Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości
Z życia szkoły i przedszkola...
Dzień Tosta
W tym roku w kalendarzu świąt nietypowych – 29 lutego to Dzień Tosta. To smaczne święto zostało zapoczątkowane w 2014 roku przez członków The Tiptree World Bread Awards z Wielkiej Brytanii, którego celem jest promowanie sztuki wytwarzania pieczywa. Uczniowie naszej szkoły również celebrowali ten dzień. Rozmawialiśmy o tym, jak ważnym posiłkiem jest śniadanie, o ulubionych potrawach i dodatkach. Jednogłośnie stwierdziliśmy, że ciepły, chrupiący tost to świetny początek dnia. Dzień tosta daje nieograniczoną możliwość spożywania tych pyszności zarówno na słodko, jak i na słono. DZIĘKUJEMY RODZICOM ZA PRZYGOTOWANIE PYSZNYCH TOSTÓW.
W lutym obchodziliśmy kolejną edycję Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI). Hasło przewodnie brzmiało: ,,Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. W ramach tegorocznych obchodów DBI zorganizowaliśmy w naszej szkole szereg działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, dotyczących bezpieczeństwa dzieci w Internecie. Działania przeprowadzone w ramach DBI 2024 r. 11 Marca 2024 roku w klasie 7 odbyła się zdalna LEKCJA DBI․ Przeprowadziła ją p. Anna Słupska (NASK–PIB). Hasło przewodnie: Cyberprzemoc․ Co mogę zrobić? Na tej lekcji porozmawialiśmy na temat różnych form cyberprzemocy. Nazwaliśmy rodzaje cyberprzemocy. Poznaliśmy profil osoby stosującej i doświadczającej hejtu. Dowiedzieliśmy się, czy istnieją skuteczne sposoby reagowania i techniki pomocne w przeciwdziałaniu i radzeniu sobie z hejtem? Lekcja oparta była na bazie scenariuszy Cyberlekcji 3.0, które powstały w wyniku współpracy NASK i Ministerstwa Cyfryzacji.
21 Lutego 2024 Polskie Centrum Programu Safer Internet przeprowadziło w klasie 1 lekcję zdalną ph. Sieciaki – pięć zasad bezpieczeństwa! LEKCJA DBI․ Lekcja nawiązała do fabuły książek z serii „Sieciaki” i treści serwisu edukacyjnego dla dzieci Sieciaki.pl. Przeprowadzona została przez autora sieciakowych przygód Łukasza Wojtasika z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Podczas zajęć dzieci poznały drużynę Sieciaków i pozytywne zastosowania Internetu. Dowiedziały się też kim są Sieciuchy i na jakie zagrożenia w sieci należy uważać. Klasa poszerzyła wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci. Za udział w akcji szkoła otrzymała certyfikat.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym. W tym dniu w holu pojawiły się gazetki z łamańcami językowymi– wierszykami przepełnionymi trudnymi do wyartykułowania słowami. Na lekcjach języka polskiego pojawiły się łamigłówki, ciekawostki językowe, rebusy oraz zabawy interaktywne. Uczniowie mogli również spróbować swych sił w ćwiczeniach dotyczących poprawności językowej, frazeologizmów oraz ciekawostek języka polskiego. W ramach tego święta przeprowadzono konkurs ortograficzny i wyłoniono dwóch mistrzów ortograficznych w kategorii klas IV-VII wygrała Maja Pryga, a w kategorii klas I-III wygrał Kacper Marek. Gratulujemy!!!Moda na język polski na pewno zagości w naszej szkole na dłużej i na stałe wejdzie do kalendarza wydarzeń szkolnych. Pielęgnujmy i szanujmy język rodzimy nie tylko od święta, ale i na co dzień.Bądźmy świadomymi użytkownikami języka ojczystego.A nade wszystko szanujmy swą mowę ojczystą. „Nie znać języka swego- hańbą oczywistą”- zgodnie z tymi słowami warto dbać o to, by znać język polski- ten współczesny i ten dawny oraz pielęgnować poprawność naszej mowy.
MYŚL O SOBIE DBAJ O ZDROWIE
Światowy Dzień Walki z Rakiem jest doskonałą okazją do przypomnienia, jak ważna w zapobieganiu chorobom nowotworowym jest profilaktyka. Na korytarzu szkolnym przygotowano tematyczną gazetkę na temat Żyj zdrowo. W klasach na zajęciach wychowawczych prowadzone były pogadanki i zajęcia dotyczące racjonalnego odżywiania się.Zwracano uwagę wszystkim członkom społeczności szkolnej na to, jak ważne jest spożywanie zdrowych i wartościowych pokarmów, pełnych witamin owoców i warzyw, picie mleka, a przede wszystkim przynoszenie do szkoły II śniadania. Do akcji włączyła się grupa przedszkolna podczas ich śniadania było bardzo zdrowo, warzywnie i wesoło. Dbajmy o swoje zdrowie i pamiętajmy: W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH
Miłość nie tylko od święta… – walentynki w naszej szkole
Obchodzenie walentynek stało się już w naszej szkole tradycją, dlatego również w tym roku dyżurująca klasa VII postanowiła uczcić to święto. Tego dnia dzieci ubrane były na czerwono. Do wyjątkowo sympatycznej atmosfery tego dnia przyczyniła się walentynkowa fotobudka. Chętni mogli się w niej sfotografować na pamiątkę tego miłego dnia. Wszystkim, którzy to uczynili, gratulujemy odwagi i poczucia humoru. Uśmiechajmy się do siebie i bądźmy mili nie tylko w walentynki.
Uczniowie, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, wrzucali kartki i serduszka do specjalnie przygotowanej walentynkowej poczty. Trzeba przyznać, że szkolny listonosz nie narzekał na brak pracy, było bowiem wielu chętnych, którzy skorzystali z tej możliwości.
W obchody walentynek włączyli się również rodzice, przygotowali babeczki i ciasteczka w kształcie serduszek. Mimo, że 14 lutego przypada tylko raz w roku, nasi uczniowie doskonale wiedzą, że walentynki powinniśmy obchodzić każdego dnia, darząc się wzajemnym szacunkiem, życzliwością i przyjaźnią.
TAK OBCHODZIŁY JE PRZEDSZKOLAKI
Dnia 9 lutego 2024r. w Hali Widowiskowo – Sportowej przy naszej szkole odbył się Turniej Tenisa Stołowego w dwóch kategoriach: Igrzyska Dzieci klasy IV -VI i Igrzyska Młodzieży Szkolnej klasy VII - VIII. Naszą szkołę reprezentowało 10 uczniów. W kategorii Igrzyska Dzieci: Nikola Bodziony, Sara Wiktor, Lena Kulak, Antoni Kinder, Paweł Pacławski i Piotr Pacławski a w kategorii Igrzyska Młodzieży Szkolnej: Jagoda Nosal, Magdalena Pfeifer, Dominik Gołąbek i Fryderyk Parton.
Do turnieju przystąpiły 3 szkoły: ZSP Meszno, ZSP Jarnołtów i ZSP Kałków.
W wyniku zaciętej rywalizacji nasi uczniowie wypadli wyśmienicie zajmując bardzo wysokie lokaty zarówno drużynowo jak i indywidualnie.
Igrzyska Dzieci – dziewczęta:
I miejsce – drużynowo – Nikola Bodziony i Sara Wiktor
II miejsce – indywidualnie – Nikola Bodziony
III miejsce – indywidualnie – Sara Wiktor
Igrzyska Dzieci – chłopcy:
I miejsce – drużynowo – Piotr Pacławski i Paweł Pacławski
I miejsce – indywidualnie – Piotr Pacławski
III miejsce – indywidualnie – Paweł Pacławski
Igrzyska Młodzieży Szkolnej – dziewczęta:
I miejsce – drużynowo – Jagoda Nosa i Magdalena Pfeifer
I miejsce – indywidualnie – Jagoda Nosal
III miejsce – indywidualnie – Magdalena Pfeifer
Igrzyska Młodzieży Szkolnej – chłopcy:
I miejsce – drużynowo – Dominik Gołąbek i Fryderyk Parton
I miejsce – indywidualnie – Dominik Gołąbek
II miejsce – indywidualnie – Fryderyk Parton
Organizacją turnieju zajęli się Maria Szandor i Grzegorz Węgrzyn, a w przygotowaniach uczniów do zawodów uczestniczyła również Krystyna Kasperska.
Pizza - najpopularniejsze danie na świecie doczekało się swojego święta. Międzynarodowy Dzień Pizzy obchodzony jest 9 lutego. W XVII wieku, kiedy do Europy sprowadzono pomidory, to warzywa te natychmiast pojawiły się na chrupiącym cieście. Najchętniej raczyli się nimi mieszkańcy Neapolu. Kiedy w 1889 roku Neapol odwiedziła królowa Włoch, Małgorzata Sabaudzka z mężem, to nadworny piekarz przygotował na ich cześć placek zdobiony dodatkami w narodowych barwach: bazylią, mozzarellą i pomidorami. Tak powstała najprostsza pizza nazwana Margherita. Pizzę znają i lubią wszyscy. Na świecie powstaje niezliczona ilość jej rodzajów - z przeróżnymi dodatkami - również w wersji na słodko. W tym roku klasa VII zaangażowała się w obchody tego święta. Z pomocą rodziców mogliśmy zajadać się Margheritą. Serdecznie dziękujemy.
Tłusty czwartek w naszej szkole
Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła.
Tradycja jedzenia pączków na słodko pojawiła się w Polsce już w XVI wieku. Dawniej przygotowując te drożdżowe ciastka do środka niektórych wkładano migdały i orzechy, a osoba, która trafiła na pączek z „niespodzianką” miała cieszyć się szczęściem przez całe życie. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatki, czyli ostatni tydzień karnawału, który trwa do Środy Popielcowej. Głównym zwyczajem w tym dniu jest oczywiście zajadanie się słodkościami. W całej Polsce spożywa się pączki i faworki. Również w naszej szkole tego dnia zrobiło się baaardzo słodko! Wszyscy zajadali przepyszne pączki i faworki.
W krainie baśni i bajek -bal karnawałowy
W dniu 07 lutego 20234r. Misie, Sówki i Elfiki uczestniczyły w Balu Karnawałowym. Dzieci wesoło tańczyły i bawiły się przy akompaniamencie muzyki . W tym dniu różne postacie z bajek zamieniły przedszkolną salę w prawdziwy Bajkowy Świat. Tańcom i zabawom nie było końca … super czekamy na bal do przyszłego roku!!!
Niech żyje bal!!!
Zabawa karnawałowa w naszej szkole
Tradycyjnie, tuż po feriach, odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowa. We wtorek 6 lutego od samego rana dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Tego dnia szkoła wyglądała inaczej niż zwykle, zamieniła się w prawdziwą salę balową. Udekorowana kolorowymi balonami, zachęcała do szampańskiej zabawy - najpierw młodszych pociech, a później naszej "młodzieży". Stroje były barwne, oddawały nawet najdrobniejsze szczegóły wybranej postaci. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw, a niekiedy nawet przerażenie. Starsi uczniowie bawili się przy muzyce lat 80. Oczywiście bilet wstępu na bal to przebranie lat 80. Nasi uczniowie jak i nauczyciele stanęli na wysokości zadania i przebrania wyglądały znakomicie jak i cała zabawa. Były korowody, kółeczka oraz różne konkurencje. Dzień ten dostarczył naszym uczniom wielu przeżyć i miłych wrażeń. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych strojów. Do zobaczenia za rok!
BAL W ŻŁOBKU
Dnia 5 lutego 2024 roku w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Kałkowie odbył się Wojewódzki Konkurs Historyczny dla szkół województwa opolskiego w roku szkolnym 2023/ 2024 ( etap gminny).Do konkursu przystąpiło dwóch uczniów z naszej szkoły – Dominik Gołąbek i Kacper Jakubów, obaj z klasy VII, którzy między sobą rozstrzygnęli losy konkursu. Wymagany zakres wiadomości, jaki należało przygotować do tego typu olimpiady przedmiotowej obejmował dzieje ludzkości od prehistorii do epoki nowożytnej. Nad przebiegiem konkursu, oceną prac oraz nagradzaniem czuwała Komisja Konkursowa w składzie: Pani Wanda Mirek- nauczyciel przedmiotu w ZSP w Mesznie, Monika Fryz – Dolinkiewicz nauczycielka historii w ZSP Jarnołtów oraz przewodnicząca Pani Maria Szandor – nauczyciel historii w ZSP w Kałkowie. Pierwsze miejsce zajął uczeń Dominik Gołąbek a miejsce drugie przypadło Kacprowi Jakubów. Do konkursu uczniów przygotowała pani Maria Szandor. Wszystkim SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Z KULTURĄ ZA PAN BRAT...
W dniach 30-31 stycznia 2024r. uczniowie naszej szkoły wybrali się do NDK na spektakle: KLASY I-III KRÓLOWA ŚNIEGU, KLASY IV-V MITY GRECKIE oraz KLASY VI-VII BALLADYNA. Celem wycieczek było między innymi rozbudzanie zainteresowania kulturą oraz wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji. Uczniowie utrwalili zasady bezpiecznego podróżowania autokarem oraz zasady prawidłowego zachowania się w teatrze. Dynamiczna muzyka i zmienne oświetlenie powodowało, że zaciekawienie widowiskiem nie malało. Słodkie uśmiechy, radosne opowieści oraz gromkie brawa po spektaklu są z pewnością dowodem na to, że wycieczki można uznać za udane.
1 lutego w Szkole Podstawowej nr 2 w Paczkowie odbył się etap rejonowy Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką. Naszą szkołę reprezentowała zwyciężczyni etapu szkolnego Zuzanna Kozik, uczennica klasy VI. Głównym Celem Olimpiady jest przede wszystkim szerzenie idei zdrowego trybu życia oraz edukacja młodzieży w tym zakresie. Każdy uczestnik etapu rejonowego rozwiązywał test wiedzy składający się z 40 pytań, obejmujący zagadnienia związane z promocją zdrowia, zdrowym stylem życia, zdrowym żywieniem, promowaniem aktywności fizycznej, ekologii, w tym przeciwdziałaniu marnowania żywności i surowców. Ilość punktów uzyskanych przez reprezentantkę naszej szkoły pozwoliła jej na uplasowanie się na trzeciej pozycji.
Serdecznie gratulujemy Zuzi i życzymy dalszych sukcesów.
HERODY 2024
Dziś tj. 03.02.2023r. nasz zespół artystyczny KOLĘDZIOŁKI pojechał do Lewina Brzeskiego, aby wziąć udział w XXXVII Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych HERODY 2024. Niezmiernie miło nam poinformować, że zajęli II MIEJSCE, a uczennica Oliwia Kulak została wyróżniona za rolę śmierci. Jesteśmy dumni z naszych uczniów, serdecznie im gratulujemy oraz nauczycielom, którzy rewelacyjnie przygotowali cały zespół: Pani Marii Szandor oraz Panu Grzegorzowi Węgrzyn. GRATULACJE!
Za nami 32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy podczas, którego zaprezentowali się również uczniowie naszej szkoły czyli zespół artystyczny Kolędziołki. Dzięki licznym sponsorom, darczyńcom, wolontariuszom i ludziom dobrej woli, zebrano podczas WOŚP w Otmuchowie i Kałkowie łącznie 41130,54 zł. Gramy do końca świata i jeden dzień dłużej!
Nasza szkoła zawsze pamięta! Dnia 29.01.2024r. Uczniowie klasy III w ramach dyżuru włączyli się w akcję Marszu Śmierci upamiętniającego tragiczną tułaczkę dziesiątek tysięcy więźniów obozu oświęcimskiego. Zapaliliśmy symboliczny znicz przed pamiątkową tablicą na cmentarzu w Kałkowie, oddając hołd zamordowanym.
Ogółem wręczono ponad 400 prezentów. W głównej mierze obdarowani zostali emeryci. Nasi partnerzy z Litwy nie są w stanie opisać ile uśmiechów, ciepłych słów i radości towarzyszyło im podczas przekazywania prezentów. Dziękujemy Wszystkim, którzy wzięli udział w naszej akcji!
Dzień Babci i Dzień Dziadka to jedne z piękniejszych dni w roku. Babcia i Dziadek to bez wątpienia bardzo ważne osoby w naszym życiu. Ich święto obchodzimy w styczniu. W tych niezwykłych dniach Babcie i Dziadkowie otrzymują od swoich bliskich wyjątkowe dowody miłości. W związku z powyższym w naszej szkole w czwartek 11 stycznia 2024r. odbyła się uroczystość dla Babć i Dziadków zorganizowana z okazji ich święta. Na początku Pani dyrektor Jolanta Potoczak w imieniu własnym oraz całej społeczności szkolnej przywitała Szanownych Gości oraz złożyła najserdeczniejsze życzenia. Następnie głos zabrał Pan Burmistrz Miasta i Gminy Otmuchów Jan Woźniak. Po części oficjalnej przyszła pora na część artystyczną, w której wystąpiły dzieci z przedszkola oraz uczniowie naszej szkoły. Wszystkie występujące dzieci z wielkim przejęciem recytowały wzruszające wiersze oraz śpiewały piosenki. Na zakończenie wystąpił zespół artystyczny Kolędziołki, który zaprezentował Jasełka w wersji humorystycznej. Dziadkowie mieli okazję podziwiać swoje pociechy, porozmawiać i skosztować słodkości przygotowanych przez rodziców. Dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadkom za przybycie! Dziękujemy zaproszonym gościom. Składamy wielkie podziękowania dla rodziców i nauczycieli, którzy brali udział w zorganizowaniu tej pięknej i ważnej uroczystości. Zapraszamy za rok!
DZIEŃ BABCI I DZIADKA W ŻŁOBKU
12 stycznia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Koszuli. Klasa III mając na uwadze zbliżający się koniec semestru, postanowiła wprowadzić w nasze szkolne życie trochę elegancji i barwnych kolorów. Koszula nigdy nie wychodzi z mody – dlatego warto ją nosić, nie tylko od święta!
Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów w czasie zbliżających się ferii zimowych, 10 stycznia odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne z funkcjonariuszką policji młodszym aspirantem Panią Justyną Czarnopolską. Podczas prelekcji przypomniała o zagrożeniach mogących pojawić się w trakcie ferii. Szczególnie omówiła zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych oraz gier i zabaw na świeżym powietrzu. Przypomniała zasady postępowania wobec nieznajomej osoby: „ Nie rozmawiaj...", „Nie ufaj...", „Nie wpuszczaj do domu...”, ale również uświadomiła dzieciom do kogo mogą zwrócić się o pomoc w przypadku zgubienia się w obcym miejscu, np. na stoku narciarskim. Uczniowie mogli przypomnieć sobie, jak należy się zachować, jeśli staną się świadkami zdarzeń, w których zagrożone jest ludzkie życie oraz pod jakie numery należy dzwonić, aby uzyskać potrzebną pomoc. Ważnym elementem spotkania była rozmowa o przestrzeganiu zasad poruszania się po drogach, szczególnie po zmroku, kiedy niezbędne stają się elementy odblaskowe.
Policjantka zakończyła spotkanie życząc nam bezpiecznych i udanych ferii zimowych. My również dziękujemy za spotkanie i przypomnienie ważnych zasad dotyczących bezpieczeństwa.
Dnia 10 stycznia 2024 r. 5 i 6 latki z naszego przedszkola uczestniczyły w przedstawieniu profilaktycznym pt. „Shrek – baśń o tolerancji”. Przedstawienie zostało przygotowane przez Teatr Profilaktyczny Alert z Wrocławia.
Shrek przeżywał wiele przygód w towarzystwie bohaterów z różnych bajek. Łączył ich poważny problem, z którym trudno sobie poradzić – żaden z nich nie akceptował siebie samego. Zanim zrozumieli, że w przyjaźni tkwi siła, a wzajemna akceptacja jest kluczem do szczęścia, przeżyli wiele niebezpiecznych, ale też pasjonujących przygód.
Przedstawienie było pełne humoru. Szczęśliwe dzieci z entuzjazmem biły brawo w podziękowaniu za niezapomniane wrażenia.
9 stycznia świętowaliśmy Dzień Dziwaka.Uczniowie mieli wyglądać „dziwacznie”, czyli inaczej niż zawsze. W tym dniu wykazali się bardzo dużą kreatywnością w wyborze stroju. Dominowały śmieszne, piżamy, różne skarpetki oraz buty nie do pary. Tego dnia dobry humor udzielił się wszystkim.To dzień, kiedy możemy się podzielić naszym nietypowym zachowaniem. Mamy świadomość, że każdy z nas czasami zachowuje się inaczej, a dziwactwo według Philipa Zimbardo to umiejętność bycia sobą i obrona własnego zdania.