
27 stycznia 2020r. w 75 rocznicę Wyzwolenia Obozu w Auschwitz uczniowie klasy VII zapalili symboliczny znicz przed pamiątkową tablicą na cmentarzu w Kałkowie, oddając hołd zamordowanym. Co roku młodzież szkoły włącza się w obchody "Marszu Śmierci" upamiętniającego tragiczną tułaczkę dziesiątek tysięcy więźniów obozu oświęcimskiego. Należy o tym pamiętać. |

Dzień Babci i Dzień Dziadka to wyjątkowe daty w kalendarzu, jedne z najsympatyczniejszych i najmilszych dni w roku. W naszej placówce to jedna z najważniejszych uroczystości. Upamiętniliśmy to wydarzenie dnia 23 stycznia w Wiejskim Domu Kultury w Kałkowie. Goście, jak co roku, nie zawiedli i przybyli bardzo licznie. Uczniowie oraz przedszkolaki przygotowali piosenki, wiersze oraz występy artystyczne - to wszystko dla naszych ukochanych seniorów. Był to wspaniały dzień, pełen wzruszeń, serdeczności, radości, uśmiechu i wspólnej zabawy. Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków. 
|

życzy Dyrekcja oraz Grono pedagogiczne ZSP w Kałkowie |
Wigilia – najbardziej uroczysty i wzruszający wieczór w roku, wyzwalający w ludziach ich najlepsze uczucia.

  

W dzień przedszkolnej Wigilii 18.12.2019 r. w każdej grupie i w całym przedszkolu od rana panowała radosna i ożywiona atmosfera. Dzieci w tym dniu wspólne kolędowały, dzieliły się opłatkiem, składały sobie życzenia oraz zjadły wigilijny obiad. Natomiast pod lśniącą choinką nie zabrakło prezentów, które dzieci rozpakowały z wielką radością. Atmosfera była prawdziwie rodzinna, a odświętne stroje wszystkich podkreślały rangę tego dnia. |

W naszej szkole podejmuje się wiele działań mających na celu promocję zdrowego stylu życia, w tym kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Wszelkie działania poświęcone prawidłowemu odżywianiu uczniów wpisują się w profilaktykę zdrowego żywienia. Przekonanie dzieci do spożywania wartościowych posiłków jest szczególnie ważne w dobie mody na szybkie co nieco typu: fast foody. Właściwe odżywianie młodych ludzi jest bardzo istotne, wpływa na ogólny stan zdrowia organizmu, samopoczucie oraz chęć do nauki. Dlatego tak niezwykle znacząca, w tym zakresie, jest wiedza na temat prawidłowej diety. W szkolne akcje propagujące zasady zdrowego odżywiania aktywnie włączają się rodzice. 17 grudnia mamusie uczniów z klasy VIa przygotowały kramik ze zdrową żywnością. Wśród różnorodnych przekąsek znalazły się m.in.: pyszne desery owocowe, galaretki, ciasteczka zbożowe, lekkie wypieki kukurydzianei inne smakołyki - wszystko świeże, zdrowe i pachnące! Kramik cieszył się, jak zwykle, ogromnym zainteresowaniem. Uczniowie docenili świeży i niepowtarzalny smak domowych frykasów.
Serdecznie dziękujemy mamusiom, których wysiłek zaowocował wspaniałą ucztą dla oka i podniebienia. |

Spotkanie z policjantem w przedszkolu 13 grudnia 2019r. odwiedzili nasze przedszkole funkcjonariusze Komisariatu Policji w Otmuchowie. Prowadzący spotkanie udzielili przedszkolakom kilku wskazówek dotyczących bezpiecznego poruszania się po drodze i właściwych zachowań w domu. Policjanci uświadomili potrzebę jeżdżenia w fotelikach z zapiętymi pasami, podkreślali jak ważne dla własnego bezpieczeństwa jest noszenie elementów odblaskowych, uczulili słuchaczy na zachowania ostrożności w stosunku do obcej osoby. Ponadto pokazali, jak zachować się podczas spotkania z psem, który nie posiada właściciela. W związku ze zbliżającą się zimą celem tego spotkania było też uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw grożących podczas zabaw zimowych, szczególnie w pobliżu tras komunikacyjnych, skutków niewłaściwie zorganizowanej zabawy na śniegu oraz zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwo ślizgania się po zamarzniętych stawach i rzekach. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonych gości, wykazały się wiedzą i odpowiadały na zadawane pytania m. in. doskonale znały numery telefonów alarmowych, wskazywały miejsca bezpieczne do zabaw sankami, czy jazdy na łyżwach. Pogadanki na temat bezpieczeństwa są systematycznie prowadzone w przedszkolu, ale bardziej trafiają do wyobraźni małych dzieci, gdy wypowiadane są przez policjanta. |

Jak każdego roku w grudniu, wolontariusze ze Szkolnego Koła PCK w Kałkowie włączyli się do ogólnopolskiej akcji pomocy świątecznej, skierowanej do osób znajdujących się w trudnej sytuacji. Dzięki zaangażowaniu młodych członków SK PCK i hojności społeczności lokalnej mogliśmy choć w niewielkim stopniu wesprzeć potrzebujących i podarować im trochę radości na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia.
Wszystkim tym, którzy wsparli naszą akcję, otworzyli swoje serca na potrzeby innych serdecznie dziękujemy.
Życzymy zdrowych, spokojnych i pełnych uroku Świąt Bożego Narodzenia
Dyrektor Zespołu, wolontariusze i opiekunki SK PCK |

W dniu 28.11.2010r. w naszej szkole odbyły się warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzone przez panią Joannę Kucia. Zajęcia zorganizowały klasy dyżurujące w naszej hali widowiskowo – sportowej. Zajęcia przeznaczone były one dla wszystkich klas.
Na samym początku nasz gość wyjaśnił na czym polega praca ratownika. Dowiedzieliśmy się, jakim sprzętem dysponują pracownicy. Nas uczniów, najbardziej zaciekawił kurs udzielania pierwszej pomocy. Mieliśmy możliwość sprawdzenia, jak zachowalibyśmy się w sytuacji zagrożenia czyjegoś życia. Kolejnym celem spotkania było przypomnienie nam poszczególnych numerów alarmowych. Na końcu zajęć mogliśmy przećwiczyć resuscytcję na modelu człowieka pozycję bezpieczną.
Bardzo dziękujemy pani Joannie za odwiedziny w naszej placówce. Miło było nam gościć osobę, która ratuje innych, narażając niekiedy własne życie. |


6 grudnia w naszej szkole od samego rana panowała atmosfera radosnego oczekiwania na spotkanie z niezwykłym Gościem.
Wreszcie nadeszła długo wyczekiwana chwila, do której uczniowie już od kilku tygodni odliczali dni, a od rana z wielką niecierpliwością nasłuchiwali Mikołajowych dzwoneczków. W tym wyjątkowym dniu, na cześć naszego gościa obowiązywał w szkole kolor czerwony, czyli Mikołajowy. Święty Mikołaj nie zawiódł i nie kazał długo na siebie czekać. Oprócz wora pełnego prezentów przywiózł ze sobą dużo radości, serdeczności i uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i nauczycieli w szkole. Na zakończenie Święty Mikołaj hojnie wszystkich obdarował prezentami. Za prezenty dzieci odwdzięczyły się pięknymi życzeniami i wierszykami. Pobyt tak znamienitego gościa uświetniły wiersze i piosenki w wykonaniu uczennic klasy VIa i VII. Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła wiele radości. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczniów.

Dnia 3 grudnia 2019r. w naszej szkole odbyła się zabawa pt. Mikołajkowy zawrót głowy. Klasę I, II i III przywitał Mikołaj i zaprosił do wspólnej zabawy. Dzieci wykonywały różne zadania, ale musiały wykazać się pomysłowością i zręcznością. Było śmiesznie, wesoło, smacznie i kreatywnie. Na pamiątkę każdy zabrał do domu własnoręcznie udekorowane pierniczki oraz zdjęcie z dobrodusznym Świętym.
    
Mikołaju dziękujemy
4 grudnia 2019r. Publiczne Przedszkole w Kałkowie zamieniło się w Małą Krainę Świętego Mikołaja. Mikołaj zawitał ze swoimi pomocnikami – elfami, które zaprosiły dzieci do wspólnej zabawy w trzech strefach. Przedszkolaki wykazały się zręcznością, zwinnością, kreatywnością. W Strefie Gier i Zabaw można było m. in. pobawić się z bałwankiem, porzucać śnieżkami, pojeździć na kocykowej ślizgawce i przystroić pięknie choinki. W Cukierence dzieci ozdabiały pierniczki kolorowym lukrem i cukiereczkami, a w Fotostrefie wybierały ciekawe stroje, robiły zdjęcie z Mikołajem i otrzymywały paczkę. Spotkanie z Mikołajem jest jednym z najprzyjemniejszych dni w roku – stwierdziły zgodnie dzieci. Czekamy na Ciebie kochany Mikołaju, zawitaj do nas znowu za rok! 
|

4 grudnia klasy: V, VIa i VIb lekcję techniki spędziły w Paczkowie w Metamuzeum Motoryzacji.
Motoryzacja, to co dziś wydaje nam się standardem, ma zaledwie niewiele ponad 100 lat historii. Muzeum Metamotoryzacji w Paczkowie powstało w 2013 roku i jest to coś, co z pewnością zafascynuje nie tylko płeć męską. Powstało jako muzeum prywatne, w dawnych pofolwarcznych (poniemieckich) budynkach, na obrzeżach miasta. Sentyment właściciela do motoryzacji zaowocował zebraniem naprawdę niebagatelnej kolekcji aut, nie tylko z naszego kontynentu. W Muzeum znajduje się oprócz samochodów sporo motorów czy motorowerów, w tym kultowy Komar. Obecnie Muzeum Motoryzacji rozrasta się i ma aspirację stać się centrum nauki, gdzie w praktyce będzie można prowadzić doświadczenia i poznać wiele praw. Uczniowie mieli możliwość przeprowadzenia wielu doświadczeń i na własnej skórze przekonać się o efektach. Wszyscy z ogromnym zaciekawieniem i chęcią brali udział w zajęciach. Mamy nadzieję, ze jeszcze kiedyś tam powrócimy.
|

W ramach 101 rocznicy Niepodległości powstaje szereg inicjatyw. Wydarzenia związane z tą uroczystością organizowane są w całej Polsce.W naszej szkole również! To, co nas łączy, to wspólne wartości – otwartość, wspólnota, miłość do Ojczyzny oraz duma z osiągnięć naszego społeczeństwa. Klasa V- dyżurująca zorganizowała akcję pod hasłem:Wyślij pocztówkę z pozdrowieniami niepodległościowymi!W czasie godziny wychowawczej cała klasą udaliśmy się na pocztę, aby pozdrawiania niepodległościowe wyruszyły w drogę po całej Polsce.Na koniec czekała na nas miła niespodzianka, słodki poczęstunek. |

Jak co roku w trzeci czwartek listopada przypada „Światowy dzień rzucania palenia” – jest to akcja realizująca działania zmierzające do ochrony i umacniania zdrowia społeczeństwa.
W naszej szkole w tym dniu zorganizowano wystawę na temat szkodliwości palenia, która miała na celu uświadomienie ryzyka, jakie niesie za sobą ten nałóg. Uczniowie klasy 5 wykonali plakat tematyczny, który w bardzo wymowny sposób pokazał, jak nałóg palenia papierosów postrzegają uczniowie. |

Dnia 22 listopada w naszej szkole odbył się XVIII Szkolny Przegląd Poezji i Pieśni Patriotycznej. Przesłuchania odbyły się w dwóch kategoriach: prezentacji utworów - pieśni i poezji. Całą uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor, kolejno oddała głos naszym najmłodszym uczniom klasy I. Organizatorzy tego przedsięwzięcia corocznie starają się, aby myśl przewodnia nawiązywała do różnych aspektów patriotyzmu, aby wskazywała chwalebne karty historii naszego kraju. Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. Mieliśmy zaszczyt gościć wielu przybyłych rodziców. Całą uroczystość monitorowały klasy dyżurujące w miesiącu listopadzie.
Oto nasi Laureaci:
I kategoria:
Poezja klasy I – III
1 miejsce MISTRZ – Jakub Kucia kl. I
2 miejsce – Jagoda Nosal kl. III
3 miejsce – Wiktoria Krawczyk kl. I
Poezja kl. V – VIII
1 miejsce MISTRZ – Maja Kierys kl. V
2 miejsce – Dominik Filipiak kl. VII
3 miejsce – Natalia Woźniak kl. VIII
II kategoria
Pieśń klasy I – III:
1 miejsce MISTRZ – Jagoda Nosal kl. III
2 miejsce - Malwina Witoń kl. II
3 miejsce – Karolina Kasperska kl. III, Oliwia Kulak kl. III
Pieśń kl. V – VIII
1 miejsce MISTRZ – Iwona Paterak kl. VII
2 miejsce – Aleksandra Lach kl. VII, Maksymilian Bodziony kl. V, Agata Pacławska kl.VI a
3 miejsce – Mikołaj Pałach kl. V, Henryka Parton kl. VII, Aleksandra Mączyńska kl. VI b
WSZYSTKIM SERDECZNIE GRATULUJEMY!!! |

Przedszkolaki bardzo lubią misiowe święto i tak jak co roku przyniosły do przedszkola swoje misiaczki. Ukochany miś naszych dzieci nie jest zwyczajną zabawką. To wyjątkowy pluszak, który poprawia humor, jest wiernym przyjacielem, towarzyszem podróży. Jest miękki, kochany, pachnący i można go tulić, kiedy tylko się ma na to ochotę. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija. No i bardzo dobrze, bo przecież sam miś jest symbolem miłości, dobra, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli właściwie wszystkiego, czego pragnie mały i duży człowiek. Dziś jest Twoje Święto … Sto lat Misiu! 
|

Dnia 18 listopada 2019r. odbyły się dwie lekcje otwarte dla rodziców i dyrektora szkoły.
Pierwszą lekcję z języka angielskiego w klasie II, prowadziła pani mgr Ewa Czerniec. Uczniowie poznawali nowe słownictwo dotyczące rodziny. Aktywnie uczestniczyli w zajęciach, były gry i zabawy językowe. Pani Dyrektor i Rodzice również wykazali się dużą aktywnością na lekcji. 
Kolejna lekcja w klasie III- zajęcia z wychowania fizycznego prowadzone przez panią mgr Barbarę Bąk. W czasie lekcji uczniowie wykazali się sprawnością fizyczną oraz dobrą znajomością zasad fair play. Uczniom aktywnie pomagali rodzice. Wszyscy za swój wysiłek zostali nagrodzeni dyplomami. 
|

Dnia 20.11.2019r. w Szkole Podstawowej w Kałkowie odbyło się spotkanie z terapeutami dotyczące zagrożeń, na które narażone są dzieci we współczesnym świecie. Gośćmi honorowymi byli przedstawiciele z Ośrodka Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień "MONAR" w Zbicku.W pierwszej części spotkania udział brali uczniowie. Po południu o godz. 15.00. 00 na spotkanie z gośćmi przybyli rodzice i całe grono pedagogiczne. Pani Krysia terapeuta z ośrodka w Zbicku, opowiedziała jakie doświadczenia doprowadzają do konieczności leczenia, a osoby leczące się przedstawiły szczegóły dotyczące życia i terapii w ośrodku. Towarzyszyło temu skupienie i żywy odbiór ze strony uczniów. Możliwe, że będzie to początek regularnych spotkań i wymiany doświadczeń – rozmawiali o tym dyrektor szkoły oraz przedstawiciele ośrodka. 
|


21.11. 2019r. w Domu Kultury odbyła się zabawa Andrzejkowa. Wróżka Sabinka wprowadziła dzieci w magię tej zabawy. Tajemnice przyszłości dzieci odkrywały wieloma wróżbami. Rozpoczęliśmy od wrzucenia grosika do magicznego słoja, a skończyliśmy na ustawianiu butów w kolejce do drzwi. Bawiliśmy się przy skocznej muzyce, a w chwilach zmęczenia odpoczywaliśmy przy stołach ze smakowitymi ciasteczkami i pyszną herbatką, którą przygotowały kochane mamy. Zabawa przepełniona była magią, radością i beztroską. |

29. XI.2019 r dzieci z naszego przedszkola przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych, miały okazję poznać swoją "przyszłość"- dowiedziały się kim będą w przyszłości, wróżyły z butów, kubeczków.Wróżby przeplatane były tańcami i konkursami. Na koniec zabawy był słodki poczęstunek. |

Andrzejki to ostatnia chwila do wróżb i zabawy tuż przed nadchodzącym adwentem. Z tej okazji 21 listopada w WDK w Kałkowie odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Na zabawie Andrzejkowej oczywiście nie zabrakło również wróżb przygotowanych przez uczniów naszej szkoły. Cieszyły się one ogromnym powodzeniem. Oczywiście wierzymy, że wszystkie się spełnią, a zwłaszcza te dobre. Jeśli ktoś nie zdążył sobie powróżyć to pamiętajmy, że następne andrzejki już za rok. Ulubiona muzyka uczniów sprawiła, że wszyscy poczuli tę niezwykłą atmosferę i cudownie się bawili. Jak zwykle celująco spisali się Rodzice, którzy zawsze bardzo czujnie i ochoczo służą nam pomocą. |

Jako SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE podejmujemy szereg działań dostarczających naszym uczniom wiedzy i umiejętności prozdrowotnych. Jedną z takich form są kramiki ze zdrową żywnością. Ich ideą jest propagowanie świeżych, nieprzetworzonych fabrycznie produktów, wykonanych z owoców i warzyw.
20 listopada odbył się kramik zorganizowany przez klasę V, na którym królowały stosy kolorowych, smakowitych witamin. Zainteresowanie społeczności szkolnej tymi produktami przeszło najśmielsze oczekiwania. Wszystko szybko zniknęło podczas przerw i zostało smakowicie zjedzone. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za pomoc i organizację tak szlachetnych akcji.
|
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka obchodzony jest 20 listopada. To dzień, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W 2019 roku mija dokładnie 30 lat od uchwalenia przez Organizację Narodów Zjednoczonych najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych - Konwencji o prawach dziecka. 
” Młody człowieku! To nie zabawa-masz prawo wiedzieć, jakie masz prawa. Na samym wstępie, uwierz z ochotą, że jesteś młodą, ludzką istotą. Nikt nie ma prawa bić Cię, wyzywać, szturchać, obrażać lub Ci ubliżać, możesz się uczyć i bez wątpienia rozwijać talent i uzdolnienia”
20 listopada to dzień szczególny, gdyż obchodzony jest jako Światowy Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji zaplanowaliśmy do realizacji działania, które mają na celu zapoznać dzieci z prawami ustanowionymi kilkadziesiąt lat temu przez Janusza Korczaka.

W tym dniu na godzinach wychowawczych uczniowie wszystkich klas oglądali filmy edukacyjne ph ,,PRAWA DZIECKA OCZAMI DZIECKA. Wychowawcy prezentowali na tablicach multimedialnych informacje dotyczące tematyki praw dziecka. Na przerwach rozbrzmiewała muzyka o praw naszym najmłodszych….Wszyscy świetnie się bawili. |

20 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji nauczycielki przygotowały dla dzieci ciekawe zabawy celem pokazania przedszkolakom, iż mają swoje prawa, m.in. prawo do zabawy, do nauki, do imienia, do życia w rodzinie, do szacunku. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonały również prace plastyczne, które obrazowały ich prawa.
Ten dzień miał wielkie znaczenie dla przedszkolaków. Dzięki niemu uświadomiły sobie, jak ważne są ich prawa i że mimo, iż są mali trzeba je szanować i kochać. |

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Kałkowie mają zaszczyt zaprosić Rodziców na XVIII Szkolny Przegląd Pieśni i Poezji Patriotycznej, który odbędzie się 22 listopada 2019r. o godz. 10.00 w hali sportowo- widowiskowej naszej szkoły. >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> |

16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji. W naszej szkole cały tydzień (od 16 do 22 listopada) przeznaczyliśmy na szczególne zaakcentowanie tolerancji pod hasłem „Różnimy się - lubimy się”.
Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko nam, ale i osobom przebywającym w naszym towarzystwie.
„Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary.  Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.
|

Informujemy, że dnia 20.11.2019r. o godz. 15:00 w Szkole Podstawowej w Kałkowie odbędzie się spotkanie z terapeutami dotyczące zagrożeń, na które narażone są dzieci we współczesnym świecie. Zachęcamy do udziału w spotkaniu. |

14 listopada 2019r. przedszkolaki oglądały widowisko teatralnym w wykonaniu aktorów Agencji Artystycznej KANON z Krakowa pt. Na łące i na polu. Wzorce wzajemnych relacji koleżeńskich to podstawa fabuły tego spektaklu. Bohaterowie przedstawienia razem z widzami mogli wyciągać wnioski z epizodów. Spektakl uświadamiał bohaterowi i odbiorcom, że każdy zły występek będzie ukarany, a dziecko postępujące nierozsądnie może przysporzyć sobie i innym problemów. Dzieci miały możliwość wraz ze zwierzątkami występującymi w spektaklu przypomnieć sobie zasady dobrego wychowania, utrwalić normy i zasady zawarte w Kontraktach Grupowych. |

W ramach zdrowego żywienia, rodzice wraz z uczniami kl. VI b zorganizowali w szkole kramik ph. „Na jesienne smutki poczęstunek malutki”. Każdy kto był obecny 13 listopada 2019r. w szkole mógł skosztować przygotowanych przez rodziców wspaniałości. Były naturalne soki z warzyw i owoców, galaretki, domowe wypieki i wiele innych pyszności. Bardzo dziękujemy rodzicom uczniów kl. VIb i polecamy się na przyszłość. |

Dnia 13 listopada w naszej szkole gościł cyrk "Szok". Występy obejrzeli uczniowie naszej szkoły, dzieci przedszkolne a także rodzice i dziadkowie. Jak się okazało nazwa odpowiadała rzeczywistości, gdyż dwoje artystów wprawiło w zachwyt zebraną publiczność. Dzieci bawiły się świetnie, oglądając tresowane gołąbki, magiczne sztuczki oraz popisy akrobatyczne na małym rowerku i z obręczami. Niektórzy z publiczności mogli wypróbować swoje możliwości w poszczególnych dyscyplinach, biorąc czynny udział w przedstawieniu. Pełni zapału, z różnym skutkiem, próbowali dotrzymać kroku zawodowcom, co często wzbudzało ogólną radość. Zapierającą dech w piersiach była chwila, gdy artystka pojawiła się z wężem i wyszła do publiczności. Nie zabrakło wielu śmiałków, którzy wzięli węża na „własne ręce” .
To było naprawdę "szokujące" przeżycie! Umiejętności cyrkowców wszystkim bardzo się podobały, o czym świadczyły burzliwe oklaski po każdym pokazie. |

13 listopada uczniowie naszej szkoły spotkali się z funkcjonariuszami Komisariatu Policji w Otmuchowie.
Tematem spotkania była cyberprzemoc i ogólnie pojęte bezpieczeństwo w sieci.
Nasi goście scharakteryzowali zjawisko cyberprzemocy, które może wyrządzić ogromne szkody. Przemoc ta jest bardzo dotkliwa, ponieważ kompromitujące materiały, ukradkiem zrobione zdjęcia, nagrane na telefon komórkowy, filmiki docierają za pomocą sieci do wielu osób. Jeśli cyberprzemocą zostanie dotknięta osoba wrażliwa, może to spowodować u niej głębokie problemy psychiczne.
Omówiono również tematykę związaną z zabezpieczaniem dostępu do swoich kont na portalach społecznościach oraz poczty w celu zapobiegania włamaniom i ochroną swoich danych osobowych. Policjant radził, co robić żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci.
Ofiary lub świadkowie cyberprzemocy powinni szukać wsparcia – porozmawiać z rodzicami, wychowawcą bądź inną osobą dorosłą. Razem łatwiej rozwiązać problem. Dobrym rozwiązaniem jest również kontakt z profesjonalistami dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu 800 100 100. |
|
|