólny wysiłek zarówno dorosłych – rodziców i profesjonalistów jak i samych dzieci i młodzieży zapewnić może bezpieczeństwo w czasie zintensyfikowanego korzystania z sieci podczas pandemii i zdalnej edukacji.
Pierwsza klasa hoduje rośliny w szkole i w domu!!!
Własny szczypiorek to zdrowy dodatek do kanapek!!!
Sałatka owocowa smaczna i zdrowa!
Niezwykła lekcja pełna fantazji i kreatywności.
W świecie legend.
Legendy są pierwszym elementem folkloru i tradycji każdego państwa. To właśnie legendy przybliżają nam historię naszego narodu, uczą nas co jest dobre a co złe. Uczniowie klasy IV podczas lekcji języka polskiego przedstawiali przygotowane przez siebie inscenizacje polskich legend. Dzieci przebrały się w znane postacie: była piękna Jurata, dzielni rycerze, Piast Kołodziej, legendarny władca Krak, nie zabrakło również groźnego Bazyliszka. Aktorzy nie tylko opowiadali, ale również zadbali o odpowiednie rekwizyty, nastrój i stroje. Trzeba przyznać, że wszyscy podeszli do zadania z wielkim zaangażowaniem, czym wzbudzili aplauz i podziw swoich kolegów i koleżanek.To była naprawdę niezwykła lekcja… Wspólnie postanowiliśmy, że częściej będziemy organizować takie spotkania.
A tuż , tuż przeniesiemy się w świat baśni. A tak prezentowali się:
9 marca 2021r. odbyło się spotkanie uczniów klas I-III z funkcjonariuszami Policji w Otmuchowie. Spotkanie ph Bezpieczny junior, świadomy senior pogranicza polsko-czeskiego dotyczyło przypomnienia i utrwalenia zasad bezpiecznego zachowania na drodze. Policjanci przeprowadzili pogadankę oraz obdarowali dzieci gadżetami, które z pewnością pomogą i będą przypominały o bezpieczeństwie dzieci w ruchu drogowym.
"Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy. I pierwszy promień bliskiej wiosny. Dzień bez kłopotów i bez trosk. Dużo radości.
Dla mamy, Pani, dla dziewczynek, W domu, w przedszkolu, na wycieczce. Każdego dnia dobry uczynek - To jest od chłopców upominek"
8 MARCA to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy w każdej grupie składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom. Nie obyło się bez drobnych upominków.
Żołnierze wyklęci, żołnierze niezłomni to polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne – antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce( w latach 1947-63).
Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120–180 tysięcy osób. W ostatnich dniach II wojny światowej na terenie Polski działało 80 tysięcy partyzantów antykomunistycznych. Ostatni członek ruchu oporu – Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka” – zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku. W praktyce jednak większość organizacji zbrojnych upadła na skutek braku reakcji USA i Wielkiej Brytanii, gwarantów postanowień konferencji jałtańskiej, na sfałszowanie przez PPR wyborów do Sejmu Ustawodawczego w styczniu 1947 i w konsekwencji ostateczne uznanie w ten sposób przez mocarstwa anglosaskie narzuconej przez ZSRR władzy w Polsce. Po masowych ujawnieniach (76 774 osoby) w trakcie powyborczej amnestii, w związku z załamaniem się oczekiwań na interwencję mocarstw, antykomunistyczne, niepodległościowe podziemie zbrojne liczyło po 1947 nie więcej niż dwa tysiące osób.
W tym dniu oddajemy hołd Żołnierzom Niezłomnym, Żołnierzom Wyklętym, wyklętym przez Kreml i przez namiestników Kremla. Wyklinanych przez lata przez komunistów i przez spadkobierców idei komunistycznej, przez postkomunistów.
Oddajemy hołd Niezłomnym, których nigdy nie wyklął naród, widząc w ich postawach, ich wspaniałej służbie Ojczyźnie wolnej i suwerennej, swój punkt odniesienia.
Tak wielu młodych ludzi współcześnie w wolnej Polsce odnalazło właśnie w Żołnierzach Wyklętych, Żołnierzach Niezłomnych punkt odniesienia, swój kodeks wartości i drogowskaz do postępowania.
Żołnierze Niezłomni nie zadawali pytań: po co?, dlaczego? , za ile? Kochali niepodległość Rzeczpospolitej ponad wszystko. Wiedzieli, że jest to stan który jest najpiękniejszym darem, jaki Opatrzność daje ludziom, narodom i państwom, i że za niepodległość Rzeczypospolitej można przelewać krew, można i trzeba poświęcić swoje zdrowie a nawet życie.
Żołnierze powstania antykomunistycznego, tego najdłuższego w dziejach naszej Ojczyzny, bo trwającego blisko 20 lat(1947-63) udowodnili, że wolność, umiłowanie wolności to jest rzecz, za którą warto oddać wszystko. Warto spalić się na ołtarzach Ojczyzny, tak jak to wcześniejsze pokolenie, które na stos rzucało swój życia los i tak jak uczynił wychowawca II Rzeczypospolitej, jeden z ojców naszej niepodległości- marszałek Józef Piłsudski. Oni wiedzieli, że w życiu są rzeczy ważniejsze, niż samo życie.
Dziękujemy Żołnierzom Niezłomnym za ich ofiarę. Dziękujemy też tym, którzy żyją i są wśród nas, jest ich jeszcze bardzo wielu.
Dziękujemy wam Żołnierze Wyklęci za wolną Polskę. Dziękujemy wam też za testament, w którym zawarta była prośba do potomnych: „ Pamiętajmy, aby takie słowa jak Polska, polskość, patriotyzm, wolność, honor – nie były nigdy pustymi słowami”.
W odpowiedzi na apel Ministra Edukacji i Nauki, nauczyciele wraz z uczniami( klas IV-VIII) Szkoły Podstawowej w Kałkowie, przyłączyli się do wysłuchania koncertu „ Młodzi Niezłomnym” jako jednej z form uczczenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Koncert można obejrzeć w serwisie You Tube
,,Mowa nasza, nasz język jest naszym największym
skarbem kulturalnym. Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury.”
J.Iwaszkiewicz
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony został przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Dzień 21 lutego odsyła do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Dhace w Bangladeszu. Podczas pokojowej demonstracji w 1952 roku zginęło pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. W tym dniu przede wszystkim powinniśmy pamiętać o wartości edukacji językowej, bowiem chroniąc język ojczysty - dbamy o tożsamość kulturową.
Uczniowie naszej szkoły na zajęciach zapoznali się z historią tego święta, ciekawostkami na temat języka ojczystego. Recytowali różne łamańce językowe: np.
Wyrewolwerowany rewolwerowiec wyrewolwerował swój nie wyrewolwerowany rewolwer. Szczwanego czepka szczwany czepek zaszczepił na szczypicę. Jola lojalna, Jola nielojalna. Stół z powyłamywanymi nogami.
Były one dużym wyzwaniem ale również okazją do wspólnej zabawy i śmiechu. Niemałe zamieszanie sprawiły interaktywne ćwiczenia, sprawdzające poprawność językową i ortograficzną. W klasie IV odbył się też konkurs pięknego czytania polskich legend.
Mamy nadzieję, że w tym trudnym okresie uczniowie choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać.
SZKOLNE POTYCZKI ORTOGRAFICZNE
O TYTUŁ MISTRZA ORTOGRAFII 2021 ZAKOŃCZONE
W drugiej połowie lutego uczniowie naszej szkoły mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności z zakresu ortografii, biorąc udział w Szkolnym Konkursie Ortograficznym. W zmaganiach wzięli udział uczniowie z dwóch grup wiekowych zarówno młodszych jak i starszych. Celami, które przyświecają corocznie organizowanemu konkursowi są: podniesienie poziomu kompetencji ortograficznych, propagowanie idei poprawnej pisowni, motywowanie uczniów do doskonalenia własnych umiejętności w zakresie ortografii oraz rozbudzanie tzw. czujności ortograficznej. Wynik konkursu wskazuje, że dla wielu naszych uczniów polska ortografia nie ma tajemnic.
Komisje konkursowe w składzie: Elżbieta Rosół, Teresa Mazan - kategoria klas I -III; Krystyna Kasperska, Bogusława Jurek- kategoria klas IV -VIII, po weryfikacji wyników, wyłoniły zwycięzców.
Tytuł Mistrza Ortografii zdobyły:
Nikola Bodziony w kategorii klas I – III
Natalia Sołtys w kategorii klas IV – VIII
Uczniowie klas dyżurujących bardzo dziękują wszystkim nauczycielom zaangażowanym w organizację konkursu, uczestnikom za udział a laureatkom serdecznie gratulują.
KONKURS PLASTYCZNY NA
WYSTRZAŁOWĄ KREACJĘKARNAWAŁOWĄ
ROZSTRZYGNIĘTY
Bale karnawałowe stanowią doskonałą okazję, by na chwilę wcielić się w kogoś zupełnie innego. Choć w tym roku, ze względu na pandemię Covid - 19, nie odbył się w naszej szkole tradycyjny bal karnawałowy, to jednak uczniowie mieli możliwość zaprezentować swoje wymarzone kreacje w formie plastycznej. Konkurs plastyczny na projekt kreacji karnawałowej spotkał się z dużym zainteresowaniem. Cieszymy się, że tak chętnie wzięliście w nim udział i niczym najlepsi kreatorzy mody, stworzyliście fantastyczne i oryginalne stroje karnawałowe. Zdaniem komisji oceniających wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się ogromną wyobraźnią i inwencją twórczą, zarówno jeśli chodzi o interpretację tematu, jak i różnorodność technik plastycznych.
Nagrody i wyróżnienia przyznane w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie klasy I-III i klasy IV- VIII przedstawiają się następująco:
W kategorii uczniowie klas I-III
1 miejsce – Monika Cempa kl. I
2 miejsce – Wojciech Hejmej kl. III
3 miejsce – Aleksander Truś kl. II
W kategorii uczniowie klas IV-VIII
1 miejsce – Dominik Gołąbek kl. IV
2 miejsce – Luiza Skiba kl. VII b
3 miejsce – Maja Maciuszek kl. VII a
Pomysłodawcy konkursu uczniowie klas IV i VIIa składają podziękowania komisjom konkursowym w składzie: pani Barbara Bąk, pani Aurelia Rożniatowska kategoria klas I -III oraz pani Sabina Kubrycz i pani Teresa Miechkota w kategorii klas IV – VIII. Słowa podziękowania kierujemy także do nauczycieli, którzy zaangażowali się w organizację konkursu. Równie serdecznie dziękujemy autorom wszystkich nadesłanych prac.
Zwycięzcom gratulujemy i informujemy, że dyplomy już na Was czekają. Otrzymacie je zaraz po powrocie do szkoły.
„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem”.
Kornel Makuszyński
Dnia 10 lutego 2021 roku odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy I. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie musieli wykazać się znajomością bajek i bajkowych postaci, z czym poradzili sobie na medal. Następnie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki. Po takim wprowadzeniu, skupione i poważne uroczycie przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika, wręczenie dzieciom dyplomów oraz książki „Pierwsze abecadło”, broszurę informacyjną dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet w ramach kampanii „Mała książka- wielki człowiek”. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.
WALENTYNKOWY DZIEŃ
Dla przedszkolaków Walentynki to okazja do wspólnej zabawy i pokazania jak dobrze i wesoło mogą ze sobą spędzać czas. Rozpoczęliśmy dzisiejsze świętowanie od zabaw z sercami w roli głównej. Były to zabawy dydaktyczne, plastyczne, ruchowe i integracyjne. Na koniec nastąpiło wyczekiwane rozdanie kartek walentynkowych wykonanych przez dzieci.
9 lutego 2021 roku obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku, z uwagi na okoliczności związane z pandemią, świętowanie odbywało się głównie zdalnie.
Działania profilaktyczne podejmujemy przez cały rok, ale szczególnie zintensyfikowane są one w lutym, kiedy to obchodzimyDzień Bezpiecznego Internetu, który w tym roku odbył się 9 lutego pod hasłem Działajmy razem!
W ramach tego przedsięwzięcia podjęliśmy szereg działań, mających na celu przypomnienie uczniom istotnych kwestii dotyczących bezpieczeństwa w Sieci oraz zagrożeń jakie niesie niewłaściwe korzystanie z zasobów sieciowych.
We wszystkich klasach w ramach zajęć informatyki przeprowadzone zostały zajęcia o tematyce dotyczącej cyberbezpieczeństwa.
Wychowawcy wszystkich klas podczas zajęć edukacji komputerowej (klasy I-III) lub godzin wychowawczych przeprowadzili pogadanki o tematyce dotyczącej aktywności uczniów na portalach społecznościowych oraz zagrożeń związanych z zamieszczaniem na profilach informacji oraz zdjęć, a także anonimowości w Sieci.
W ramach działań tej akcji każda klasa podjęła aktywność związaną z przypomnieniem zasad bezpiecznego korzystania z zasobów sieciowych opublikowanych w poradniku Jak chronić się przed cyberatakami?
Zgodnie z tradycją w Tłusty Czwartek każdy powinien zjeść pączka. Tak też było i u nas. Od samego rana unosił się zapach smażonych pączków i oponek, które przygotowywały dla nas panie kucharki. W ciągu dnia poznaliśmy historię pączka i zwyczaj obchodzenia Tłustego Czwartku, słuchaliśmy wierszyków, związanych z tym świętem. Natomiast w ramach zajęć plastycznych wykonaliśmy apetyczne pączki, które wyglądały jak prawdziwe. Gdy w końcu nadeszła pora dzieci z wielkim apetytem zjadały pączki. Była to okazja do świetnej zabawy, ale też do przypomnienia i kultywowania tradycyjnych zwyczajów.
Karnawał to czas, kiedy bawią siędorośli i dzieci, również te najmłodsze. To miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale. Bal karnawałowy dla dzieci to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni.
Maluchy ze Żłobka przebrane za baśniowe postacie świetnie się bawiły w rytm karnawałowych hitów na parkiecie.
Również w naszym przedszkolu tego dnia już od rana pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy.
Rodzicom dziękujemy za kreatywność i pomysłowość w doborze strojów .
Wyniki konkursu ph „Prezent dla Babci i Dziadka”
W miesiącu styczniu klasy dyżurujące zorganizowały konkurs plastyczno- techniczny ph „Prezent dla Babci i Dziadka”.
W związku z dużą ilością prac, wysokim poziomem wykonania jury konkursowe postanowiło nagrodzić dzieci w czterech kategoriach wiekowych:
kl. I, kl. II, kl. III, kl. IV.
Klasa I
I miejsce: M.Cempa
II miejsce: N. Tokarczyk i M. Mrowiec
III miejsce: K. Bubisz i N. Kokoszka
Klasa II
I miejsce: L. Kulak
II miejsce: A. Petrykiewicz
III miejsce: N. Bodziony
Klasa III
I miejsce: Ksawery Ścierczak
II miejsce: Julian Kowalski
Klasa IV
I miejsce: M. Pfeifer.
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za tak liczny udział w konkursie.
PROMUJEMY ZDROWY STYL ŻYCIA
W RAMACH PROFILAKTYKI NOWOTWOROWEJ
W profilaktyce chorób nowotworowych duże znaczenie ma odżywianie i tryb życia. Właściwa dieta, aktywność fizyczna oraz ograniczenie używek pomogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworów. W ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pogadankach, oglądaniu filmów propagujących zdrowy styl życia . Klasy IV-VIII na zajęciach wychowania fizycznego realizują projekt 10 zasad zdrowego odżywiania. Celem akcji jest edukacja zdrowotna społeczeństwa szkolnego, mająca przekonać o korzyściach z profilaktyki przeciwnowotworowej.
Galeria prac uczniów klasy IV promujących zdrowy styl życia w ramach profilaktyki nowotworowej.
Dyrekcja ZSP w Kałkowie zwraca się z ogromną prośbą do rodziców, aby przyjeżdżając do szkoły korzystali z naszego parkingu znajdującego się tuż obok szkoły, a nie wjeżdżali na teren zielony.
Dbajmy wspólnie o piękno naszego otoczenia i placówki.
Z góry dziękujemy.
Dnia 20 stycznia 2021r. w naszej szkole odbył się gminny etap Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego, w którym I miejsce zajęła nasza uczennica Henryka Parton z klasy 8. Uzyskując 86% dostała się do kolejnego etapu konkursu. GRATULUJEMY !!! ... i życzymy dalszych sukcesów.
POWODZENIA W OPOLU :)
25 stycznia 2021 roku, uczniowie naszej szkoły: Lena Bobras i Dominik Filipiak wraz z nauczycielem przedmiotu, Marią Szandor, gościli w Szkole Podstawowej w Mesznie. Tam odbył się Wojewódzki Konkurs Historyczny – etap gminny.
Przystąpiło do niego pięcioro uczniów z trzech szkół: 2 uczniów z SP Meszno, 1 uczeń z SP Maciejowice, 2 uczniów z SP Kałków.
Zadania konkursowe obejmowały wiadomości od czasów starożytnych do epoki nowożytnej. Najwięcej pytań dotyczyło historii Starożytnego Egiptu, Starożytnej Grecji, Starożytnego Rzymu oraz wydarzeń za panowania dynastii Piastów, Jagiellonów i polskich królów elekcyjnych.
Prace uczestników oceniała komisja w składzie: pani Wanda Mirek – przewodnicząca, pani Maria Szandor, pani Małgorzata Cholewa.
W wyniku przeprowadzonego konkursu reprezentanci Szkoły Podstawowej w Kałkowie zajęli czołowe miejsca. Lena Bobras – uczennica klasy VI – miejsce pierwsze i Dominik Filipiak – uczeń klasy VIII – drugie miejsce. Zwycięzcom wręczono nagrody i dyplomy.
Gratulujemy!!!
Podobnie jak w ubiegłych latach, również i w tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Polonistycznym. Zwyciężczynią eliminacji szkolnych została uczennica klasy ósmej Julia Węgrzyn. Dnia 19 stycznia 2021r. w Szkole Podstawowej w Otmuchowie odbył się gminny etap wspomnianego konkursu, w którym Julia reprezentując naszą szkołę zajęła II miejsce. Uczestniczce serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
22 stycznia 2021r. w SP w Otmuchowie odbył się Wojewódzki Konkurs Matematyczny.
Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy VII b Herbert Parton.
Odniósł sukces zajmując II miejsce w konkursie.
Serdecznie gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów!
Akcja „Mądre dokarmianie”
Zima zawitała u nas na dobre. Kalendarzowa rozpoczęła się 22 grudnia, ale jej pierwsze oznaki pojawiły się już w listopadzie. W niektórych miejscach w Polsce leży śnieg. Niestety, śnieg, zmiana temperatury, brak dostępnego pokarmu powoduje, że wiele zwierząt, zimujących w Polsce, potrzebuje naszej pomocy. W ramach akcji „Mądre dokarmianie” chciałabym pokazać, że każdy może pomóc zwierzętom przetrwać zimę, ale trzeba to robić z pełną świadomością, aby nie wyrządzać im krzywdy.
W ramach zajęć z kółka biologicznego poznaliśmy ptaki zimujące w Polsce. Pogłębiliśmy edukację na temat mądrego dokarmiania. Uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością, wykonując samodzielnie karmniki dla ptaszków w nasze okolicy.
Oto przykładowe prace naszych uczniów:
Uczeń naszej szkoły z klasy VIIb - Herbert Parton otrzymał
Tytuł Laureata Stypendium dla najzdolniejszych uczniów województwa opolskiego
w ramach pragramu„ Wspieramy Najlepszych„w roku szkolny 2020/2021.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Wojewódzki Konkurs Biologiczny
W tym roku szkolnym już po raz kolejny mieliśmy zaszczyt zorganizować Wojewódzki Konkurs, tym razem z biologii– etap gminny. Uczestnicy zmierzyli się z zadaniami konkursowymi Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego 27 stycznia 2021r. I miejsce zajął Herbert Parton uczeń kl. VII b ze Szkoły Podstawowej w Kałkowie;
II miejsce zajęła Henryka Parton, uczennica kl. VIII ze Szkoły Podstawowej w Kałkowie,
Przewodnicząca komisji konkursowej, Pani Jolanta Potoczak pogratulowała uczestnikom sukcesu oraz nagrodziła dyplomami i upominkami. Komisję konkursową reprezentowała Pani Krystyna Lech- Rząsa oraz nauczyciel przedmiotu w szkole- Katarzyna Hejmej.
Bardzo dziękujemy komisji konkursowej za pracę a uczestnikom za wspaniałe osiągnięcia.
Serdecznie gratulujemy!
W tym roku szkolnym zaszczyt organizacji Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego – etap gminny przypadł naszej szkole. Uczestnicy zmierzyli się z zadaniami konkursowymi 21 stycznia. I miejsce zajął Jakub Korzeniewicz uczeń kl. VIII ze Szkoły Podstawowej w Jarnołtowie, II miejsce zajęła Kornelia Kulak uczennica kl. VIII ze Szkoły Podstawowej w Kałkowie, III miejsce zajęła uczennica kl. VII Natalia Sołtys również ze Szkoły Podstawowej w Kałkowie.
Przewodnicząca komisji konkursowej, Pani Jolanta Potoczak, pogratulowała uczestnikom sukcesu oraz nagrodziła dyplomami i upominkami. Wszyscy dołączamy się do tych gratulacji.
Wciąż pamiętamy..
76 rocznica Marszu Śmierci
W dziejach naszego środowiska są takie wydarzenia, które zapisały się na kartach historii w trwały sposób. Wydarzenia tragiczne, o sile rażenia dotykającej wiele tysięcy ludzi. Takim był marsz śmierci z Auschwitz do Wodzisławia Śląskiego. W tym roku obchodzimy jego 76. rocznicę. W ramach dyżuru uczniowie naszej szkoły odwiedzili cmentarz. Zapalając znicz przy pamiątkowej mogile, w zadumie myśleliśmy jakie było ich życie, ile dobra po sobie zostawili…
Kochana babciu, kochany dziadku, dziś wam przynoszę po jednym kwiatku, do tego dokładam serdeczne życzenia, niech wam się spełnią wszystkie marzenia!
Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim co dobre. 21,22 stycznia to szczególne dni w roku, w których możemy wyrazić naszą wdzięczność za ich trud i oddanie oraz wszystko to, co od nich otrzymujemy. Do życzeń, które już na pewno przedszkolaki złożyły dołączyć chcą mały upominek w postaci występu artystycznego. Zapraszamy do obejrzenia:)
Jak co roku i tym razem nasze szkraby ze Żłobka sprawiły miłe niespodzianki
dla swoich Babć i Dziadków.
Niestety w tym roku babcie i dziadkowie nie mogli zjawić się osobiście,
dlatego wnuczęta przesyłają moc uścisków i ten krótki filmik oraz zdjęcia..