Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Naszą witrynę przegląda teraz 24 gości
Z życia szkoły i przedszkola...
UWAGA!
Aktualizacja Dziennika VULCAN
Sprawdź, w jaki sposób zaktualizować konto Rodzica
W związku z nową odsłoną Dziennika, niezbędna do korzystania z niego jest aktualizacja konta Rodzica. Podczas pierwszego logowania w nowej wersji Dziennika, poprosimy każdego Rodzica o zaktualizowanie sposobu logowania. Będziesz do tego potrzebował / potrzebowała swojego obecnego loginu oraz hasła. Poprosimy Cię też o dodatkowe zweryfikowanie konta poprzez wprowadzenie ostatnich 4 cyfr numeru PESEL Ucznia, więc warto mieć ten numer pod ręką. Następnie wybierz rodzaj konta – konto zwykłe lub konto eduVULCAN.
Pierwsze logowanie Rodzice uczniów klasy I, którzy nie posiadali wcześniej dostępu do Dziennika VULCAN otrzymają od Wychowawcy kartkę z jednorazowym kodem aktywacyjnym do konta.
Pożegnanie Przedszkola
28 czerwca 2024r. 6-latki z grupy przedszkolnej Motylki pożegnały przedszkole. Dzieci przybyły tego dnia w odświętnych strojach, by z szacunkiem pożegnać wszystkich, którzy otoczyli je troską, dobrocią i zainteresowaniem w tym ważnym okresie życia.
Uroczystość rozpoczęła pani Dyrektor Jolanta Potoczak, witając dzieci i przybyłych gości. Pani Dyrektor podziękowała wszystkim nauczycielom za zaangażowanie i trud codziennej pracy. Szczególne podziękowania skierowała do Pani Renaty Bednarek, za pomoc w zarządzaniu placówką. Dziękowała również Rodzicom, za działania na rzecz przedszkola, bezinteresowną pomoc i życzliwość. Następnie wręczyła dzieciom Pamiątkowe Dyplomy Ukończenia Przedszkola i książeczki, które umilą im wakacyjny czas i przypomną przedszkolną beztroskę.
Uroczystość zakończył występ dzieci, podczas którego z wielkimi emocjami dziękowały i żegnały się z przedszkolem.
Ostatnie słowo powiedziały przedstawicielki rodziców przedszkolaków: Pani Anna Bukartyk, Pani Aleksandra Przybyszewska, Pani Elżbieta Gancarczyk i Pani Magdalena Gazda, w którym wyraziły wdzięczność za wychowanie, opiekę i edukację swoich pociech.
Potem były kwiaty, uściski, całusy, pyszne ciasto i lody dla ochłody w serdecznej, przyjaznej atmosferze. To był ważny i emocjonujący dzień dla nas wszystkich – DZIĘKUJEMY!
Życzymy naszym małym absolwentom wielu sukcesów i spełnienia marzeń
oraz bezpiecznych i radosnych wakacji.
Pamiętajcie o nas i swoim przedszkolu!
I nadszedł ten dzień – rozpoczęliśmy wakacje!!!
21 czerwca odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego, która rozpoczęła się mszą świętą w kościele. Następnie wszyscy zebrali się na hali widowiskowo-sportowej. Wprowadzony został sztandar. Po odśpiewaniu hymnu głos zabrała Pani dyrektor Jolanta Potoczak, która podziękowała nauczycielom, wychowawcom, pracownikom administracji i obsługi, rodzicom i uczniom za wspólnie spędzone 10 miesięcy oraz trud pracy w mijającym już roku szkolnym. Wręczono nagrody dla wyróżnionych uczniów oraz medale dla mistrzów szkoły. Swoją ważną chwilę mieli również uczniowie klasy III, którzy kończyli pierwszy etap edukacyjny.
Wzruszającym momentem było pożegnanie Pani Teresy Mazan i Pana Zbigniewa Tokarczyka, którzy w tym roku przeszli na emeryturę. Dziękujemy im za wszystkie lata pracy w szkole, którą wykonywali z ogromnym sercem, pasją i zaangażowaniem. Życzymy spokoju i odpoczynku oraz realizacji swoich zainteresowań i planów.
Składamy serdeczne gratulacje wszystkim uczniom i rodzicom za ich osiągnięcia oraz życzymy udanych i bezpiecznych wakacji. Dziękujemy również nauczycielom za ich ciężką pracę i zaangażowanie w kształcenie młodzieży. Do zobaczenia w nowym roku szkolnym!
Przedszkolaki w teatrze - Musical - Polskie miasta w baśni i legendzie
13 czerwca 2024 roku dzieci 4-5-6- letnie z Publicznego Przedszkola w Kałkowie wybrały się do NDK na musical - Polskie miasta w baśni i legendzie. W niesamowitą podróż zabrał dzieci Teatr Nowoczesny z Krakowa. Kompozycja przedstawienia, to podróż w czasie po wielu miejscach na mapie Polski. Podczas spektaklu dzieci poznały legendy związane ze znanymi polskimi miastami takimi jak: Kraków, Warszawa, Poznań, Toruń, Kruszwica. Zapoznały się również z historię naszego godła poprzez Legendę o Lechu, Czechu i Rusie. Piękne dekoracje, kolorowe światła, muzyka oraz bajkowe kostiumy porwały dzieci w zupełnie inny świat. To była wspaniała podróż, która jednocześnie bawiła i uczyła. Przedszkolaki zadowolone, z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w przedstawieniu nagradzając aktorów brawami. Wyjazd na przedstawienie teatralne przyczynił się do pogłębienia postaw patriotycznych naszych wychowanków. Poszerzył ich wiedzę na temat miast i legend polskich. Był okazją na bezpośrednie obcowanie ze sztuką teatralną. Przyczynił się również do utrwalania zasad właściwego zachowania się w instytucjach kulturalnych.
Zbliżają się wakacje, na które z niecierpliwością wszyscy czekają. Dziś tj. 13.06.2024r. odwiedziła nas funkcjonariuszka KP w Otmuchowie mł.asp. Justyna Czarnopolska, która przeprowadziła pogadanki w klasach podczas, których przypomniała naszym uczniom o najważniejszych zasadach bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji i prawidłowego zachowania podczas poruszania się drogami. Uczniowie mieli okazję zadawać pytania oraz zrobić własne odciski palców, które zabrali sobie na pamiątkę. Była to bardzo ważna lekcja dla wszystkich. Dziękujemy za wizytę.
Segregujesz Świat Ratujesz
11.06.2024r. dzieci przedszkolne uczestniczyły w programie edukacyjnym Przedsiębiorstwa Handlowo Usługowego Komunalnik w Nysie ph Segregujesz Świat Ratujesz. Podczas spotkania dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat segregacji odpadów, jednocześnie miały możliwość aktywnego i świadomego zgłębienia swojej świadomości ekologicznej. Duże zainteresowanie i zaangażowanie dzieci zostało nagrodzone gadżetami związanymi tematycznie z misją przedsiębiorstwa. Prelekcję zorganizowała pani Monika Nawalaniec, mamusia Mai i Kai – serdecznie dziękujemy.
XIX Igrzyska Lekkoatletyczne Szkół Gminy Otmuchów:
Bieg na 50 m Igrzyska Dzieci (dziewczęta)
Klasa I - Agata Dyrek – I miejsce
Klasa II – Nina Rabenda – II miejsce
Klasa III – Laura Pierzga – II miejsce
Bieg na 50 m Igrzyska Dzieci (chłopcy)
Klasa II – Miłosz Gołoś – I miejsce
Igrzyska Dzieci klasy IV – VI
Klasa V:
Zuzanna Flakowska – II miejsce sztafeta 4x100m – dziewcząt
Amelia Petrykiewicz – II miejsce sztafeta 4x100m – dziewcząt
Wojciech Gołąbek – I miejsce sztafeta 4x100m – chłopców
Jakub Kucia – I miejsce sztafeta 4x100m – chłopców
Jakub Kucia – II miejsce bieg na 1000m
Wojciech Gołąbek – II miejsce skok w dal
Klasa VI:
Zuzanna Kozik – II miejsce sztafeta 4x100m – dziewcząt
Malwina Kierys – II miejsce sztafeta 4x100m – dziewcząt
Paweł Pacławski – I miejsce sztafeta 4x100m – chłopców
Piotr Pacławski – I miejsce sztafeta 4x100m – chłopców
Paweł Pacławski – III miejsce 300m – chłopców
Hanna Porębska – III miejsce – pchnięcie kulą – dziewcząt
Tomasz Zwierzyński – III miejsce – pchnięcie kulą – chłopców
Igrzyska Młodzieży Szkolnej VII – VIII
Klasa VII:
Julia Filipiak – III miejsce sztafeta 4x100m – dziewcząt
Oliwia Kulak – III miejsce sztafeta 4x100m – dziewcząt
Karolina Kasperska – III miejsce sztafeta 4x100m – dziewcząt
Magdalena Pfeifer – III miejsce sztafeta 4x100m – dziewcząt
Wycieczka klasy VII do Krakowa i Wieliczki
Są w Polsce takie miejsca, które każdy Polak przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić, by móc poznać prawdziwie dziedzictwo własnego kraju. To właśnie Kraków – miasto królów, historyczne serce Polski, ostoja kultury i sztuki, Wieliczka. Pierwszy dzień wycieczki dostarczył nam wielu wrażeń zwiedzaliśmy Kraków, który przywitał nas serdecznie mnogością zabytków, niezwykłym klimatem. Rynek Główny zaprezentował nam perłę renesansu polskiego – Sukiennice, w których mieszą się liczne kramy z różnorodnymi pamiątkami, dziełami rzemiosła artystycznego i biżuterią. Odwiedziliśmy Kościół Mariacki, wewnątrz którego znajduje się XV- wieczny drewniany ołtarz wykonany przez słynnego rzeźbiarza Wita Stwosza. W Krakowie odnaleźliśmy także okazały pomnik Adama Mickiewicza. Oprócz tego ujrzeliśmy Ratusz, Bramę Floriańską i Barbakan. Następnie udaliśmy do Wieliczki, aby zwiedzić Kopalnię soli. Podczas wędrówki trasą turystyczną poznaliśmy historię zabytkowej kopalni, której początki sięgają czasów średniowiecza, dowiedzieliśmy się o tradycjach i obyczajach wielickich górników, podziwialiśmy prawdziwe cuda wykonane w soli: m.in. wspaniałe kaplice zdobione solnymi rzeźbami i płaskorzeźbami, żyrandole, urokliwe podziemne jeziora, stare wyrobiska o oryginalnej drewnianej zabudowie, dawne narzędzia górnicze oraz zachowane ślady prac w dawnej kopalni. Najbardziej zachwycił nas wystrój wydrążonej w XIX wieku kaplicy św. Kingi. Zmęczeni i głodni wyruszyliśmy do miejsca zakwaterowania, gdzie po zjedzeniu obiadokolacji udaliśmy się do przydzielonych pokoi. Przed ciszą nocną mieliśmy czas dla siebie i spędziliśmy go na grach, zabawach integrujących grupę. Drugi dzień wycieczki przeznaczyliśmy na pobyt w parku doświadczeń i dalsze zwiedzanie Krakowa. W Ogrodzie Doświadczeń odkrywaliśmy swoje umiejętności, o których nie mieliśmy bladego pojęcia. Czekało na nas moc atrakcji i to w jednym miejscu Krakowa. Zmierzając w stronę Wawelu, zobaczyliśmy Dom Długosza, Pałac Biskupi i słynne Okno Papieskie. Jaka historia kryje się pod hasłem Okno papieskie Kraków, wie chyba każdy. Będąc w dawnej stolicy Polski nie można pominąć jednego z najbardziej znanych symboli Krakowa – 6 metrowego pomnika Smoka Wawelskiego, ziejącego prawdziwym ogniem. Wzgórze wawelskie i Zamek Królewski zrobiły na nas duże wrażenie. To niezwykłe miejsce jest symbolem narodowym i kulturowym Polaków, tutaj kształtowała się historia naszego kraju. Wycieczka dostarczyła nam nie tylko wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Wspominamy przeżyte przez nas przygody w magicznym Krakowie i jego okolicach, do których zawsze pragnie się wracać.
FESTYN RODZINNY MAMA, TATA I JA!
Dnia 08.06.2024r. odbył się festyn rodzinny na boisku sportowym w Kałkowie. Na tej niezwykłej imprezie plenerowej panowała od początku do końca radosna atmosfera zabawy, ponieważ organizatorzy bardzo się postarali i zaproponowali moc atrakcji oraz wyśmienity poczęstunek, aby wywołać promienne uśmiechy na twarzach dzieci w dniu ich święta oraz na twarzach członków ich rodzin i wszystkich uczestników.
Festyn rozpoczęliśmy barwnym korowodem po Kałkowie. W trakcie imprezy można było zakupić cegiełkę na rzecz szkoły, do których przypisana była masa nagród głównych m.in.: rower, głośnik bezprzewodowy, hulajnoga, vochery i bony. Ogromnym powodzeniem wśród dzieci cieszył się pokaz strażacki oraz prezentacja i pogadanka funkcjonariusz z KP Otmuchów. Były również zawody sportowe, dmuchańce i malowanie twarzy. Najmłodsi uczestnicy festynu chętnie odwiedzali stoisko KRUS i z uwagą słuchali o zasadach bezpieczeństwa i higieny w gospodarstwie.
Na scenie odbyły się pokazy talentów wokalnych, teatralnych i tanecznych. Na początku zaprezentowały się PRZEDSZKOLAKI. Można było usłyszeć przepiękne wiersze i piosenki o rodzinie. Następnie pokazu dokonała grupa taneczna HAJDASZ działająca na terenie naszej szkoły. Na koniec scena należała do naszych uczniów z koła artystycznego, którzy zaprezentowali KABARET DLA POTŁUCZONYCH. Śmiechom nie było końca. Podczas festynu można było obejrzeć wernisaż prac naszych uczniów oraz Pani Sabiny Kubrycz, a także przystąpić do konkursu plastycznego ph. Portret mojej mamy.
Wsparciem dla podniebienia był bardzo zaopatrzony bufet, o którego przygotowanie zadbała NASZA GRUPA RR, czyli RADA RODZICÓW.
Gorąco dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji festynu. Dziękujemy zaproszonym gościom za przybycie, dziękujemy sponsorom, rodzicom, nauczycielom oraz uczniom. Mamy nadzieję, że zobaczymy się na kolejnym festynie za rok. Do zobaczenia!
POZNAJEMY KRAJE EUROPY
W czerwcu uczniowie klasy trzeciej podejmowali na lekcjach temat krajów europejskich. Dzieci przyswajały sobie wiadomości o położeniach państw na mapie Europy, symbolach narodowych, stolicach i charakterystycznych zabytkach. Poznawały potrawy danego kraju, muzykę i tańce. Dowiedziały się, skąd pochodzą ich ulubione bajki, piosenki oraz popularne zabawy. A wszystko to za sprawą nie tylko lekcji, ale pracy własnej. Uczniowie pracując w grupach na lekcji tworzyli plakaty o wybranym kraju europejskim. Praca ta zachęcała do kreatywności, samodzielności i rozwijania zainteresowań innymi krajami i kulturami. W klasie dzieci nie tylko prezentowały swoje plakaty, ale opowiadały o wybranym kraju budząc duże zainteresowanie kolegów i koleżanek. Nie obyło się również bez degustacji charakterystycznych potraw dla danego państwa. Wszyscy w sposób perfekcyjny zaprezentowali swoje prace wykazując się dużą kreatywnością, pomysłowością i umiejętnością pracy w grupie. Wspaniałą zabawę uświetniły zajęcia z języka angielskiego, na których uczniowie mogli dowiedzieć nieco więcej na temat Unii Europejskiej. Gratulujemy wszystkim, którzy podjęli trud szukania ciekawostek i zdobyli cenną wiedzę.
PCK
XXVI Rejonowe Zawody Pierwszej Pomocy PCK
Dnia 5 czerwca 2024 r. na Placu Partnerstwa w Otmuchowie odbyły się XXVI Rejonowe Zawody Pierwszej Pomocy PCK dla szkół podstawowych pod hasłem „Promujemy Zdrowy Styl Życia”. Organizatorem zawodów był Zarząd Oddziału Rejonowego PCK w Otmuchowie.
W zawodach startowało, zgodnie z regulaminem, 9 drużyn ze szkół podstawowych z terenu gmin: Otmuchów, Paczków i Kamiennik. Patronat nad zawodami objął Burmistrz Miasta i Gminy Otmuchów. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Hanna Porębska- kapitan zespołu oraz 3 zawodniczki – Jagoda Bodziony, Maja Kierys, Zuzanna Kozik.
Zespoły pokonywały trasę z upozorowanymi zdarzeniami. Tematyka pozoracji nawiązywała do najczęściej spotykanych w życiu codziennym wypadków, np.: urazy kości, oparzenia, omdlenia, krwotoki, resuscytacja. Zawodnicy musieli również wykazać się wiedzą o Czerwonym Krzyżu, Otmuchowie, pierwszej pomocy. Nasz zespół dobrze poradził sobie z ratowaniem życia poszkodowanych udzielając im pierwszej pomocy. Ilość zdobytych punktów pozwoliła drużynie na zajęcie 4 miejsca.
Serdecznie gratulujemy naszym zawodniczkom i życzymy dalszych sukcesów!
PIERWSZE Z ŻYCIU PRAWO JAZDY!!!
EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ MAMY JUŻ ZA SOBĄ!
Głównym celem przeprowadzenia egzaminu na kartę rowerową oraz działań edukacyjnych z nim związanych w szkole jest przygotowanie uczniów do odpowiedzialnego i świadomego uczestniczenia w ruchu drogowym, dbałości o własne bezpieczeństwo, życie i zdrowie. W naszej szkole co roku organizowane są egzaminy na kartę rowerową. Do egzaminu mogą przystąpić uczniowie, którzy ukończyli 10 rok życia. Uczniowie klasy IV zdobyli wiedzę na temat obowiązkowych przepisów, znaków drogowych, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, która umożliwia zdobycie karty rowerowej w czasie zajęć z techniki. Egzamin składał się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.
Wszyscy poradzili sobie znakomicie, chociaż emocji nam nie zabrakło!!!
Uczniowie zdobyli pierwsze z życiu prawo jazdy!!!
Gratulujemy i życzymy szerokiej drogi.
Dzień Dziecka to doskonała okazja, aby zapewnić dzieciom niezapomnianych wrażeń. W tym roku 3 czerwca w naszym przedszkolu dzieci uczestniczyły w Swoim Święcie- czyli w grach i zabawach . Wiele radości przedszkolakom sprawiła wizyta bajkowych postaci- Jednorożca i Tygryska , którzy bawili się z dziećmi przy muzyce. Były tańce, śpiewy, konkursy, zabawy z chustą animacyjną i balonami oraz za pomocą urządzenia piękne
i kolorowe bańki mydlane. Tego dnia przedszkolaki aktywnie spędzały czas. W przerwie dzieci korzystały z napojów i słodkiego poczęstunku. Na koniec wszyscy zostali nagrodzeni paczką – niespodzianką. Dzień Dziecka dostarczył wszystkim wielu wrażeń i przyjemnych emocji.
Powiatowy Konkursu Pięknego Czytania
W dniach 22-23 maja w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Nysie odbył się V Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania. W tym roku uczestnicy walczyli o tytuł mistrza w jednej z czterech kategorii. Do etapu powiatowego zakwalifikowali się uczniowie naszej szkoły: Lena Kulak, Oliwia Kulak, Karol Rożniatowski, Jagoda Nosal, Nina Rabenda, Maria Ostrowska oraz Hanna Porębska. Wyniki wyglądają następująco:
Kategoria 1. (klasy I – II):
Wyróżnienie: Nina Rabenda (ZSP w Kałkowie)
Kategoria 3. (klasy V – VI):
II miejsce – Hanna Porębska (ZSP w Kałkowie)
Kategoria 4.(klasy VII – VIII):
II miejsce – Jagoda Nosal (ZSP w Kałkowie)
Uczestnikom dziękujemy za udział, a laureatom serdecznie gratulujemy!
24 MAJA 2024
ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY
BOHATERÓW POWSTAŃ ŚLĄSKICH
24 maja 2024 roku w Szkole Podstawowej w Kałkowie odbyły się uroczyste obchody święta Patrona szkoły – BOHATERÓW POWSTAŃ ŚLĄSKICH, w których wzięła udział cała społeczność uczniowska wraz ze swoimi nauczycielami. Obchody uświetnił montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów klasy dyżurującej oraz koła artystycznego naszej szkoły. Uroczystość rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu szkolnego w obecności pocztu sztandarowego co podkreśliło ważność naszego święta. Delegacja złożyła kwiaty i znicz pod tablicą upamiętniającą.
Pani dyrektor Jolanta Potoczak w przemówieniu podziękowała wszystkim za przygotowanie obchodów oraz podkreśliła rolę Bohaterów Powstań Śląskich dla polskości. Szkoła zawsze służyła i ciągle służy społeczeństwu.
Nadanie imienia szkole spełnia podobną rolę. Szkoła bez imienia jest anonimowa. Nadanie jej patrona zdecydowanie podnosi jej rangę. „Bohaterowie Powstań Śląskich” – zobowiązująca nazwa. Co oznacza? Przede wszystkim przypomina i konkretyzuje wiedzę o dziejach Śląska.
Sięgamy pamięcią do XIV wieku i czasów Kazimierza Wielkiego, którego sytuacja polityczna Polski zmusiła do zrzeczenia się piastowskiego Śląska na rzecz Czech. Potem przyszła Austria, Prusy, wreszcie Niemcy i walka z polskimi korzeniami na wielu płaszczyznach. Kulturkampf, ustawa kagańcowa, rugi pruskie…
O przyłączenie Śląska do Polski walczyli bohaterowie w pierwszym powstaniu od 16 sierpnia do 24 sierpnia 1919 roku , w drugim powstaniu od 18 sierpnia do 25 sierpnia 1920 roku oraz w trzecim powstaniu od 3 maja do 5 lipca 1921 roku.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda ustanowił 20 czerwca świętem państwowym – Narodowym Dniem Powstań Śląskich, dla upamiętnienia zrywu narodowego 3 powstań z lat 1919-1921 i złożeniu hołdu jego bohaterom.
Obchodom Święta Patrona Szkoły towarzyszyły konkursy. Były to konkursy sprawnościowe, podchody, wspólny taniec „belgijki”. Uczniowie wykazali duże zaangażowanie.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizowanie i przebieg uroczystości.
Do zobaczenia za rok
Światowy Dzień Pszczół
Dzień ten został uchwalony 20 XII 2017 r. w Nowym Jorku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. 20 maja tego roku był obchodzony również w naszej szkole.
To święto ma uświadomić ludziom jak wielką rolę odgrywają pszczoły, że należy szanować ich pracę, chronić je, a ich los nie może być nikomu obojętny, bo od ich istnienia zależy nasze życie.
W obchody święta zaangażowali się uczniowie klasy 4, jako klasa dyżurująca. Wspólnie z wychowawcą zaprezentowali strój prawdziwego pszczelarza. Uczniowie zobaczyli jak wygląda pyłek, plaster miodu oraz inne cuda z ula. Nie zabrakło również degustacji miodu z prawdziwej pasieki.
Było bardzo miodzio……
Myślę, główna bohaterka –Pszczoła zajmie szczególne miejsce w naszych sercach.
W KRAINIE LEGO- wycieczka szkolna na wystawę
14 maja 2024r uczniowie klasy I, II i III wraz z wychowawcami wybrali się do Wrocławia na wystawę budowli z klocków LEGO. Celem wyjazdu było połączenie edukacji z zabawą. Wystawa budowli z klocków Lego dostarczyła niesamowitych wrażeń.
Precyzja konstrukcji z tak małych klocków różnych budowli, pojazdów, statków oraz postaci wzbudziła wielkie zainteresowanie. Dzieci oglądały ekspozycje i eksponaty, sceny historyczne, budowle architektoniczne, interaktywne roboty, makiety do samodzielnego uruchamiania. Eksponaty na wystawie prezentowały postacie, miejsca, a także wydarzenia znane z bajek czy filmów, ale również sceny historyczne oraz najsłynniejsze budowle architektoniczne – zabytkowe i współczesne. Nie zabrakło makiet kolejowych z jeżdżącymi pociągami z klocków LEGO, ogromnego wesołego miasteczka.
Po obejrzeniu ekspozycji dzieci spędziły, wesoło i kreatywnie czas w strefie zabaw klockami Lego- FUN PARKU. Uczniowie mieli okazję rozbudzić swoją wyobraźnię i pomysłowość, ćwiczyli umiejętności manualne i integrowali się z innymi uczestnikami zabawy. Klocki, z których można zbudować prawie wszystko i które nie posiadają ograniczeń wiekowych, zaangażowały uczniów na dobre. Każdy znalazł tam coś odpowiedniego dla siebie. A można było „ pisać klockami na specjalnej ścianie- BRICK WALL i malować, budować i tworzyć.
Wiele radosnych uśmiechów i okrzyków pełnych zachwytu można było zaobserwować w trakcie tej niesamowitej podróży do krainy klocków LEGO. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją wychowawczą. Na dowód udanej w 100% eskapady prezentujemy galerię zdjęć.
MAMY SUKCES!!!
Promowanie bezpiecznego rolnictwa to jedno z zadań KRUS. Konkursy dla dzieci są jedną z form promocji właściwych działań i dobrych praktyk. Udział w konkursach KRUS stał się tradycją naszej szkoły. Co roku możemy pochwalić się laureatami. Tym razem nasza uczennica klasy II NINA RABENDA szczególnie rozsławiła naszą szkołę oraz Miasto i Gmina Otmuchów. Dziś tj. 16.05.2024r. była razem z rodzicami i naszą Panią dyrektor Jolantą Potoczak na uroczystej gali laureatów etapów wojewódzkich XIV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”, która odbyła się w sali Orła Białego urzędu marszałkowskiego. W konkursie, w którym oceniano prace plastyczne, w grupie młodszej, czyli dzieci z klas 0-III nasza uczennica NINA RABENDA zdobyła I MIEJSCE! Gratulujemy sukcesu i talentu plastycznego! Jesteśmy z niej bardzo dumni!
MAMY LAUREATKI XIV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego
„Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”
organizowanego przez KRUS
Dnia 13 maja 2024r. w Muzeum w Nysie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom XIV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego Dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”, organizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W kategorii klas 0-3 NINA RABENDA zajęła I MIEJSCE i zakwalifikowała się na etap ogólnopolski. Liliana Tokarczyk otrzymała wyróżnienie, a w kategorii klas 4-8 Nadia Tokarczyk również zajęła I MIEJSCE. Udział w tym konkursie jest już naszą tradycją i co roku możemy pochwalić się laureatami. Jeszcze raz gratulujemy zwycięzcom! Nasze laureatki zostały również zaproszone do Urzędu Miasta i Gminy Otmuchów przez Pana Burmistrza Damiana Nowakowskiego. Dziękujemy za zaproszenie, miłe spotkanie i upominki.
W związku z Dniem Strażaka, dnia 10.05.2024 r. klasa dyżurująca zorganizowała spotkanie z Ochotnikami Straży Pożarnej w Kałkowie. Na spotkaniu strażacy przybliżyli charakter trudnej i niebezpiecznej pracy. Główną atrakcją spotkania była prezentacja sprzętu i specjalistycznej odzieży strażackiej. Strażacy ubrani w kombinezony i hełmy wzbudzili duże zainteresowanie, a możliwość założenia niektórych elementów stroju strażackiego była nie lada atrakcją dla naszych uczniów. Dzieci mogły z bliska obejrzeć wóz strażacki oraz poznać jego wyposażenie. Uczniowie podziękowali Strażakom za wszelki trud oraz poświęcenie.
Spotkania w szkołach bardzo pozytywnie wpływają na promocję zasad bezpieczeństwa i sposobów reagowania na zagrożenia.
KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA
29 kwietnia w Kinie Podzamcze w Otmuchowie, odbył się Gminny Konkurs Pięknego Czytania. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, zlokalizowanych na terenie gminy Otmuchów. Zmagania przeprowadzono w czterech kategoriach wiekowych: klasy I-II, III-IV, V-VI oraz klasy VII-VIII.
Po prezentacji wybranych fragmentów utworów, komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców. Osoby, które zajęły I i II miejsca, będą reprezentować naszą gminę na szczeblu powiatowym. Z naszej szkoły uczniowie zajęli czołowe miejsca w każdej kategorii. Gratulujemy i życzymy powodzenia w Nysie!
Wyniki wyglądają następująco:
I kategoria (klasa I-II)
I miejsce - Maria Ostrowska
II miejsce - Nina Rabenda
II kategoria (klasa III – IV)
I miejsce - Korol Rożniatowski
III miejsce - Milena Mrowiec
Wyróżnienia: Maja Kazimierska, Zofia Gołąbek
III kategoria (klasa V – VI)
I miejsce - Lena Kulak
II miejsce - Hanna Porębska
Wyróżnienia: Jakub Kucia, Maja Pryga
IV kategoria (klasa VII – VIII)
I miejsce - Oliwia Kulak
II miejsce - Jagoda Nosal
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Tego dnia w naszej szkole była wystawa zakładek do książek, które uczniowie naszej szkoły, wykonali własnoręcznie. Zakładki były kolorowe i bardzo ciekawie zrobione. Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
30 kwietnia nasi uczniowie brali udział w uroczystości w Miasto i Gmina Otmuchów , która celebrowała zbliżające się święta majowe.
Czekolada, oprócz tego, że jest pyszna, może również mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Badania wskazują, że substancje zawarte w czekoladzie pozytywnie wpływają na układ krążenia i pracę mózgu. Nie można oczywiście zapominać o wyraźniej poprawie nastroju po zjedzeniu czekoladyPoniedziałek 15.04 w naszej szkole był bardzo słodkim dniem. Dyżurująca klasa V poczęstowała każdego ucznia symboliczną kostką czekolady z okazji Dnia Czekolady – niekwestionowanej królowej słodyczy. Jej smak i aromat znany jest od wieków, dostarcza nam witamin, żelaza, magnezu a przede wszystkim niebiańskiej przyjemności, której nie mogą oprzeć się nawet najwytrwalsi.