Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości
Z życia szkoły i przedszkola...
ZSP w Kałkowie przystąpił do realizacji zadania w ramach
„Tygodnia działań”
podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2020.
Hasło akcji: „Zeroemisyjna mobilność dla każdego”
„Zielony Otmuchów”
18 września 2020r. w ramach realizacji programu „ZIELONY OTMUCHÓW” uczniowie klas VI i VIIb dołączyli do współpracy z Nadleśnictwem Prudnik, Lasy Państwowe. Korzystając z uprzejmości naszego lokalnego Leśniczego Pana Macieja Bandurskiego, wybraliśmy się na lekcję w terenie, uczniowie poznali wiele tajemnic lasu. Podczas zajęć uczniowie zbudowali swój leśny, całkiem zielony i ekologiczny dom z naturalnych materiałów znalezionych w lesie.
Drugim etapem był udział w akcji #SADZIMY LAS.
Już po raz drugi we wszystkich nadleśnictwach odbyła się akcja #sadziMY. Inicjatorem ogólnopolskiej akcji jest prezydent Andrzej Duda, który wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, sadził młode drzewka w gdańskim Nadleśnictwie Lipusz, terenie zniszczonym przez huragan w 2017 r.
Każda klasa posadziła na terenie otaczającym szkołę swój dąb otrzymany od miejscowego Leśniczego. Tym sposobem zwiększyliśmy ilość drzew rosnących w Polsce. Brawo!!! Mamy bardzo ważne zadanie- właściwie je pielęgnować!!!!
Cykl spacerowy zakończył się całkiem proekologicznie.
To nie koniec naszych działań!
Zorganizowaliśmy również pogadankę w szkole z udziałem funkcjonariuszy Komendy Policji w Otmuchowie pt. „Marsz pierwszaka…” Kolejno nasi goście przypomnieli pozostałym klasom cenne wskazówki na temat bezpieczeństwa w czasie drogi do szkoły oraz powrotu z niej do domu.
Drodzy Rodzice, Uczniowie, Grono pedagogiczne oraz pracownicy ZSP w Kałkowie
pragnę wszystkich serdecznie powitać i rozpocząć nowy rok szkolny 2020/2021. Po tak długiej nieobecności cieszę się , że znowu spotkamy się w murach naszej placówki. Ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną w kraju wszyscy jesteśmy zobligowani do przestrzeganiu wielu zasad. Ten rok szkolny będzie wymagał od nas wszystkich dużej współpracy, mobilizacji i samodyscypliny, abyśmy mogli bezpiecznie funkcjonować. Mam nadzieję, że wszyscy skorzystaliśmy z wakacji i teraz powrócimy z nowym zapałem do pracy.
Wszystkim nam życzę na ten nowy rok szkolny samych sukcesów w pracy i w nauce, a przede wszystkim zdrowia!
Uczniom życzę, aby zdobywanie nowej wiedzy i kolejnych umiejętności niosło ze sobą radość i zadowolenie. Życzę wielu sukcesów w nauce, realizacji zamierzeń i spełnienia marzeń. Nauczycielom i Wychowawcom życzę, aby Państwa oddanie, pasja, profesjonalizm w nauczaniu i wychowaniu dzieci i młodzieży stały się źródłem satysfakcji, by zawsze niosły ze sobą poczucie spełnienia. Rodzicom życzę, abyście Państwo zawsze znajdowali w szkole partnera wspierającego Państwa w staraniach o zapewnienie Waszym dzieciom jak najlepszych warunków startu w dorosłe życie.
Życzę Wszystkim dobrej współpracy z naszą placówką, w poczuciu wspólnej odpowiedzialności za dobro dzieci i młodzieży.
Wspólny list Ministra Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego do rodziców
Kurs dla dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówka Terenowa w Nysie zaprasza dzieci rolników w wieku od 6–14 lat do udziału w kursie e-learningowym, pt. „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy. Udział w kursie przybliża dzieciom zagrożenia wypadkowe w gospodarstwach rolnych oraz uczy prawidłowych zachowań w gospodarstwach rolnych. Wśród uczestników kursu zastaną rozlosowane hulajnogi. Aby wziąć udział w losowaniu nagród należy:
zrealizować kurs dostępny pod adresem: prewencja.krus.gov.pl i rozwiązać kończący go test,
pobrać certyfikat ukończenia kursu oraz formularz zgłoszeniowy i zapisać dokumenty w formacie PDF,
przesłać certyfikat oraz formularz zgłoszeniowy na adres: hulajnoga~@~krus~.~gov~.~pl do dnia 30 września 2020 r.
Szczegółowe informacje, oraz zasady przyznawania nagród zostały umieszczone na stronie internetowej KRUS: www.krus.gov.pl
CHCIELIBYŚMY PODZIĘKOWAĆ RODZICOM I UCZNIOM
ZA TO ŻE BYLIŚCIE Z NAMI W TAK TRUDNYM DLA NAS WSZYSTKICH CZASIE..
ZAPRASZAMY NA KRÓTKI FILMIK
UWAGA RODZICE
PRZEDSZKOLAKÓW I DZIECI ŻŁOBKOWYCH
19 czerwca minął termin zapisywania dzieci do Przedszkola i Żłobka w Kałkowie na czas wakacji.
Ze względu na małe zainteresowanie rodziców pracą placówek w miesiącu lipcu i sierpniu - Publiczne Przedszkole i Żłobek w Kałkowie będą zamknięte.
W chwili obecnej Rodzice, którzy zadeklarowali pobyt swojego dziecko w czasie wakacji w naszych placówkach mogą zapisać je do Zespołu Przedszkoli wraz ze Żłobkiem w Otmuchowie.
Istnieje jednak możliwość otwarcia Żłobka i Przedszkola w Kałkowie w miesiącu sierpniu, jeżeli pojawi się więcej zgłoszeń od Rodziców.
Zainteresowanych prosimy o przesłanie wiadomości związanej z chęcią posłania dziecka do przedszkola / żłobka w sierpniu 2020r. do dnia 27.07.2020r. na stronę
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Po tym terminie każdy Rodzic zgłaszający dziecko zostanie indywidualnie poinformowany – czy placówka zostanie otwarta.
POMPUJEMY DLA WOJTUSIA
Nasze grono również podjęło wyzwanie i dzielnie pompowało dla Wojtusia!
Informacja dla rodziców dzieci żłobkowych i przedszkolnych.
Prosimy o przesłanie wiadomości związanej z wakacjami do dnia18.06.2020r.do godziny 15.00.na stronę
- Czy dziecko będzie uczęszczało do przedszkola w miesiącu lipcu?
- Czy dziecko będzie uczęszczało do przedszkola w miesiącu sierpniu?
- Czy dziecko będzie uczęszczało do przedszkola w obu tych miesiącach?
Prosimy również o podanie informacji jeśli państwo nie chcecie posyłać dziecka w w/w miesiącach.
Rodzice którzy nie udzielą informacji nie będą mieli możliwości skorzystania z pobytu dziecka w przedszkolu w miesiącach wakacyjnych.
Klasa III w projekcie
"SZTUKA W NASZYM DOMU"
Organizacja konsultacji z uczniami
Od 1 czerwca br. umożliwiamy uczniom klas V-VIII uczestnictwo na terenie szkoły w konsultacjach z nauczycielami.
Harmonogram konsultacji dla uczniów
UWAGA!
Prosimy rodziców o pobranie OŚWIADCZENIA i przesłanie mailem do WYCHOWAWCY KLASY
W związku z zamknięciem placówek na czas epidemii koronawirusa wszystkie rodziny dzieci w wieku od 3 do 6 roku życia, które uczęszczają do przedszkoli na terenie Opolszczyzny, mają prawo otrzymać pełny dostęp do kursu Baby Beetles w wersji domowej i podręcznika Claire Selby “Jak pomóc dziecku nauczyć się angielskiego” na okres do 31.07.2020 roku.
Uczniowe klasy V na zdalnej lekcji z techniki wykonali przepiękne prezenty dla swoich ukochanych mam z okazji ich święta. My również pamietajmy o naszych mamach w tak szczególnym dniu
Informujemy, iż decyzją Burmistrza Miasta i Gminy Otmuchów
konsulatcje dla uczniów klasy VIII zostają narazie odwołane.
Drodzy Rodzice!
Informujemy, że żłobek, przedszkole i szkoła zostaną otwarte nie wcześniej niż 1 czerwca 2020 roku. Otwarte będą na zasadach określonych w Procedurze funkcjonowania poszczególnych placówek w stanie zagrożenia epidemicznego. W związku z tym prosimy o dokładne zapoznanie się z treścią procedury:
SZKOŁA PODSTAWOWA
PRZEDSZKOLE
ŻŁOBEK
Rodzice, którzy planują oddać dziecko do żłobka, przedszkola i szkoły zobowiązani są do złożenia oświadczenia (załącznik nr 2), stanowiącego integralną część procedury.
Nasze szkraby nie próżnują tylko ostro pracują. To malują, to gotują, wiersze recytują .. razem z rodzicami w domu zajęcia realizują.
⁷
A CO SŁYCHAĆ U PRZEDSZKOLAKÓW?
Przedszkolaki chociaż w chwili obecnej nie uczęszczają do przedszkola, cały czas są aktywne, kreatywne z dużym zaangażowaniem bawią się, pracuję i uczą w domu. Preferują różne aktywności, a oto kilka z nich:
Zabawy tematyczne, badawcze, konstrukcyjne, ruchowe itd.
Działalność konstrukcyjna, plastyczna
Pomoc w gospodarstwie, w ogrodzie
Gotowanie, pieczenie
Wykonywanie zadań w Kartach Pracy
Dziękujemy rodzicom przedszkolaków za przesyłanie informacji, zdjęć – za dotychczasową współpracę i zachęcamy do dalszego współdziałania na płaszczyźnie dom – przedszkole.
Nasza ekipa szyjąca maseczki nadal intensywnie szyje. Praca wre!
Pierwsza w Europie, druga na świecie …
Święto „Konstytucji 3 Maja”, dozwolone od przemian politycznych końca ubiegłego wieku, wcześniej zakazane, ponieważ ściśle wiązało się z hasłem tożsamości i wolności narodowej.
Europa końca XVIII wieku przeżywała swój renesans. Odchodziło stare, rodziło się nowe, nie zawsze dobre, ale jednak – nowe idee, nowe sposoby myślenia wreszcie nowe, oparte na powszechnym prawie - organizmy państwowe. Wszystko za sprawą Stanów Zjednoczonych Ameryki i Francji, które to państwa poprzez walkę o niepodległość oraz rewolucję zapoczątkowały falę przemian społeczno-politycznych na drugiej półkuli i w Europie.
Konstytucja to zbiór praw i obowiązków obowiązujących każdego w danym kraju, a więc i rządzących. I to właśnie było to bardzo ważne novum – rządzący mieli odpowiadać za złamanie konstytucji. Zdawało się, że definitywnie kończy się epoka wszelkich „absolutyzmów”.
Wykorzystując przerwę letnią i wyjazd na wakacje większości stronnictwa konserwatywnego, Sejm Wielki, pod przewodnictwem marszałka Stanisława Małachowskiego oraz jednego z głównych twórców konstytucji – Ignacego Potockiego, w Sali Zamku Królewskiego, za pełną aprobatą króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, uchwalił 3 maja 1791r. większością głosów „Ustawę Rządową” zwaną „Konstytucją 3 Maja”. W ten sposób dał podstawę do tworzenia podstaw nowego państwa – państwa prawa, opartego na nowoczesnej Konstytucji zbudowanej w oparciu o teorię Monteskiusza - o podziale władzy. I tak władzę ustawodawczą Konstytucja gwarantowała Sejmowi, wykonawczą – królowi, a sądowniczą – niezależnym sądom. „Ustawa Rządowa” oprócz tego, że za podstawę społeczeństwa polskiego uznawała szlachtę, przyznając jej prawo pełnienia urzędów państwowych, dawała również prawo głosu mieszczanom oraz – stwierdzenie bardzo ogóle – „wzięła w opiekę chłopów”. Była więc pionierskim krokiem do nowoczesnej definicji narodu złożonego ze wszystkich warstw społecznych.
Ten szczególny dokument niestety, nie przetrwał. Nie zostały zrealizowane jego założenia. W 1795 roku nastąpił koniec Polski, koniec istnienia jej państwowości. Rosja, Prusy i Austria podzieliły nasz kraj między siebie – na 123 lata.
„Ustawa Rządowa” uchwalona prze Sejm Wielki, stała się światłem nadziei na długie lata niewoli. Była dowodem wielkości państwa, które chociaż na mapie nie istniało, żyło w sercach Polaków, żeby wreszcie znowu powstać, odrodzić się i powrócić w chwale w 1918 roku.
W Kościele parafialnym w Otmuchowie, w sobotę, 2 maja 2020r. – nawiązując do święta „Konstytucji 3 Maja” - została odprawiona Msza św. za Ojczyznę. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz Gminy Otmuchów oraz delegacje dyrektorów szkół z pocztami sztandarowymi. Uroczystość inna, niż w ubiegłych latach – z powodu panującej pandemii - skromniejsza, ale równie ważna i wzruszająca. Święto państwowe zbiega się zawsze ze świętem Matki Bożej Królowej Polski – na pamiątkę zawierzenia Polski i narodu Maryi przez króla Jana Kazimierza w okresie potopu szwedzkiego.
Warto znać i pamiętać o ważnych wydarzeniach z historii ojczyzny. Ktoś powiedział, że z Polakami będzie można poradzić sobie wtedy, kiedy się ich „odpylaczy”, czyli zapomną o swojej tożsamości narodowej. Nie pozwólmy na to.
„Witaj majowa jutrzenka, świeć naszej polskiej krainie…”
NASZA OJCZYZNA MA TERAZ ŚWIĘTA,
WIĘC KAŻDY UCZEŃ O TYM PAMIĘTA!!!
22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi, który w szczególny sposób świętowany jest przez organizacje i stowarzyszenia ekologiczne. W tym roku niestety większość inicjatyw została przeniesiona do Internetu. Jakie jest hasło tegorocznych obchodów Dnia Ziemi?
Motywem przewodnim w tym roku, a zarazem hasłem obchodów, jest "Działanie na rzecz ochrony klimatu".W 2020 roku inicjatywy ekologiczne mają skupić się przede wszystkim na wyzwaniach związanych z postępującymi zmianami klimatycznymi.
Dzisiaj w naszej szkole klasy: 6a i 6b w trakcie zdalnych zajęć z biologii z okazji Dnia Ziemi odbyły edukację proekologiczną. Uczniowie dostali nie lada wyzwanie a efekty pojawią się już niebawem na naszej stronie.
Dajmy im czas na działanie!!!! Młodzi ekolodzy do dzieła!
Dzień Ziemi, najważniejsze, najbardziej znane i najhuczniej obchodzone ze świąt ekologicznych, a jednocześnie zbyt często poświęcone śmieciom, zakazom i nakazom tj. : zakręć kran, zgaś światło, drukuj dwustronnie itp. Chcielibyśmy zachęcić Was do celebrowania tego święta w zupełnie inny sposób. Do tego, żebyście wyszli z domu i poszli do Przyrody, do lasu, na łąkę, do parku, albo chociaż na poszukiwanie przyrody w zasięgu wzroku. Żebyście poświęcili czas na bycie z Przyrodą, na refleksję, jak ona jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca, piękna, ciekawa.
Nasi uczniowie klas: 6a i 6b wykonali kilka ciekawych prac, myśląc o naszym środowisku. Własnoręcznie zaprojektowali i uszyli torby ekologiczne, które będą wykorzystać na zakupy. Inni zaproponowali rozwiązania jak jeszcze lepiej zadbać i oczyścić nasze powietrze.
Oto prace naszych uczniów:
Ks. Ireneusz Foszczyński zaprasza uczniów na katechezy online.