
Dnia 22 listopada w naszej szkole odbył się XVIII Szkolny Przegląd Poezji i Pieśni Patriotycznej. Przesłuchania odbyły się w dwóch kategoriach: prezentacji utworów - pieśni i poezji. Całą uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor, kolejno oddała głos naszym najmłodszym uczniom klasy I. Organizatorzy tego przedsięwzięcia corocznie starają się, aby myśl przewodnia nawiązywała do różnych aspektów patriotyzmu, aby wskazywała chwalebne karty historii naszego kraju. Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. Mieliśmy zaszczyt gościć wielu przybyłych rodziców. Całą uroczystość monitorowały klasy dyżurujące w miesiącu listopadzie.
Oto nasi Laureaci:
I kategoria:
Poezja klasy I – III
1 miejsce MISTRZ – Jakub Kucia kl. I
2 miejsce – Jagoda Nosal kl. III
3 miejsce – Wiktoria Krawczyk kl. I
Poezja kl. V – VIII
1 miejsce MISTRZ – Maja Kierys kl. V
2 miejsce – Dominik Filipiak kl. VII
3 miejsce – Natalia Woźniak kl. VIII
II kategoria
Pieśń klasy I – III:
1 miejsce MISTRZ – Jagoda Nosal kl. III
2 miejsce - Malwina Witoń kl. II
3 miejsce – Karolina Kasperska kl. III, Oliwia Kulak kl. III
Pieśń kl. V – VIII
1 miejsce MISTRZ – Iwona Paterak kl. VII
2 miejsce – Aleksandra Lach kl. VII, Maksymilian Bodziony kl. V, Agata Pacławska kl.VI a
3 miejsce – Mikołaj Pałach kl. V, Henryka Parton kl. VII, Aleksandra Mączyńska kl. VI b
WSZYSTKIM SERDECZNIE GRATULUJEMY!!! |

Przedszkolaki bardzo lubią misiowe święto i tak jak co roku przyniosły do przedszkola swoje misiaczki. Ukochany miś naszych dzieci nie jest zwyczajną zabawką. To wyjątkowy pluszak, który poprawia humor, jest wiernym przyjacielem, towarzyszem podróży. Jest miękki, kochany, pachnący i można go tulić, kiedy tylko się ma na to ochotę. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija. No i bardzo dobrze, bo przecież sam miś jest symbolem miłości, dobra, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli właściwie wszystkiego, czego pragnie mały i duży człowiek. Dziś jest Twoje Święto … Sto lat Misiu! 
|

Dnia 18 listopada 2019r. odbyły się dwie lekcje otwarte dla rodziców i dyrektora szkoły.
Pierwszą lekcję z języka angielskiego w klasie II, prowadziła pani mgr Ewa Czerniec. Uczniowie poznawali nowe słownictwo dotyczące rodziny. Aktywnie uczestniczyli w zajęciach, były gry i zabawy językowe. Pani Dyrektor i Rodzice również wykazali się dużą aktywnością na lekcji. 
Kolejna lekcja w klasie III- zajęcia z wychowania fizycznego prowadzone przez panią mgr Barbarę Bąk. W czasie lekcji uczniowie wykazali się sprawnością fizyczną oraz dobrą znajomością zasad fair play. Uczniom aktywnie pomagali rodzice. Wszyscy za swój wysiłek zostali nagrodzeni dyplomami. 
|

Dnia 20.11.2019r. w Szkole Podstawowej w Kałkowie odbyło się spotkanie z terapeutami dotyczące zagrożeń, na które narażone są dzieci we współczesnym świecie. Gośćmi honorowymi byli przedstawiciele z Ośrodka Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień "MONAR" w Zbicku.W pierwszej części spotkania udział brali uczniowie. Po południu o godz. 15.00. 00 na spotkanie z gośćmi przybyli rodzice i całe grono pedagogiczne. Pani Krysia terapeuta z ośrodka w Zbicku, opowiedziała jakie doświadczenia doprowadzają do konieczności leczenia, a osoby leczące się przedstawiły szczegóły dotyczące życia i terapii w ośrodku. Towarzyszyło temu skupienie i żywy odbiór ze strony uczniów. Możliwe, że będzie to początek regularnych spotkań i wymiany doświadczeń – rozmawiali o tym dyrektor szkoły oraz przedstawiciele ośrodka. 
|


21.11. 2019r. w Domu Kultury odbyła się zabawa Andrzejkowa. Wróżka Sabinka wprowadziła dzieci w magię tej zabawy. Tajemnice przyszłości dzieci odkrywały wieloma wróżbami. Rozpoczęliśmy od wrzucenia grosika do magicznego słoja, a skończyliśmy na ustawianiu butów w kolejce do drzwi. Bawiliśmy się przy skocznej muzyce, a w chwilach zmęczenia odpoczywaliśmy przy stołach ze smakowitymi ciasteczkami i pyszną herbatką, którą przygotowały kochane mamy. Zabawa przepełniona była magią, radością i beztroską. |

29. XI.2019 r dzieci z naszego przedszkola przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych, miały okazję poznać swoją "przyszłość"- dowiedziały się kim będą w przyszłości, wróżyły z butów, kubeczków.Wróżby przeplatane były tańcami i konkursami. Na koniec zabawy był słodki poczęstunek. |

Andrzejki to ostatnia chwila do wróżb i zabawy tuż przed nadchodzącym adwentem. Z tej okazji 21 listopada w WDK w Kałkowie odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Na zabawie Andrzejkowej oczywiście nie zabrakło również wróżb przygotowanych przez uczniów naszej szkoły. Cieszyły się one ogromnym powodzeniem. Oczywiście wierzymy, że wszystkie się spełnią, a zwłaszcza te dobre. Jeśli ktoś nie zdążył sobie powróżyć to pamiętajmy, że następne andrzejki już za rok. Ulubiona muzyka uczniów sprawiła, że wszyscy poczuli tę niezwykłą atmosferę i cudownie się bawili. Jak zwykle celująco spisali się Rodzice, którzy zawsze bardzo czujnie i ochoczo służą nam pomocą. |

Jako SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE podejmujemy szereg działań dostarczających naszym uczniom wiedzy i umiejętności prozdrowotnych. Jedną z takich form są kramiki ze zdrową żywnością. Ich ideą jest propagowanie świeżych, nieprzetworzonych fabrycznie produktów, wykonanych z owoców i warzyw.
20 listopada odbył się kramik zorganizowany przez klasę V, na którym królowały stosy kolorowych, smakowitych witamin. Zainteresowanie społeczności szkolnej tymi produktami przeszło najśmielsze oczekiwania. Wszystko szybko zniknęło podczas przerw i zostało smakowicie zjedzone. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za pomoc i organizację tak szlachetnych akcji.
|
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka obchodzony jest 20 listopada. To dzień, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W 2019 roku mija dokładnie 30 lat od uchwalenia przez Organizację Narodów Zjednoczonych najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych - Konwencji o prawach dziecka. 
” Młody człowieku! To nie zabawa-masz prawo wiedzieć, jakie masz prawa. Na samym wstępie, uwierz z ochotą, że jesteś młodą, ludzką istotą. Nikt nie ma prawa bić Cię, wyzywać, szturchać, obrażać lub Ci ubliżać, możesz się uczyć i bez wątpienia rozwijać talent i uzdolnienia”
20 listopada to dzień szczególny, gdyż obchodzony jest jako Światowy Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji zaplanowaliśmy do realizacji działania, które mają na celu zapoznać dzieci z prawami ustanowionymi kilkadziesiąt lat temu przez Janusza Korczaka.

W tym dniu na godzinach wychowawczych uczniowie wszystkich klas oglądali filmy edukacyjne ph ,,PRAWA DZIECKA OCZAMI DZIECKA. Wychowawcy prezentowali na tablicach multimedialnych informacje dotyczące tematyki praw dziecka. Na przerwach rozbrzmiewała muzyka o praw naszym najmłodszych….Wszyscy świetnie się bawili. |

20 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji nauczycielki przygotowały dla dzieci ciekawe zabawy celem pokazania przedszkolakom, iż mają swoje prawa, m.in. prawo do zabawy, do nauki, do imienia, do życia w rodzinie, do szacunku. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonały również prace plastyczne, które obrazowały ich prawa.
Ten dzień miał wielkie znaczenie dla przedszkolaków. Dzięki niemu uświadomiły sobie, jak ważne są ich prawa i że mimo, iż są mali trzeba je szanować i kochać. |

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Kałkowie mają zaszczyt zaprosić Rodziców na XVIII Szkolny Przegląd Pieśni i Poezji Patriotycznej, który odbędzie się 22 listopada 2019r. o godz. 10.00 w hali sportowo- widowiskowej naszej szkoły. >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> |

16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji. W naszej szkole cały tydzień (od 16 do 22 listopada) przeznaczyliśmy na szczególne zaakcentowanie tolerancji pod hasłem „Różnimy się - lubimy się”.
Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko nam, ale i osobom przebywającym w naszym towarzystwie.
„Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary.  Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.
|

Informujemy, że dnia 20.11.2019r. o godz. 15:00 w Szkole Podstawowej w Kałkowie odbędzie się spotkanie z terapeutami dotyczące zagrożeń, na które narażone są dzieci we współczesnym świecie. Zachęcamy do udziału w spotkaniu. |

14 listopada 2019r. przedszkolaki oglądały widowisko teatralnym w wykonaniu aktorów Agencji Artystycznej KANON z Krakowa pt. Na łące i na polu. Wzorce wzajemnych relacji koleżeńskich to podstawa fabuły tego spektaklu. Bohaterowie przedstawienia razem z widzami mogli wyciągać wnioski z epizodów. Spektakl uświadamiał bohaterowi i odbiorcom, że każdy zły występek będzie ukarany, a dziecko postępujące nierozsądnie może przysporzyć sobie i innym problemów. Dzieci miały możliwość wraz ze zwierzątkami występującymi w spektaklu przypomnieć sobie zasady dobrego wychowania, utrwalić normy i zasady zawarte w Kontraktach Grupowych. |

W ramach zdrowego żywienia, rodzice wraz z uczniami kl. VI b zorganizowali w szkole kramik ph. „Na jesienne smutki poczęstunek malutki”. Każdy kto był obecny 13 listopada 2019r. w szkole mógł skosztować przygotowanych przez rodziców wspaniałości. Były naturalne soki z warzyw i owoców, galaretki, domowe wypieki i wiele innych pyszności. Bardzo dziękujemy rodzicom uczniów kl. VIb i polecamy się na przyszłość. |

Dnia 13 listopada w naszej szkole gościł cyrk "Szok". Występy obejrzeli uczniowie naszej szkoły, dzieci przedszkolne a także rodzice i dziadkowie. Jak się okazało nazwa odpowiadała rzeczywistości, gdyż dwoje artystów wprawiło w zachwyt zebraną publiczność. Dzieci bawiły się świetnie, oglądając tresowane gołąbki, magiczne sztuczki oraz popisy akrobatyczne na małym rowerku i z obręczami. Niektórzy z publiczności mogli wypróbować swoje możliwości w poszczególnych dyscyplinach, biorąc czynny udział w przedstawieniu. Pełni zapału, z różnym skutkiem, próbowali dotrzymać kroku zawodowcom, co często wzbudzało ogólną radość. Zapierającą dech w piersiach była chwila, gdy artystka pojawiła się z wężem i wyszła do publiczności. Nie zabrakło wielu śmiałków, którzy wzięli węża na „własne ręce” .
To było naprawdę "szokujące" przeżycie! Umiejętności cyrkowców wszystkim bardzo się podobały, o czym świadczyły burzliwe oklaski po każdym pokazie. |

13 listopada uczniowie naszej szkoły spotkali się z funkcjonariuszami Komisariatu Policji w Otmuchowie.
Tematem spotkania była cyberprzemoc i ogólnie pojęte bezpieczeństwo w sieci.
Nasi goście scharakteryzowali zjawisko cyberprzemocy, które może wyrządzić ogromne szkody. Przemoc ta jest bardzo dotkliwa, ponieważ kompromitujące materiały, ukradkiem zrobione zdjęcia, nagrane na telefon komórkowy, filmiki docierają za pomocą sieci do wielu osób. Jeśli cyberprzemocą zostanie dotknięta osoba wrażliwa, może to spowodować u niej głębokie problemy psychiczne.
Omówiono również tematykę związaną z zabezpieczaniem dostępu do swoich kont na portalach społecznościach oraz poczty w celu zapobiegania włamaniom i ochroną swoich danych osobowych. Policjant radził, co robić żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci.
Ofiary lub świadkowie cyberprzemocy powinni szukać wsparcia – porozmawiać z rodzicami, wychowawcą bądź inną osobą dorosłą. Razem łatwiej rozwiązać problem. Dobrym rozwiązaniem jest również kontakt z profesjonalistami dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu 800 100 100. |

|

W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, wpajamy szacunek dla polskich symboli narodowych. |

W piątek punktualnie o godz. 11.11 uczniowie naszej szkoły uroczyście odśpiewali 4 zwrotkowy hymn państwowy - „Mazurka Dąbrowskiego”.Tym samym przyłączyliśmy się do akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Hymn wybrzmiał pięknie. Poprzez takie działania przekazujemy najmłodszym pokoleniom, że choć kraj był przez lata uciemiężony, to nie zabito polskości. 
Hymn odśpiewany przez uczniów ZSP w Kałkowie
|

Minęły dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia. Należy uwrażliwiać młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o naszych bliskich zmarłych, bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu. Właśnie dlatego 6 listopada klasy dyżurujące: V i VIb w obecności swoich wychowawców odwiedziły groby zmarłych nauczycieli oraz pochyliły się nad grupową mogiłą upamiętniającą żołnierzy Auschwitz odmawiając wspólna modlitwę i zapalając znicze. 
|
DZIEŃ KRÓLIKA 
Dnia 25.10.2019r. w naszej klasie III został ogłoszony DZIEŃ KRÓLIKA. Przykicały do nas w odwiedziny trzy miłe i sympatyczne króliki – Tofik (Oliwia), Bąbel (Jagoda) i Punia (Karolina). Króliki chętnie opowiadały o swoim króliczym życiu, o tym co lubią, a czego się boją. Poruszając szybko wąsikami, przekazały dzieciom wskazówki jak powinny się nimi opiekować. Zwierzątko to nie zabawka – żyje czuje i figluje! 
|

Dnia 30.10.2019r. my, uczniowie klasy III z wychowawczynią wybraliśmy się do MŁYNA. Pani Alina Drozdowska zapoznała nas z trudną pracą młynarza i oprowadziła po młynie. Poznaliśmy różne rodzaje mąki oraz urządzenia, które mielą zboże na mąkę. Znaleźliśmy odpowiedź na pytanie – jak powstaje chleb czyli od ziarenka do bochenka. Niektórzy z nas pierwszy raz byli w tym ciekawym miejscu. Dziękujemy pani Alinie Drozdowskiej za miłą pogadankę. |

Dnia 24.10.2019r. obchodziliśmy Dzień Walki z Otyłością. W ramach obchodów tego dnia urządziliśmy wystawę promująca zdrowy styl życia (prawidłowe nawyki żywieniowe, przestrzeganie zasad higieny, kultura spożywania posiłków, aktywność fizyczna) oraz kiermasz ze zdrową żywnością. Wiele wskazówek, pomysłów i pora znaleźliśmy w książeczce edukacyjnej „Ekipa Chrumasa na tropie zdrowego żywienia” (PROGRAM DLA SZKÓŁ).
Wszyscy codziennie podejmujemy decyzje, co zjeść i czego się napić. Decyzje te są ważne, bo naprawdę jesteśmy tym, co jemy!
|

|

Dnia 23.10.2019r. odbyła się w naszej szkole prelekcja ph. „Bezpieczeństwo na wsi”. Pani kierownik KRUS Natalia Wdowikowska i Pani Alicja Igras promowały wśród uczniów pozytywne zachowania związane z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego. Prelegentki zwracały uwagę na czynności szczególnie niebezpieczne z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 roku życia. Uczniowie oglądnęli film edukacyjny „Rodzina Porażków”. Na zakończenie spotkania uczniowie aktywnie brali udział w konkursach z nagrodami z zakresu bezpieczeństwa w gospodarstwie. |

Kto się z nami bawić chce w kasztankową grę
Jesień to piękna pora roku, przynosi nam w prezencie wiele skarbów – darów pośród, których są kasztany. 22 października w przedszkolu zrobiło się bardzo kasztanowo, królowały kasztanki, które dzieci zbierały na spacerach. Jesienny materiał przyrodniczy posłużył przedszkolakom, które są ciekawe coraz to nowych doświadczeń - do wielu zabaw dydaktycznych, sensorycznych, ruchowych oraz do działalności plastycznej. Podczas zabaw dzieci dotykały, oglądały, porównywały kasztanki, bardzo dobrze radziły sobie z przeliczaniem, układały zagadki, tworzyły z brązowych skarbów własne arcydzieła: obrazki, litery, napisy płaskie i przestrzenne. Wyobraźnia i kreatywność dzieci jest godna pochwały. 
|

„PRZEDSZKOLAK RATUJE” – 2019
Przedszkole w Kałkowie już kolejny raz przystąpiło do realizacji programu „PRZEDSZKOLAK RATUJE” organizowanym przez Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji, Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Opolu Filia w Nysie we współpracy z Partnerami: Komenda Powiatowa Policji w Nysie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie, Komenda Państwowej Straży Pożarnej w Nysie.
17 października dzieci ze starszych grup naszego przedszkola wzięły udział w warsztatach mających na celu ukształtowanie wśród młodych ludzi właściwych postaw wobec problemów bezpieczeństwa, jak również nauczyć świadomości, że prawidłowa i szybka reakcja może uratować drugiemu człowiekowi życie. Podczas zajęć dzieci poznały procedury zachowania się w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia. Obserwowały czynności ratownicze oraz zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie. Ponadto dzieci wzięły czynny udział w zajęciach, gdzie samodzielnie wykonywały czynności pierwszej pomocy. Podczas warsztatów przedszkolaki zostały również zapoznane z zasadami bezpieczeństwa w domu, na drodze, poza miejscem zamieszkania oraz w innych miejscach, gdzie mogą napotkać niebezpieczeństwo.
Na zakończenie każdemu przedszkolakowi- uczestnikowi warsztatów wręczono dyplom.
|
|
|