Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Naszą witrynę przegląda teraz 11 gości
Z życia szkoły i przedszkola...
Zaczarowany świat magii i wróżb,
czyli Andrzejki w naszej szkole!
Środa 29.11.2023r. w naszej szkole przebiegała pod hasłem wróżb i zabaw andrzejkowych. Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki z nazwami zawodów przyszłości, szukał swojego szczęśliwego kwiatu, poznawał znaczenie swojego ulubionego koloru. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Według dawnych wierzeń, noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć przez ramię w przyszłość. Dzisiaj Andrzejki to przede wszystkim zabawa. Mało kto wierzy w moc wróżb, które współcześnie przybrały formę dodatku do tanecznych zabaw. Są jednak tacy, dla których andrzejkowe wróżby to przede wszystkim tradycja. Zabawy i wróżby andrzejkowe odbywają się niemal w całej Europie. Jedna z legend głosi, że zapoczątkowały je praktyki stosowane w starożytnej Grecji. Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.
DZIEŃ MISIA W SZKOLE
W poniedziałek 27 listopada 2023r.nasi uczniowie obchodzili w szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu wszyscy przyszli do szkoły w towarzystwie swoich ulubionych pluszowych misiów. Świętowanie zaczęli od wysłuchania historii o pierwszym pluszowym misiu.
„Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci – są ludzie.” Janusz Korczak.
20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Data ta upamiętnia podpisanie najważniejszego dokumentu gwarantującego prawa wszystkim dzieciom – Konwencji o prawach dziecka. W naszej szkole w tym dniu uczniowie byli ubrani na niebiesko. Niebieski gwarantuje prawa wszystkim dzieciom! Tegorocznym hasłem przewodnim Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka UNICEF jest GoBlue - akcja polega na wykorzystaniu koloru niebieskiego (koloru UNICEF) we wszelkich możliwych działaniach podejmowanych tego dnia przez szkołę. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami.
TURNIEJ DWÓCH OGNI SZKÓŁ GMINY OTMUCHÓW
31 października 2023 roku w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Otmuchowie odbył się Turniej Dwóch Ogni dla uczniów klas czwartych i trzecich. W zawodach zmierzyły się 3 drużyny ze szkół: w Otmuchowie, Kałkowie i Mesznie. Grano systemem " każdy z każdym". NASI UCZNIOWIE ZAJĘLI II MIEJSCE. W skład reprezentacji SP Kałków wchodzili: Amelia Hejmej, Karol Rożniatowski, Michał Marcisz, Milena Mrowiec, Nina Tomczyszyn, Karolina Bryjka, Zofia Gołąbek, Emilia Górska, Lena Górska, Monika Cempa, Tomasz Łapaj, Kacper Bubisz ( uczniowie z klasy czwartej) oraz Julian Gutowski i Michał Zwierzyński (uczniowie z klasy trzeciej). Opiekunem był pan Grzegorz Węgrzyn.
GRATULUJEMY!
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
24 listopada przedszkolaki obchodziły Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia dzieci przyniosły do przedszkola swoje misie i ubrały się w kolorach misiowych futerek. Dzień był bardzo misiowy, bo śpiewaliśmy piosenki o misiach, mówiliśmy wesołe wierszyki, tańczyliśmy i zajadaliśmy misiowe smakołyki. Pamiętamy o naszych misiowych przyjaciołach, bo dzięki nim czujemy się bezpiecznie, spokojnie, pluszowe misie sprawiają, że jesteśmy za kogoś odpowiedzialni i troszczymy się o niego.
MAMY PIERWSZE I DRUGIE …..
24 listopada 2023 roku w Zespole Szkół w Otmuchowie odbył się TURNIEJ HALOWEJ PIŁKI NOŻNEJ (FUTSAL) w kategoriach IGRZYSK DZIECI i IGRZYSK MŁODZIEŻY SZKOLNEJ Szkół Gminy Otmuchów.
Do zawodów zgłosiło się pięć drużyn z 4 Szkół Podstawowych:
SP Otmuchów I, SP Otmuchów II( Wójcice), SP Jarnołtów i SP Kałków. W kategorii Dzieci wystąpiły cztery drużyny – SP Otmuchów II, SP Kałków, SP Otmuchów I, oraz poza konkurencją SP Otmuchów III (uczniowie klas IV), natomiast w kategorii Młodzieży trzy drużyny – SP Otmuchów I,SP Kałków i SP Jarnołtów. Mecze w obydwu grupach wiekowych rozgrywane były systemem-„ każdy z każdym”.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w s kładach: Kacper Jakubów (kl.7), Olaf Sobczyk (kl.7), Dominik Gołąbek (kl.7), Kordian Juraszek (kl.7), Kornel Gutowski (kl.7) oraz w bramce Fryderyk Parton (kl.7) – w grupie starszej i Olaf Majerski(kl. 6), Piotr Pacławski (kl.6), Paweł Pacławski (kl.6), Mikołaj Bergiel (kl.6), Wojciech Hejmej (kl.6), Wojciech Gołąbek (kl.5) oraz w bramce Karol Kasprzyk (kl.6) – w grupie młodszej.
Ostatecznie po zaciętych meczach nasze drużyny zajęły wysokie miejsca. Grupa Młodzieży – PIERWSZE a grupaDzieci – DRUGIE! Zawodnikom oraz trenerowi panu Grzegorzowi Węgrzyn GRATULUJEMY!
XXI PRZEGLĄD POEZJI I PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ
Dnia 20.11.2023r odbył się już po raz dwudziesty pierwszy Szkolny Przegląd Poezji i Pieśni Patriotycznej zorganizowany przez panią Marię Szandor, pana Grzegorza Węgrzyn oraz klasę dyżurującą wraz z wychowawcą panią Ewą Czerniec. Spotykamy się co roku, aby dać wyraz naszej patriotycznej postawie wobec ukochanej Ojczyzny i wobec tych wszystkich, którzy poświęcili to, co człowiek ma najcenniejsze – własne życie, abyśmy WŁAŚNIE MY TU I TERAZ, żyli w wolnym, suwerennym i niepodległym kraju. Ta pamięć powinna trwać w nas zawsze, bo: Jeżeli zapomnimy o Polsce to zapomnimy o sobie. Podczas przeglądu uczniowie przystępujący do konkursu pragną pieśnią i poezją oddać ojczyźnie należną jej cześć, zarazem walczą o tytuł mistrza poezji i pieśni patriotycznej w trzech kategoriach wiekowych: klas młodszych i dwóch starszych. Grupa młodsza to klasy od 1 do 3, a grupy starsze od 4 do 5 oraz 6 i 7. W tym roku do konkursu przystąpiło aż 21 uczestników. Zaprezentowali poezję lub pieśni niepodległościowe oraz utwory instrumentalne, a oceniało ich jury w składzie: pani Maria Szandor, pani Aurelia Rożniatowska i pani Emilia Potoniec. Wyniki przeglądu wyglądają następująco:
KATEGORIA- Poezja Patriotyczna:
GRUPA WIEKOWA 1-3
I MIEJSCE MAJA KAZIMIERSKA
II MIEJSCE NINA RABENDA
II MIEJSCE MARIA OSTROWSKA
III MIESJCE LAURA PIERZGA
GRUPA WIEKOWA 4-5
I MIEJSCE LENA KULAK
II MIEJSCE AMELIA HEJMEJ
II MIEJSCE MILENA MROWIEC
GRUPA WIEKOWA 6-7
I MIEJSCE JAGODA NOSAL
II MIEJSCE OLIWIA KULAK
KATEGORIA- Pieśń Patriotyczna:
GRUPA WIEKOWA 1-3
I MIEJSCE MARIA OSTROWSKA
II MIEJSCE NINA RABENDA
III MIEJSCE HANNA LENART
GRUPA WIEKOWA 4-5
I MIEJSCE AMELIA HEJMEJ
GRUPA WIEKOWA 6-7
I MIEJSCE MAJA PRYGA
II MIEJSCE JAGODA NOSAL
III MIEJSCE OLIWIA KULAK
KATEGORIA- Instrumentaliści:
I MIEJSCE JAKUB KUCIA
II MIEJSCE PAWEŁ PACŁAWSKI
III MIEJSCE PIOTR PACŁAWSKI
III MIEJSCE MAGDALENA PFEIFER
Wszystkim serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału za rok!
Dnia 10 listopada 2023 r., jak co roku, nasza szkoła wzięła udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Wspólne uczniowie odśpiewali hymn narodowy będący upamiętnieniem Narodowego Święta Niepodległości. Następnie wybrali się na uroczyste obchody tego święta organizowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Otmuchów. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji ojczyzny. Po mszy nastąpiło podniesienie flagi i złożenie kwiatów przez delegacje. Potem miała miejsce część artystyczna gdzie między innymi występowali nasi uczniowie.
Uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości miała na celu rozwijanie wśród uczniów poczucia przynależności narodowej, pielęgnowanie polskiej kultury i tradycji. Jednocześnie była pouczającą lekcją historii i patriotyzmu.
11 listopada- Narodowe Święto Niepodległości
w przedszkolu
Jest takie miejsce na mapie świata- to POLSKA
Tutaj mocniej bije mi serce!
W naszym przedszkolu w dniu 10 listopada obchodziliśmy Święto Niepodległości. Z tej okazji wszystkie dzieci uroczyście świętowały ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Wszyscy przyszli ubrani w barwy biało- czerwone. Został odśpiewany hymn narodowy. Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach przedszkolaki od najmłodszych lat uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.
Dzień Jeża- Odkrywamy tajemnice przyrody
9 listopada w naszym Przedszkolu obchodzono Dzień Jeża.
Przedszkolaki tego dnia miały okazję poszerzyć wiadomości dotyczące środowiska naturalnego jeży, ich wyglądu, sposobu poruszania się, odżywiania oraz tego, w jaki sposób przygotowują się do zimy i zapadają w sen zimowy. Poza tym było wiele zabaw np. Na dywanie siedzi jeż , Tupie jeżyk oraz także prac plastycznych pt. Jeż.
Słuchając opowiadania Przygody jeża spod miasta Zgierza- Wandy Chotomskiej , dzieci miały okazję docenić jak ważna jest rodzina w życiu dziecka i dorosłego. Na zakończenie wspaniałego dnia odwiedziła nas mama Hani z grupy Elfików z gościem- domowym jeżem. Wizyta kolczastego gościa była dla wszystkich dzieci bardzo dużym przeżyciem.
Jaś i Małgosia w krainie czekolady
– warsztaty edukacyjne w przedszkolu
Fascynująca historia czekolady począwszy od jej prekolumbijskich korzeni po obecne czasy wzbudziła duże zainteresowanie wśród naszych milusińskich. Warsztaty czekoladowe dostarczyły dzieciom wiedzy na temat historii czekolady, jej produkcji, składników a także wartości odżywczych. Podczas warsztatów dzieci oglądały, smakowały różne gatunki czekolady, ale najwięcej radości sprawiło im tworzenie swojej czekoladowej tabliczki. Tu mogły popisać się kreatywnością, wyobraźnią, eksperymentować kolorami, smakami. A później należało zabrać czekoladkę do domu, aby podzielić się z rodzinką, bo nasze przedszkolaki dobrze wiedzą, że łakomstwo nie popłaca.
Oddawać własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie, to jest gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. To DAR ŻYCIA… Niech dawcy krwi którym należy się wdzięczność wszystkich, będą coraz liczniejsi we wszystkich częściach świata. ( Jan Paweł II z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy w 2004 roku )
W październiku Szkolne Koło Polskiego Czerwonego Krzyża ogłosiło dla uczniów klas VI-VII naszej szkoły konkurs plastyczny ph.: Krew darem życia.Głównymi celami konkursu było: propagowanie idei Honorowego Krwiodawstwa wśród dzieci i młodzieży, realizacja edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia, rozwijanie wrażliwości uczniów na potrzeby drugiego człowieka oraz wychowanie do czynnego zaangażowania w różne formy pomocy i odpowiedzialności za siebie i innych.
W konkursie wzięło udział 10 uczniów.
Komisja konkursowa w składzie: pani Elżbieta Rosół i pani Alicja Stećko oceniła prace pod kątem realizacji tematu, zastosowanej techniki plastycznej, estetyki wykonania. Laureatkami konkursu zostały następujące uczennice:
I miejsce - Magdalena Pfeifer - klasa VII
II miejsce - Oliwia Kulak - klasa VII
III miejsce – Lena Sołtys - klasa VI
Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie plastycznym. Laureatom Konkursu serdecznie gratulujemy. Podziękowania składamy również Rodzicom, którzy poprzez swoje wsparcie i zaangażowanie rozwijają w sercach dzieci wrażliwość i poczucie odpowiedzialności za drugiego człowieka.
DZIEŃ WESOŁEJ DYNI – SPOTKANIE Z KOPCIUSZKIEM
Pani Dynia – Królowa Polskiej Jesieni zawitała do przedszkola w Kałkowie w piątek 27 października 2023r. – przy tej okazji można było też spotkać się z Kopciuszkiem na balu.Przygotowując się do tego wydarzenia dzieci wraz z rodzicami przyniosły do przedszkola przepiękne, różne okazy dyń. Były dynie ozdobne oraz wielkie liczące nawet kilkanaście kilogramów, co pozwoliło nam stworzyć wspaniałą dekorację. Dominował kolor pomarańczowy.
Dynia tu, dynia tam … - słowami tej rymowanki, pląsami rozpoczęliśmy wielkie świętowanie.
Dzieci poznały wielką różnorodność dyń i wzbogaciły wiedzę na ich temat. Dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem i, że można z niej przygotować wiele pysznych dań. Dokładnie badano dynię.Były dyniowe zabawy: m.in. przeliczanie, klasyfikowania wg wielkości, koloru i kształtu, szeregowanie od największej dyni do najmniejszej, odczytywania dyniowych sylab.Wśród atrakcji jakie czekały na dzieci były też konkurencje sportowe: skoki przez różnej wielkości dynie, gra w dyniowe kręgle, turlanie dyni, slalom dyniowy .Nie zabrakło też zabaw tanecznych.Dziewczynki przebrały się za księżniczki, damy dworu, które podążały za pięknym i dobrym Kopciuszkiem na bal. A tam była degustacja ciasteczek i pestek dyniowych.
Ten dzień przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń co widać na zdjęciach poniżej.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie.
Nasza szkoła przyłączyła się jak co roku do projektu zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pt. „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o zmarłych, a także o historii i bohaterach naszego kraju oraz regionu.
W ramach projektu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcjach wychowawczych poświęconych tej tematyce, a także odwiedzili pobliski cmentarz oraz miejsca pamięci, by zapalić znicz i oddać hołd zmarłym.
Dnia 31.11.2023r. w trosce o bezpieczeństwo uczniów w naszej szkole przeprowadzony został próbny alarm pożarowy połączony z ewakuacją uczniów, nauczycieli oraz pracowników z budynku szkoły przy współpracy Ochotniczej Straży Pożarnej z Kałkowa.
Celem tych ćwiczeń było uświadomienie przede wszystkim uczniom, a także innym osobom jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia. Cała akcja w wyznaczonym czasie przebiegła bardzo sprawnie i zgodnie z zasadami postępowania w czasie niebezpieczeństw. Po usłyszeniu alarmu uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy opuścili budynek szkoły. Strażacy sprawdzili budynek szkoły, czy zostały zachowane wszystkie środki bezpieczeństwa w razie ewakuacji.
Podkreślamy, iż takie alarmy próbne to bardzo ważne kwestie, które przygotowują nas do zachowania odpowiedniego postępowania podczas prawdziwej ewakuacji na wypadek pożaru lub innego zagrożenia. Przeprowadzona akcja była potwierdzeniem, że wszyscy wiedzą, jak się zachować w takich sytuacjach.
W październiku 2023r. odbyły się demokratyczne wybory do
Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły.
Było to dla całej szkolnej społeczności bardzo ważne wydarzenie, w którym uczniowie świadomie dokonali wyboru
swoich przedstawicieli.
Wybory Samorządu Uczniowskiego poprzedziła kampania. Głosowanie było tajne, każdy uczeń z klas IV - VII mógł oddać swój głos na specjalnie przygotowanych kartach.
Po podliczeniu głosów przez komisję wyborczą wszystko stało się jasne.
Nowy skład Samorządu Uczniowskiego jest następujący:
Przewodnicząca – Oliwia Kulak - klasa VII
Zastępca – Kacper Jakubów – klasa VII
Sekretarz – Jagoda Nosal – klasa VII
Skarbnik – Lena Kulak – klasa V
Opiekun - pani Barbara Bąk.
Nowo wybranym władzom SU gratulujemy oraz życzymy owocnej pracy na rzecz szkoły oraz społeczności.
Jedz codziennie jedno jabłko i lekarza widuj rzadko.
Dnia 20 października obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Jabłka. Świętowanie tego dnia miało na celu promowanie zdrowego odżywiania się oraz zachęcanie do codziennego spożywania jabłek. Jabłko jest jednym z najpopularniejszych owoców na świecie. Święto ma na celu popularyzowanie zalet tego owocu, a jest ich wiele. W jabłku znajdziemy witaminy z grupy B, witaminy A, E i K, antyoksydanty, a także minerały m.in.: potas, magnez, cynk, miedź i fosfor. Jeden owoc zaspokaja 20% dziennego zapotrzebowania na witaminę C, więc wzmacnia odporność. Jabłko zawiera substancje, które mogą usprawnić zapamiętywanie i proces uczenia się. Wszystkie podejmowane przez uczniów działania typu: prace plastyczne, plakaty, rymowanki ukazywały walory zdrowotne jabłek i zachęcały do codziennego spożycia tych owoców.
W czwartek 19.10.2023r. uczniowie klas starszych: IV-VI wybrali się na wycieczkę do Stacji Uzdatniania wody - Akwa sp.z o.o. do Siestrzechowic. Podczas wizyty dowiedzieli się jak wygląda proces oczyszczania wody, która w efekcie końcowym trafia do naszych domów. Ponadto obejrzeli interesujące filmy, a także brali udział w rozwiązywaniu zagadek dotyczących ratowania Ziemi. Dziękujemy za zaproszenie firmie Wodociągi i Kanalizacja ,,AKWA '' Sp zo.o. w Nysie.
W dniu 18 października 2023 r. grupa aktywnych członków Szkolnego Koła PCK odbyła wycieczkę turystyczno - krajoznawczą po Ziemi Kłodzkiej. Organizatorem wycieczki był Zarząd Oddziału Rejonowego PCK w Otmuchowie. Uczestnikom zapewniono bogaty i atrakcyjny program, dzięki któremu mogli poznać walory krajobrazowe, turystyczne i przyrodnicze Dolnego Śląska.
Uczniowie zwiedzanie rozpoczęli od neogotyckiego zamku Hohenzollernów w Kamieńcu Ząbkowickim. Godny podziwu pod względem rozmachu romantyczny zamek powstał z inicjatywy księżnej niderlandzkiej Marianny Luisy Orańskiej. Ta potężna rezydencja łączy w sobie funkcje średniowiecznej warowni z romantycznym pałacem otoczonym przepięknymi tarasami i rozległymi ogrodami. Następną ciekawostką turystyczną Dolnego Śląska, którą uczniowie mieli okazję zwiedzić była średniowieczna krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich, nazywana „śląską Pizą”.
Wycieczka była udana, pogoda dopisała, program został zrealizowany, a zaplanowane cele osiągnięte. Jednym z nich było wyrabianie nawyków prawidłowego spędzania czasu wolnego poprzez ruch, aktywny wypoczynek, sport i rekreację.
17 października 2023r. przedszkolaki – Misie i Motylki uczestniczyły w przedstawieniu teatralnym Narodowego Teatru Edukacji we Wrocławiu pt. Piotruś Pan.
Piotruś Pan to chłopiec, który pragnie być wiecznie młodym. Jest wesoły i szalony. Mieszka w Nibylandii, gdzie ma swoich wiernych kompanów, czyli inne zaginione dzieci. Ma swoją przyjaciółkę, Dzwoneczka, która towarzyszy mu we wszystkich jego niezwykłych przygodach.
Dzięki Piotrusiowi dzieci odbyły rozśpiewaną, roztańczoną podróż do Nibylandii , w której czas przemija beztrosko, a życie jest nieustającą przygodą. Czy da się przeżyć prawdziwe życie w ten oto sposób?
„Święty Jan Paweł II. Cywilizacja życia” – XXIII Dzień Papieski
Tak długo żyje człowiek dopóki trwa pamięć o nim!
Już 18 lat dzieli nas od przejścia do Domu Ojca Jana Pawła II – największego z Polaków współczesnego świata. To bardzo wiele szczególnie dla młodego człowieka. Na szczęście pamięć o Jego osobie i dziele Jego życia kultywowana jest przez kolejne pokolenia. Tak również dzieje się w naszej szkole.
INSTRUKCJA LOGOWANIA DO E-DZIENNIKA
DLA RODZICÓW
Drogi Rodzicu otrzymałeś dostęp do e-dziennika VULCAN.
2. Kliknij przycisk ZAŁÓŻ KONTO, a następnie wpisz adres e-mail, który podałeś wychowawcy.
3. Zaznacz opcję NIE JESTEM ROBOTEM i kliknij przycisk WYŚLIJ WIADOMOŚĆ.
4. Sprawdź skrzynkę swojej poczty elektronicznej. Przeczytaj wiadomość i kliknij link podany w treści, aby nadać własne hasło.
5. Wprowadź nowe hasło, którym będziesz się posługiwać, zaznacz opcję NIE JESTEM ROBOTEM i kliknij USTAW NOWE HASŁO.
6. Od tego momentu możesz logować się do systemu korzystając z adresu e-mail i ustalonego przez siebie hasła.
7. Przeglądaj informacje o swoim dziecku otwierając poszczególne zakładki. Informacje na temat poruszania się w programie znajdziesz w zakładce POMOC.
Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej jest okazją do wyrażenia wdzięczności za wysiłek i wielkie serce wkładane w pracę z uczniami. W tym dniu pamiętamy o wszystkich pracownikach szkoły. I właśnie z tej okazji 13 października 2023 roku cała społeczność szkolna spotkała się na uroczystym apelu przygotowanym przez uczniów z klasy VI. Apel rozpoczął się od przemówienia Pani Dyrektor Jolanty Potoczak , która mówiła o trudnej, ale jakże pięknej profesji nauczyciela. Ponadto, podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w dalszej pracy.
Uczniowie klasy VI pod kierunkiem wychowawcy klasy Pani Bogusławy Jurek, przygotowali występ artystyczny, który uświetnił ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Uczniowie wyrazili w ten sposób podziękowanie za gorące serce, pomocną dłoń oraz opiekę na niezwykle trudnej drodze do zdobywania wiedzy. Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze.
Dziękujemy Rodzicom i Uczniom za pamięć i życzenia, które napływały do nas w tym szczególnym dniu.
Dyrekcja i Grono pedagogiczne
O tym jak ważną rolę w naszym życiu pełnią drzewa nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Drzewa oczyszczają powietrze, którym oddychamy, filtrują wodę, którą pijemy, kształtują klimat, produkują tlen. Lasy są domem dla zwierząt, które znajdują tam dogodne warunki życia, pokarm i schronienie. Drzewa mają ważne znaczenie dla naszego zdrowia i dobrej jakości życia. O tym jak cenne może być drzewo, przekonał się każdy, kto skrył się przed skwarem w jego cieniu w upalny dzień.
Walor ten dostrzegł i docenił Jan Kochanowski, nasz czołowy poeta epoki renesansu, w fraszce Na lipę. Fraszka ta jest pochwałą pięknego drzewa, w cieniu którego miło jest odpoczywać w gorące dni: Gościu, siądź pod mym liściem, a odpoczni sobie! Nie dójdzie cię tu słońce, przyrzekam ja tobie, Choć się nawysszej wzbije, a proste promienie Ściągną pod swoje drzewa rozstrzelane cienie.
Obchody Dnia Drzewa w naszej szkole przyjęły wiele różnych form mających na celu edukację, inspirację i zachęcenie do podejmowania konkretnych działań na rzecz ochrony środowiska w codziennym życiu. Uczniowie klas starszych wykonywali plakaty na temat znaczenia drzew dla człowieka i środowiska. Natomiast klasy młodsze wykonywały prace plastyczne ukazujące drzewa w szatach czterech pór roku. Dzień ten uświadomił uczniom, że o drzewa i lasy trzeba dbać, ponieważ są niezbędne do trwania życia na Ziemi.
5 października 2023 w naszej szkoły świętowaliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Uczniowie, ci mali i ci duzi, w tym dniu wykazywali się sprawnościami: intelektualnymi oraz sportowymi. Nie zabrakło świetnej zabawy na świeżym powietrzu, gdzie wspólnie odkrywaliśmy ciekawostki o krajach Europejskich. Toczyły się rozgrywki sportowe oraz zabawy językowe. Uczniowie na koniec uwiecznili swoje twarze, w wykonanej przez nich foto-budce- śmiechu było co niemiara J
Święto było doskonałą okazją do zabawy i do utrwalenia wiedzy o kulturze i obyczajach w krajach europejskich. Czekamy na kolejny …
Światowy Dzień Dobroci Dla Zwierząt obchodzony jest corocznie 4 października, w dniu w którym Kościół wspomina św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Uczniowie klasy VI z miłości do zwierząt zorganizowali, zbiórkę karmy, koców i niezbędnych akcesoriów dla podopiecznych Schroniska Dla Bezdomnych Zwierząt w Konradowej. Celem, który przyświecał akcji, było kształtowanie właściwych postaw wobec potrzebujących zwierząt, niesienie im bezinteresownej pomocy oraz uwrażliwianie na ich los. Cieszymy się, że tak wielu uczniów odpowiedziało na nasz apel i wzięło udział w akcji. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, wychowawcom, rodzicom i innym osobom dobrej woli, których ofiarność i zaangażowanie przełożyły się na wspólny sukces. Kochani to dzięki Waszej pomocy zwierzętom łatwiej będzie przetrwać tak ciężki dla nich okres, jakim jest zima.
2 października obchodziliśmy w szkole Europejski Dzień Ptaków. Mroźna i śnieżna zima to czas, w którym nasi skrzydlaci przyjaciele, aby przetrwać, potrzebują pomocy. Uczniowie w tym dniu dowiedzieli się w jaki sposób należy pomagać ptakom, żeby nie zrobić im krzywdy, ,jakie pożywienie jest dla nich odpowiednie. Mamy nadzieję, że zdobytą wiedzę wykorzystają w praktyce.
WARSZTATY DLA RODZICÓW I UCZNIÓW
Bezpieczeństwo w kontaktach z rodzicami, rodzeństwem, nauczycielami czy innymi osobami dorosłymi sprawia, że maleje liczba napięć i konfliktów. Dziecko otoczone miłością i zainteresowaniem ma znacznie mniej powodów do agresji i wrogości. Najlepszym sposobem przygotowania się do radzenia sobie ze zjawiskami agresji i przemocy mogą być warsztaty profilaktyczne, które odbyły w naszej szkole 5 października 2023r.właśnie na temat przemocy i agresji wśród dzieci i młodzieży. Spotkanie rozpoczęła Pani dyrektor Jolanta Potoczak, a następnie prowadzone było przez wychowawcę Panią Alicję Stećko, pedagoga specjalnego Panią Annę Punicką oraz młodszą aspirant Justynę Czarnopolską- funkcjonariusza Komisariatu Policji w Otmuchowie. W spotkaniu uczestniczył również nauczyciel wspomagający Pani Dominika Toś- Lipska oraz psycholog Pani Emilia Potoniec. Dziękujemy rodzicom i uczniom za udział w spotkaniu.