
19 czerwca - to dzień, na który czekali wszyscy uczniowie, nadeszła niezwykle radosna chwila, niosąca za sobą trud nauki i rozpoczynająca okres zabawy i beztroski- zakończenie roku szkolnego 2018/2019. Ten dzień rozpoczęliśmy Mszą Św. w Kościele NMP w Kałkowie, następnie wszyscy uczniowie wraz z rodzicami, nauczycielami, gośćmi honorowymi i dyrekcją szkoły spotkali się na uroczystości zakończenia roku szkolnego.

W tym roku zakończenie miało szczególną wymowę, ponieważ mieliśmy zaszczyt pożegnać odchodzącą na emeryturę wieloletnią sekretarkę naszej szkoły Panią Danutę Cebulę. Jeszcze raz dziękujemy jej za szlachetną pracę na rzecz dobrego wizerunku żłobka, przedszkola i szkoły. Z prośbą o zachowanie nas w sercu i pamięci, życzymy wszelkiej pomyślności w pracy oraz w życiu osobistym, dobrego zdrowia, wspaniałego samopoczucia, wielu sukcesów na dalsze lata oraz spełnienia celów i marzeń.

Podczas uroczystości Pani Dyrektor Jolanta Potoczak wręczyła wraz z wychowawcami liczne nagrody i świadectwa z wyróżnieniem. Ten moment szczególnie ważny był dla uczniów klasy VIII którzy, kończąc naukę w naszej szkole, wkroczyli śmiało w nowy etap swojego życia. Po gratulacjach i podziękowaniach dla rodziców za wieloletnią współpracę Pani Dyrektor podziękowała również wszystkim czyniącym dla naszej szkoły nieskończenie wiele dobrego, skromnych, pomagających nam bez wielkich słów i rozgłosu gościom honorowym. Po części oficjalnej, podsumowaniach, pożegnaniach i wzruszeniach uczniowie udali się do sal lekcyjnych. Tam odebrali świadectwa z rąk wychowawców, a potem szybko pobiegli na spotkanie z wakacyjną przygodą. Wszystkim uczniom życzymy udanych wakacji, pełnych wrażeń i słonecznej pogody, aby w trakcie ich trwania nabrali siły i energii na nadchodzący rok szkolny. Następny dzwonek dopiero we wrześniu. MAMY WAKACJE !!! |

W roku szkolnym 2018/2019 klasy I i II brały udział w programie edukacyjnym Dziel się uśmiechem – Ja i moje zęby. Celem projektu była edukacja dzieci w wieku szkolnym w zakresie higieny jamy ustnej. Program powstał we współpracy Polskiego Czerwonego Krzyża i firmy Mars Polska. Do programu włączyło się również Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej. Prozdrowotna edukacja uczniów od najmłodszych lat jest kluczem do budowy właściwych postaw w przyszłości.
|

|

W środę 12 czerwca 2019r. przedszkolaki z grup Promyczki i Kotki wyruszyły autokarem na wycieczkę do Opola. Głównym celem podróży była wizyta w Ogrodzie Zoologicznym, wzbogacenie wiadomości na temat dzikich zwierząt żyjących w różnych rejonach świata, zapoznanie z warunkami życia zwierząt mieszkających w zoo, kształcenie umiejętności grzecznego i kulturalnego zachowania się w miejscach użyteczności publicznej, pogłębianie więzi koleżeńskich.
Przed wyjazdem dzieci przypomniały sobie zasady bezpiecznego podróżowania i zachowania w czasie wycieczki, rysowały i opowiadały o tym, jakie zwierzęta chciałyby zobaczyć. I marzenia powoli zaczęły spełniać się. Tuż za bramą wejściową do zoo - powitały wszystkich małpki. Spacerując alejkami ogrodu dzieci zobaczyły między innymi wilki, żyrafy, hipopotamy, zebry, lamy, tygrysy, wielbłądy, kangury, foki, ptactwo. Na widok zwierząt przedszkolaki reagowały spontanicznie: od radości, zachwytu, zdziwienia, do niepewności.
Drugą atrakcją przygotowaną dla naszych milusińskich była Hoplandia. W tej ogromnej Sali Zabaw czekało sporo ciekawych propozycji. Wśród nich trampoliny z basenem wypełnionym gąbkami, piłeczkami, zjeżdżalnia pontonowa, ogromna dmuchana poduszka, dmuchany plac zabaw, tor przeszkód i urządzenia zręcznościowe. Pobyt w Opolu dostarczył dzieciakom wiele radości. Dzieci były zachwycone. Stwierdziły, że jeszcze nie raz tu wrócą z rodzicami.
Późnym popołudniem do przedszkola dotarł autokar szczęśliwych, zadowolonych i trochę zmęczonych podróżników. Z pewnością ten dzień pełen wrażeń utkwi dzieciom na długo w pamięci. |
 

W dniu 13 czerwca 2019 r. uczniowie kl. IV przystąpili do egzaminu na kartę rowerową. Celem tego egzaminu było:
- popularyzowanie zasad i przepisów ruchu drogowego,
- kształtowanie nawyków właściwego zachowania się na drodze,
- popularyzowanie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy,
- popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.
Egzamin składał się z dwóch części:
- części teoretycznej,
- części praktycznej.
Kierujący rowerem był oceniany pod względem: a) przestrzegania przepisów w ruchu drogowym, b) umiejętności prawidłowej techniki jazdy, a w szczególności: · pozycja kierującego na rowerze, · upewnienie się o możliwości jazdy, · upewnianie się o możliwości skrętów i sygnalizowanie zmian kierunku jazdy, · hamowanie i zatrzymywanie pojazdu w określonym miejscu.
Nad bezpiecznym i sprawnym przeprowadzeniem egzaminu czuwali nauczyciele naszej szkoły.
Wszystkim szczęśliwym posiadaczom – pierwszego w życiu „prawa jazdy” Gratulujemy! |

Drodzy Rodzice,
Informujemy, iż uchwałą Nr VII/69/2019 Rady Powiatu w Nysie z dnia 31 maja 2019 r. została podjęta decyzja o zamiarze likwidacji Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Otmuchowie przy ul. Żeromskiego 1, wchodzącej w skład Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Poradnictwa Psychologiczno- Pedagogicznego w Nysie. |

Dnia 28.05.2019 uczniowie dwóch zaprzyjaźnionych szkół : ZSP z Jarnołtowa i ZSP z Kałkowa pod opieką Teresy Hasiak i Ewy Czerniec odwiedzili pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Kopernikach. Ich wizyta związana była z rocznicą urodzin Jana Pawła II. Młodzież z entuzjazmem zaśpiewała znane wszystkim pieśni, wzruszające fragmenty z życia Naszego Papieża. Złożyły życzenia oraz wręczyły podopiecznym DPS własnoręcznie wykonane serca ze Słowem Bożym. Było to ogromne przeżycie zarówno dla uczniów, jak i pensjonariuszy. Młodzież zobaczyła, że osoby starsze i samotne borykają się z wieloma problemami. Radosne i przyjazne twarze uczniów wywołały mnóstwo uśmiechu i dostarczyły chwil wzruszeń Seniorom. Uczniowie po raz kolejny przekonali się, jak niewiele trzeba, aby okazać innym serce. Młodzież wraz z opiekunami zostali zaproszeni do kolejne odwiedziny w Domu Seniora w Kopernikach. |

Do Zakopanego!!!! - te słowa padły w klasie i wszyscy zaczęliśmy odliczać dni, aż w końcu nadszedł upragniony przez wszystkich 5 czerwca - dzień wyjazdu. Wyruszyliśmy w trasę autokarem klasa Vb i VI, a wraz z nami rodzice i opiekunowie, aby jak najszybciej dotrzeć do Szaflar- a tam, relaks, doskonała zabawa, najlepsze wspomnienia - Termy Gorący Potok! Następnie - Gubałówka - chyba nie ma turysty, który nie był na jej szczycie , skąd można było podziwiać przepiękną panoramę Tatr i Zakopanego, ale to nie wszystko - każdy z nas znalazł coś dla siebie. Po przejeździe kolejką wszyscy udaliśmy się na słynne Krupówki, aby kupić pamiątki dla siebie i naszych bliskich. Chwilę później pojechaliśmy do Białego Dunajca - miejsca naszego zakwaterowania. W pensjonacie czekał na nas pyszny obiad. Po obiedzie każdy z nas mógł spędzić czas w dowolny sposób. Zabawą przy ognisku zakończył się pierwszy dzień pobytu w Zakopanem. Drugi dzień to już prawdziwa górska wyprawa! Cel – Morskie Oko. Gorący 9-cio kilometrowy spacer do przepięknego górskiego jeziora pokonaliśmy pewnie , po raz kolejny zrobiliśmy wiele wspaniałych zdjęć i ... szczęśliwy powrót do kwatery. A tam pożegnalny obiad i rozpoczęliśmy bardzo długą i ciekawą podróż do domu. O 22.15 wszyscy szczęśliwie dotarliśmy do Kałkowa, gdzie na każdego z nas czekali stęsknieni rodzice. Podczas tej wyprawy poznaliśmy uroki Tatr, Zakopanego. Dzięki wspaniałej pogodzie nasz plan został w pełni zrealizowany. Ta wycieczka pokazała nam jak w naszym kraju jest pięknie i że warto tutaj mieszkać i zwiedzać jego zakątki. |

Z okazji Dnia Dziecka uczniowie naszej szkoły mieli wiele okazji, aby w tym dniu uśmiech im z buzi nie znikał.
31 maja 2019 r. na hali gimnastycznej z tej okazji odbyła się wielka gala pt:"MAM TALENT". Wystąpili wszyscy, którzy posiadają talent,umiejętności oraz pasje i chcieli je zaprezentować szkolnej publiczności. Uczniowie obchodzili swoje święto biorąc udział w różnych zabawach na świeżym powietrzu. Nie mogliśmy zapomnieć o lodach i słodkich niespodziankach.
Uczestnicy bawili się doskonale. Bez względu na wiek wszyscy w tym dniu byliśmy dziećmi. Mamy nadzieję, że każde Dziecko w tym dniu czuło się wyjątkowo i miło będzie wspominać ten dzień.
|

Drodzy rodzice!
W związku z pojawiającymi się informacjami o niebezpiecznych sytuacjach dotyczących dzieci, a mianowicie nieznajomych, którzy proponują przejazdy samochodem oraz ofiarują prezenty. Prosimy o wzmożoną opiekę oraz uwrażliwienie dzieci na zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach z nieznajomymi osobami w szczególności w drodze do i ze szkoły, przedszkola oraz w czasie wolnym od zajęć.
Dyrekcja Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Kałkowie |
Zabawy z mamusiami w ogrodzie przedszkolnym

Maj jest miesiącem, gdzie do przedszkola dzieci zapraszają swoich najbliższych, a szczególności mamusie, które w tym miesiącu obchodzą swoje wielkie święto. W naszym przedszkolu połączyliśmy Dzień Matki z Dniem Dziecka. Spotkanie zorganizowały nauczycielki: Renata Bednarek, Jolanta Karch i Renata Surma. Były występy dzieci, zabawy i konkursy z mamusiami, drobny poczęstunek oraz upominki przygotowane przez naszych milusińskich. Integracyjna forma spotkania sprzyjała dobrej zabawie i pozwoliła miło spędzić czas. Towarzyszyła mu przyjazna atmosfera pełna radości i swobody. |
Unia Europejska to wspólnota wartości, szacunku do drugiego człowieka, poszanowania prawa i respektowania reguł. 15 rocznicę wejścia Polski do UE celebrowano w całym kraju, ale i również w naszej szkole. Z tej okazji klasy dyżurujące wykonały wystawę plakatów państw członkowskich należących do UE. 
|
Dnia 30.05.2019r. w naszym przedszkolu miała miejsce próbna ewakuacja przeciwpożarowa. Już od najmłodszych lat oswajamy dzieci do sytuacji, w której może zaistnieć konieczność szybkiego, zorganizowanego i pozbawionego elementu paniki, opuszczenia miejsca zabawy i pracy. Cała akcja ewakuacji przebiegała sprawnie i bez zakłóceń. Na kilka minut wszystkie sale przedszkolne i pomieszczenia administracyjno - gospodarcze pozostały puste. Wszystkie dzieci bardzo sprawnie, bezpiecznie i szybko opuściły budynek. |

Noc w bibliotece szkolnej to coraz częściej stosowany sposób promowania czytelnictwa wśród dzieci. Taką niesamowitą noc z licznymi atrakcjami po raz drugi przeżyli uczniowie klasy II z 17 na 18 maja 2019r. Pomysłodawczynią i główną organizatorką była pani Sabina Kubrycz. W tym roku uczniowie musieli zmierzyć się z nowym zadaniem, wymagającymi od nich kreatywnego myślenia i znajomości zasad ortografii. Zadanie polegało na odgadywaniu zagadek i rozwiązywaniu rebusów z trudnością ortograficzną. Były biegi i zabawy drużynowe na sali gimnastycznej. Czytanie do poduszki zostało poprzedzone „bitwą na poduszki”. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszył się konkurs czytelniczy-oczywiście z nagrodami książkowymi, który dostarczył im wielu pozytywnych emocji. Na szlaku niespodzianek znalazła się przede wszystkim biblioteka, uczniowie pod opieką wychowawczyni zaopatrzeni w latarki „buszowali” w księgozbiorze szukając bajkowych postaci. Po toalecie wieczornej niektóre dzieci „zapadły w kamienny sen”, inne zasypiały podczas słuchania bajek czytanych przez panią Sabinę Kubrycz. Z trudem przyszło poranne wstawanie, a tu już czekały nowe atrakcje, świeże bułeczki i ciepła herbata przygotowana przez panią Annę Pierzchałę, która towarzyszyła nam cały czas. Na zakończenie podsumowano całonocne spotkanie i zrobiono pamiątkowe zdjęcia. Wszyscy uczestnicy zabawy jednogłośnie stwierdzili, że była to niezapomniana noc, pełna wrażeń i z pewnością nie ostatnia.
|

|

Jedna z legend, dotycząca nazwy niezapominajka opowiada o rycerzu, który chciał zerwać piękne niebieskie kwiaty dla damy swego serca. Działo się to nad brzegiem rzeki, a że rycerz odziany był w ciężką zbroję, to chwila nieuwagi wystarczyła, aby jej ciężar spowodował upadek i wpadnięcie do wody. Rycerz, czując że porywa go nurt rzeki krzyknął do ukochanej Nie zapomnij o mnie!… . I właśnie stąd nazwa niezapominajka. Święto Niezapominajki od kilku lat jest włączone na stałe do kalendarza imprez przedszkola. Przedszkolaki wiedzą, że niezapominajka to przede wszystkim symbol pamięci. Niezapominajka ma nam przypominać o walorach polskiej przyrody, o jej różnorodności oraz ochronie, którą powinniśmy ją otaczać. Celem święta jest zainteresowanie najmłodszych ekologią. Starszym święto ma natomiast przypomnieć, że dobre nawyki w stosunku do przyrody, warto wpajać dzieciom już od najmłodszych lat. |

|


Jak tradycja nakazuje 21 marca cała społeczność naszej szkoły wyruszyła w barwnym korowodzie ulicami Kałkowa z Marzanną i Gaikami, oznajmując mieszkańcom o pożegnaniu zimy i powitaniu wiosny. Punktem kulminacyjnym korowodu było spalenie Marzanny przy głośnych okrzykach zachęcających zimę do ustąpienia miejsca wiośnie, ponadto śpiewano wesołe piosenki. Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny połączony był z radosną zabawą, nie zabrakło pomysłowych strojów, fryzur, hałaśliwych instrumentów. Został ogłoszony również konkurs na najciekawszy gaik. Wśród wyróżnionych i nagrodzonych znalazły się gaiki wykonane przez uczniów klasy I, II i VIII. Uroczystość powitania wiosny zakończył konkurs poezji Juliana Tuwima i Jana Brzechwy zorganizowany przez Bibliotekę i WDK w Kałkowie.    

21 marca nasze przedszkolaki uroczyście powitały wiosnę. W tym dniu zebrały się razem, aby wspólnie świętować „Powitanie wiosny”. Jedna z przedszkolnych sal zamieniła się w wielką barwną łąkę, pełną kwiatów, ptaków i owadów. W tym dniu w strojach obowiązywały wiosenne barwy. Podczas uroczystości dzieci miały okazję przywoływać Wiosnę wierszykami, piosenkami i głośnymi okrzykami. Wszystkie przedszkolaki przemaszerowały barwnym pochodem, trzymając w rękach wiosenne symbole. W ten sposób dzieci wyraziły swoją radość z przyjścia nowej pory roku. |

12 marca 2019r. uczniowie klasy I i II w ramach projektu edukacyjnego Młodzi Odkrywcy Sekretów Nauki uczestniczyli w zajęciach wyjazdowych do Opola, gdzie w pięciu pracowniach eksperymentalnych mieli możliwość doświadczać, przeżywać i bawić się nauką. Rozwijali podstawowe kompetencje naukowo - techniczne, wykorzystywali metodę eksperymentu w zakresie nauk przyrodniczych i matematycznych.
Był to dzień pełen przeżyć, emocji, doświadczeń i zabawy.
|

28 lutego w naszej hali widowiskowo - sportowej odbył się pokaz historyczny Grupy Artystycznej Rekonstrukto ph „ Ku niepodległej”, była to rekonstrukcja bitwy średniowiecznej. Uczniowie mogli poczuć co to znaczy być kosynierem czy szwoleżerem. Toczyliśmy pojedynki wykorzystując różnego rodzaju broń. Nasze piękne i doświadczone sanitariuszki bardzo umiejętnie opatrywały rannych. Bawiliśmy się znakomicie. |

7 marca gościliśmy w naszym przedszkolu aktorów teatru krakowskiego ze spektaklem pt., "Przebudzenie wiosny". Dzieci w śmieszny i ciekawy sposób poznały co się dzieje na przedwiośniu w przyrodzie. Przedszkolaki wspólnie z różnymi zwierzętami m.in. wiewiórką robiły porządki. Spektakl bardzo podobał się przedszkolakom jak i również paniom. Aktorzy otrzymali po występie głośne brawa. |
  
DOBRZE CIĘ WIDZIEĆ! W trosce o nasze bezpieczeństwo w marcu przystąpiliśmy do programu współfinansowanego ze środków Funduszu Sprawiedliwości ph. DOBRZE CIĘ WIDZIEĆ . Każdy uczeń naszej szkoły otrzymał kamizelkę ostrzegawczą oraz plan lekcji z bardzo cennymi odblaskowymi radami drogowymi. Oto jedna z nich: Kiedy jest ciemno i buro, albo pada deszcz,
odblaski mogą Cię uratować. Z nimi widać Cię z daleka.
Noś odblaski! Włóż kamizelkę! 
|

20 lutego bawiliśmy się na zabawie karnawałowej. Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Na sali zaroiło się od Spidermanów, piratów, rycerzy, policjantów, antyterrorystów, czarodziejów...były wróżki, księżniczki i różne inne stwory i dziwadła. Oczywiście należy wspomnieć o naszej Myszce Mini, która była gościem honorowym naszej zabawy. To właśnie podczas takich imprez spełniają się dziecięce marzenia. Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom, wychowawcom jak i rodzicom. Przygotowano i przeprowadzono szereg zabaw ruchowo- muzycznych i wiele konkursów umilających dzieciom zabawę. Zwycięzcy konkursów nagradzani byli słodyczami.
Zabawę karnawałową mieli również starsi uczniowie z klas V-VIII, u których również nie zabrakło atrakcji. Wszyscy świetnie się bawili. 
|

Wiedza przyrodnicza kształtowana jest przez całe życie, ale edukacja przyrodnicza od najmłodszych lat. Dlatego też, zorganizowaliśmy wyjątkowe spotkanie edukacyjne z myśliwym panem Łukaszem Gołąbkiem. Uczniowie klasy Vb w ramach realizacji projektu Odkrywcy Sekretów Nauki bardzo serdecznie powitali myśliwego, który przeprowadził prelekcję i rozmowę na temat dbania o las i zwierzęta. Pan myśliwy opowiedział dzieciom o swojej pasji, jaką jest myślistwo. Okazało się, że myśliwy to osoba zajmująca się gospodarką łowiecką zgodnie z prawem łowieckim i etyką łowiecką. Wiele osób nie wie czym zajmują się myśliwi, że ich praca nie polega tylko na wykonywaniu polowania, ale również na intensywnych pracach wykonywanych w łowisku a polowania to tylko część jego pracy. W dobie dzisiejszej cywilizacji konieczne jest regulowanie przez człowieka liczebności danego gatunku. Kiedyś taka regulacja była w pewnym sensie naturalna, dzisiaj jest to niemożliwe. Dlatego koła łowieckie, a w szczególności ich członkowie utrzymują populację na ilościowo i co ważne jakościowo na dobrym poziomie. Są wydzielone pastwiska dla zwierzyny leśnej, myśliwi dokarmiają zwierzęta, prowadzą odstrzały selekcyjne zwierząt. Następnie pan Łukasz zaprezentował nam swoje akcesoria łowieckie, które wzbudziły ogromne zainteresowanie dzieci. Wśród nich znalazły się trofea myśliwskie takie jak poroże jelenia, kozła, kły dzika. Zagrał nam również na rogu myśliwskim, a następnie grupa próbowała zagrać, nie było to łatwe. Dużo informacji przekazał nam na temat tropów zwierząt, a to kolejne nasze wyzwanie w ramach projektu. Na koniec spotkania wszyscy otrzymali materiały edukacyjne na temat łowiectwa. Nie obyło się również bez pamiątkowego zdjęcia uwieczniającego miłe i interesujące spotkanie. Dziękujemy za przyjęcie zaproszenia do szkoły i żywe słowo, jakie na pewno w otoczeniu wspaniałych trofeów na długo dzieci zapamiętają, dziękujemy za dzielenie się z nami swoimi doświadczeniami i wiedzą. |
 
Z okazji zbliżającego się Wielkiego Postu, każdy ostatni czwartek karnawału to „Zapusty”. Tłusty Czwartek – tak, jak każe tradycja każdy w ten dzień powinien zjeść pączka. Tak też było w naszym przedszkolu. Gdy nadeszła pora przedszkolaki z wielkim apetytem zajadały się pączkami. Wszystkim życzymy również pysznego dnia! 
|

Na zajęciach w przedszkolu nauczycielki przybliżyły dzieciom sylwetkę wielkiego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Dzieci obejrzały prezentację dzięki której poznały wiele szczegółów z życia kompozytora. Dowiedziały się o wielkim talencie małego Frycka, który poprzez wielokrotne ćwiczenia oraz wielką wrażliwość stał się wspaniałym wirtuozem. W przedszkolu rozbrzmiewała muzyka poważna. Przedszkolaki wsłuchiwały się w nastrojową muzykę Fryderyka Chopina i odzwierciedlały jej nastrój poprzez improwizację ruchową i plastyczną. Grupa 6-latków ze wzruszeniem recytowała wiersz Czesława Janczarskiego – Żelazowa Wola. Spotkanie z Chopinem było miłym i cennym spotkaniem najmłodszych ze światem kultury muzycznej. |
„Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym.
Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury.” J.Iwaszkiewicz 
Otaczający świat jest taki, jakim potrafimy go opisać. Niewątpliwie najczęściej używamy do tego języka ojczystego. Język ojczysty to jednak coś więcej niż tylko możliwość wyrażania osobistych myśli. To przecież także skarbnica naszej kultury i doświadczeń.
Dlatego jako młode pokolenie powinniśmy szczególnie dbać o jego kultywowanie, wyrażające się właśnie przez dbałość o poprawność językową naszych wypowiedzi i tekstów pisanych(także tych krótszych, takich jak e-mail czy sms). Dlatego dnia 21 lutego 2019r. obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie. |
|
|