Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Naszą witrynę przegląda teraz 21 gości
Z życia szkoły i przedszkola...
Taki punkt znajduje się również w naszej szkole. Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji.
Konkurs plastyczny dla klas I – IV
ph. Żyj zdrowo i bezpiecznie
rozstrzygnięty.
Uczniowie naszej szkoły licznie wzięli udział w konkursie plastycznym pod hasłem Żyj zdrowo i bezpiecznie. Organizatorem konkursu był Zarząd Rejonowy PCK w Otmuchowie.
Konkurs skierowano do uczniów klas I – IV. Celem konkursu było promowanie zdrowego stylu życia i kształtowanie prozdrowotnych postaw i zachowań wśród dzieci. Uczniowie biorący udział w konkursie wykonali ciekawe prace plastyczne, wykazując się przy tym dużą pomysłowością i kreatywnością. Z dostarczonych prac Komisja konkursowa wyłoniła i nagrodziła prace następujących uczniów:
Antoni Kinder - I miejsce w kategorii klas III-IV
Maja Kazimierska - II miejsce w kategorii klas I-II
Wyróżnienie za swoją pracę otrzymała Natalia Kornecka uczennica klasy II Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie plastycznym. Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Miło nam poinformować o wynikach konkursu plastycznego Zarządu Oddziału Rejonowego PCK w Otmuchowie ph Żyj zdrowo i bezpiecznie.
W kategorii – dzieci w wieku przedszkolnym poszczególne miejsca zajęły :
I miejsce – Nadia Korczyńska (grupa 5-latki),
I miejsce – Emilka Bulla (grupa 6-latki),
III miejsce – Dominika Cempa (grupa 6-latki)
Wyróżnienie – Laura Masternak (grupa 4-latki)
Gratulujemy dziewczynkom zaangażowania i pomysłowości, życzymy dalszych sukcesów.
Konkurs recytatorski poezji religijnej i świątecznej Dzisiaj w Betlejem
Dnia 1 grudnia 2022r. w szkole odbył się pierwszy etap Diecezjalnego Konkursu Recytatorskiego, którego organizatorem jest Zespół Szkolno – Przedszkolny w Grądach. Głównymi celami konkursu było: zainteresowanie dzieci i młodzieży poezją związaną z tematyką Świąt Bożego Narodzenia, kształtowanie wyobraźni poetyckiej, nauka zdrowej rywalizacji wśród dzieci i młodzieży, promowanie młodych talentów. Konkurs adresowany był do uczniów szkoły podstawowej.
Komisja konkursowa w składzie: Elżbieta Rosół, Bogusława Jurek, ks. Ireneusz Foszczyński oceniała oratorskie występy pod kątem: doboru repertuaru, pomysłowości interpretacji, ekspresji wypowiedzi, umiejętności nawiązania kontaktu z odbiorcą oraz dykcji Po wysłuchaniu recytacji jury wyłoniło zwycięzców. Laureatami w trzech kategoriach wiekowych zostali: - klasy I-III – Liliana Tokarczyk – uczennica kl. I
- klasy IV-VI – Jagoda Nosal – uczennica kl. VI
- klasy VII-VIII – Maja Kierys – uczennica kl. VIII
Bardzo dziękujemy wszystkim uczennicom, które podjęły wyzwanie i wzięły udział w konkursie recytatorskim. Laureatkom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w etapie gminnym, który odbędzie się 13 grudnia w ZSP w Grądach.
ANDRZEJKI W PRZEDSZKOLU
Przedszkolaki świętują - Dzień Misia
Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś.
W naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia 24 listopada. Z tej okazji przyszły ubrane na brązowo i przeniosły się w świat Kubusia Puchatka i jego życiowych mądrości. Uczniowie klasy 2 przynieśli swoje ukochane MISIE. Klasa dyżurująca przygotowała gazetkę. Uczniowie mogli „poznać” SŁAWNE MISIE. Podczas lekcji plastyki powstawały portrety ulubionych przytulanek – misiów.
25 listopada 2022r. w naszej szkole odbył się już po raz XX PRZEGLĄD POEZJI I PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ.Dzień 11 listopada, choć przypada na jesienną porę roku, jest dniem niezwykle radosnym w kalendarzu rocznic naszej Ojczyzny i naszej szkoły. To dzień WIKTORII, to dzień , w którym naród powstał z kolan. Szkolny Przegląd Poezji i Pieśni Patriotycznej jest ściśle związany z ideą współczesnego patriotyzmu. Zapoczątkowała go nasza nauczycielka historii Pani Maria Szandor, która rok w rok razem z Panem Grzegorzem Węgrzynem przygotowuje uczestników do występów poświęcając wiele godzin na próbach i szlifowaniu młodych talentów. Celem przeglądu od samego początku było kształtowanie osobowości młodego Polaka- patrioty. Uczniowie występujący tego dnia na scenie składali hołd wierszem i pieśnią naszym przodkom, walczącym o niepodległość, niosąc tym samym przesłanie:
ŻYCZĘ CI POLSKO,
ABY JUŻ NIGDY NIKT NIE MUSIAŁ ZA CIEBIE UMIERAĆ,
A KAŻDY CHCIAŁ DLA CIEBIE ŻYĆ!
W konkursie wzięło udział 31 uczniów, którzy zaprezentowali się w 40 utworach, w podziale na dwie kategorie wiekowe: I-IV oraz V-VIII. Wyjątkowo w tym roku dzieci startowały w trzech kategoriach: poezji, pieśni oraz pieśni w wersji instrumentalnej. Młodych artystów z zapartym tchem słuchali pozostali uczniowie naszej szkoły, nauczyciele, rodzice, mieszkańcy wsi oraz zaproszeni goście, którym jeszcze raz serdecznie dziękujemy za przybycie.
Cała uroczystość miała bardzo patriotyczny charakter. Dla każdego z nas była to na pewno cenna lekcja historii.
Wyniki konkursu:
Kategoria: Poezja Klasy I-IV I miejsce - Amelia Hejmej II miejsce - Jakub Kucia III miejsce - Maria Ostrowska III miejsce - Lena Kulak
Klasy V-VII I miejsce - Jagoda Nosal II miejsce - Maja Kierys II miejsce - Maja Połec III miejsce - Julia Filipiak
Kategoria: Pieśń Klasy I-IV I miejsce - Amelia Hejmej II miejsce - Hanna Lenart III miejsce - Maria Ostrowska III miejsce - Nina Rabenda
Klasy V-VII I miejsce - Jagoda Nosal II miejsce - Oliwia Kulak III miejsce - Karolina Kasperska
Kategoria: Pieśń - wersja instrumentalna I miejsce - Piotr Pacławski II miejsce - Magdalena Pfeifer i Jakub Kucia III miejsce - Paweł Pacławski
Zapraszamy na fotorelację z tego wydarzenia
i jeszcze raz gorąco gratulujemy wszystkim wykonawcom,
a nauczycielom za ich przygotowanie i zorganizowanie tej uroczystości!
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. I tak właśnie było też w naszej szkole .
Uczniowie klas I-III dnia 21.11.2022r. kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja losowali wróżby, a nasza wspaniała wróżka przepowiadała im przyszłość. Był słodki poczęstunek i zabawy przy muzyce.
Wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal.
PAMIĘTAJMY O UŚMIECHU I MIŁYCH SŁOWACH NIE TYLKO TEGO DNIA
ALE ZAWSZE!!!
21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie hallo (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste: bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką. Tego dnia warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i – tak na próbę – okazać komuś bezinteresowną życzliwość. Tym bardziej, że w tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje.
20 listopada to dzień szczególny, gdyż obchodzony jest jako Światowy Dzień Praw Dziecka. Janusz Korczak już blisko sto lat temu napisał: Nie ma dzieci – są ludzie oraz Dziecko – już mieszkaniec, obywatel i już człowiek. Nie dopiero będzie, a już. […]. Z tej okazji zaplanowaliśmy do realizacji działania, które mają na celu zapoznać dzieci z prawami ustanowionymi kilkadziesiąt lat temu przez Janusza Korczaka. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły odwiedzili szkolną bibliotekę, aby wysłuchać magicznej opowieści o wspaniałym człowieku o wielkim sercu czyli o Januszu Korczaku, starsi poszerzyli swoją wiedzę na temat praw dziecka poprzez aktywny udział w lekcjach języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie. Klasa dyżurująca przygotowała gazetkę przybliżającą uczniom tematykę praw dziecka. Każdy z nas w tym dniu założył coś niebieskiego, jako symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, którychprawa nie są przestrzegane.
Uczniowie mieli okazję w tym dniu poznać swoje prawa, nie zapominając przy tym o swoich obowiązkach!
PODSUMOWANIE OBCHODÓW
100 ROCZNICY III POWSTANIA ŚLĄSKIEGO
8 listopada 2022r. delegacja naszej szkoły w składzie: Pani Dyrektor Jolanta Potoczak, Grzegorz Węgrzyn, Maria Szandor, Wanda Szeląg, Maja Połeć, Maja Kierys wzięła udział w uroczystości podsumowującej obchody 100 rocznicy III Powstania Śląskiego.
Wydarzenie to miało miejsce w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, a gospodarzami spotkania byli: marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła, wicemarszałek Województwa Opolskiego Zbigniew Kubalańca, członek zarządu województwa Szymon Ogłaza oraz członek zarządu województwa Antoni Konopka.
Program uroczystości był bardzo interesujący. Przedstawiciele władz samorządowych zaprezentowali dyskusję panelową na w/w temat. Podsumowano zrealizowane działania. Nagrodzono i odznaczono wszystkich, którzy przystąpili czynnie do obchodów. W dalszej części uroczystości zaprezentowano występy artystyczne: krótki spektakl- Listy z plebiscytowego Opola, występ grupy górali z Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Gniazdo w Zakopanem.
Należy nadmienić, że z powiatu nyskiego zostały wyróżnione i zaproszone na tą ważną uroczystość tylko dwie szkoły, w tym nasza Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Powstań Śląskich w Kałkowie. Jesteśmy z tego bardzo dumni i czujemy się wyróżnieni.
Pani Dyrektor Jolanta Potoczak otrzymała podziękowanie za włączenie się naszej szkoły w obchody rocznicowe III Powstania Śląskiego.
Dnia 15 listopada 2022r. w hali widowiskowo- sportowej w Jarnołtowie odbył się Gminny Turniej Dwóch Ogni. W zawodach udział wzięły 4 szkoły: SP1 Otmuchów, ZSP Kałków, ZSP Jarnołtów, ZSP Meszno. Uczniowie z naszej szkoły wywalczyli drugie miejsce. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie z Otmuchowa, trzecie miejsce z Jarnołtowa, czwarte z Meszna. Grano systemem "każdy z każdym". Na zakończenie drużynom wręczono dyplomy oraz słodkie łakocie. Naszą szkołę reprezentowali: Antoni Kinder, Wojciech Gołąbek, Aleksander Flakowski, Zuzanna Flakowska, Nikola Bodziony,Lena Kulak, Michał Woźny, Amelia Petrykiewicz, Sara Wiktor, Jakub Kucia- uczniowie z klasy 4 oraz Amelia Hejmej, Karol Rożniatowski- uczniowie z klasy 3. Opiekunem była pani Maria Szandor. Dziękujemy uczniom za godne reprezentowanie szkoły.
Na zajęciach kółka plastycznego uczniowie uczą się współpracy,
a efektem tego są piękne jesienne kompozycje.
Uczniowie klas I-III biorą udział w programie promującym czytelnictwo Czytam sobie 10 lat!!!
To działania skierowane do dzieci, które stawiają swoje pierwsze kroki na drodze nauki czytania. Seria Czytam sobie prowadzi młodego czytelnika przez kolejne etapy w taki sposób, aby z osoby początkującej stać się prawdziwym miłośnikiem literatury.
10 listopada w naszej szkole był poświęcony na uczczenie zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości. Jak co roku wzięliśmy udział w akcji #Szkoła do Hymnu zarówno w szkole jak i w przedszkolu rozbrzmiał hymn państwowy. Następnie wyruszyliśmy na uroczyste obchody do Otmuchowa, gdzie świętowanie rozpoczęto przemarszem spod Zespołu Szkół w Otmuchowie do kościoła parafialnego. Tam odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny i Gminy Otmuchów. Na otmuchowskim Rynku odśpiewano hymn oraz podniesiono flagę państwową, następnie delegacje złożyły wiązanki przed pamiątkową płytą.
Po części oficjalnej przyszedł czas na wspólne świętowanie i występy artystyczne również w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Nie zabrakło pysznego poczęstunku, a także atrakcji dla dzieci. Poniżej zapraszamy na krótką relację z tego dnia.
Święto Niepodległości w szkolnej świetlicy
Budząc zainteresowania dzieci wydarzeniami ogólnopaństwowymi, a także rozwijając poczucie przynależności narodowej postanowiliśmy w naszej świetlicy uczcić Święto Niepodległości poprzez różnorodne formy zajęć. W czasie zajęć edukacyjno – wychowawczych uczniowie zapoznali się z historią tego święta i poznali drogę Polski do odzyskania niepodległości. W ramach wychowania patriotycznego dzieci uczestniczyły w grze edukacyjno – patriotycznej ”Polak mały”, której głównym celem było zainteresowanie uczniów dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie w atrakcyjnej i przystępnej formie symboli narodowych – godła, flagi i hymnu. Wychowankowie naszej świetlicy uczestniczyli również w rozmowach, w czasie których kształtowano u dzieci postawy patriotyczne, poprzez rozwijanie w nich poczucia przynależności społecznej, budzenie świadomości narodowej oraz emocjonalnych uczuć w stosunku do Ojczyzny, a także wyrażenie szacunku dla symboli narodowych. W trakcie zajęć czytelniczych uczniowie czytali i omawiali wiersze o tematyce patriotycznej. Podczas zajęć plastyczno – technicznych uczniowie wykonywali flagi i godła Polski, które malowali farbami i kolorowali pastelami. W czasie zajęć muzycznych uczniowie śpiewali hymn Polski, pieśni patriotyczne i słuchali melodii żołnierskich. Prace plastyczne uczniów posłużyły do wykonania gazetek okolicznościowych o tematyce patriotycznej.
Turniej Halowej Piłki Nożnej
9 listopada w hali Zespołu Szkół w Otmuchowie odbył się Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Otmuchów, z okazji Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W zawodach zmierzyły się drużyny ze szkoły w Otmuchowie, Mesznie, Kałkowie i Jarnołtowie. Nasi uczniowie zajęli II miejsce i otrzymali puchar z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Otmuchów, Jana Woźniaka.
SERDECZNIE GRATULUJEMY!
8 listopada 2022r. Dzień Zdrowego Śniadania
w Przedszkolu w Kałkowie
W październiku Szkolne Koło Polskiego Czerwonego Krzyża ogłosiło dla uczniów naszej szkoły konkurs plastyczny pod hasłem: Żyj zdrowo i bezpiecznie . Głównymi celami konkursu było: realizacja edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia, wyrabianie prawidłowych nawyków żywieniowych oraz prawidłowego spędzania czasu wolnego poprzez ruch, aktywny wypoczynek, sport i rekreację, a także rozwijanie wrażliwości uczniów na bezpieczeństwo własne i drugiego człowieka oraz wychowanie do czynnego zaangażowania w różne formy pomocy i odpowiedzialności za siebie i innych.
Adresatami konkursu były dzieci przedszkolne i uczniowie szkoły podstawowej. Prace konkursowe uczniów klas I – IV zostały, zgodnie z regulaminem, zgłoszone do etapu gminnego. Natomiast konkurs plastyczny, w którym wzięli udział uczniowie klas V – VI został rozstrzygnięty na etapie szkolnym. Komisja konkursowa w składzie: pani Sabina Kubrycz
i pani Ewa Czerniec wyłoniła zwycięskie prace. Laureatami konkursu zostali następujący uczniowie:
I miejsce - Magdalena Pfeifer uczennica klasy VI
II miejsce - Dominik Gołąbek uczeń klasy VI
III miejsce – Lena Demichowicz uczennica klasy V
Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie plastycznym.Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne - pełne zadumy i smutku.
W piątek 28 października, tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych, uczniowie klasy 6 z księdzem proboszczem Ireneuszem Foszczyńskim odwiedzili cmentarz parafialny w Kałkowie w ramach akcji SZKOŁA PAMIĘTA. Okres przed Świętem Zmarłych, to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowę dotyczącą szacunku dla zmarłych a także o odpowiednim zachowaniu się w takim miejscu, jakim jest cmentarz. Celem wycieczki było zapalenie zniczy przed krzyżem, chwila zadumy nad grobami zmarłych nauczycieli oraz pokazanie, jak ważne jest zachowanie pamięci o zmarłych. Niewątpliwie takie wyjścia na miejsca pamięci to jedna z ważniejszych lekcji wychowania patriotycznego.
ŚWIĘTO DYNI W NASZEJ SZKOLE
Dynia jest warzywem, które zachwyca swoim wyjątkowym wyglądem i smakiem. Wszyscy tego dnia przeżyliśmy istny dyniowy zawrót głowy. Królował oczywiście kolor pomarańczowy. Rozmawialiśmy na temat wyglądu i przeznaczenia tego wartościowego warzywa. Tego dnia dynie stały się inspiracją wielu różnorodnych zadań. Na świetlicy powstało sporo prac plastycznych, które przyozdobiły świetlicę i korytarz. Niektóre wyglądały zabawnie, inne strasznie, a inne zachwycały wzorem i pomysłowością. Można było też posmakować zupę i wypieki z tego warzywa. Przygotowaliśmy również fotobudkę oczywiście „dyniową karocę”, każdy mógł zrobić sobie zdjęcie, a co najważniejsze poczuć się „ Kopciuszkiem”. Uczniowie mogli przebrać się za ulubioną postać z bajki lub swojego idola. Wybrano też króla i królową naszego dyniowego dnia. Najwięcej głosów otrzymał Maksymilian Bodziony i on został Królem, Królową naszej zabawy została Oliwia Kulak, a wyróżnienie dostała Natalia Kornecka.
Było kreatywnie i wesoło. Dziękujemy za świetną zabawę. Ten dzień był pełen niezapomnianych wrażeń oraz przyniósł dzieciom dużo radości, a wszystko za sprawą królowej warzyw – dyni.
Wyprawa do lasu!!!
Dnia 26.10.2022r.my, uczniowie klasy trzeciej wraz z panią Sabiną Kubrycz wybraliśmy się do lasu, aby podziwiać piękno przyrody jesienią i poznać "naocznie" warstwy lasu! Wrażenia były niesamowite, odbierane wszystkimi zmysłami. Zapach i widok zapierał dech w piersiach. Śpiewające ptaki umilały nam wędrówkę. Rozpoznawaliśmy drzewa i krzewy. Do koszyków zebraliśmy kolorowe liście, żołędzie, szyszki i muszelki, aby choć "cząstkę" lasu zabrać ze sobą do klasy. Wróciliśmy, może trochę zmęczeni, ale dotlenieni i zadowoleni!
W dniu 26 października 2022 r. uczniowie klasy VIII pod opieką p. Jolanty Potoczak oraz p. Teresy Hasiak uczestniczyli w rajdzie rowerowym do Głębinowa. Głównym celem rajdu było promowanie aktywnego trybu spędzania wolnego czasu oraz podziwianie piękna otaczającej nas przyrody, pięknej polskiej złotej jesieni. Pogoda w tym dniu była wspaniała.
Przystankiem docelowym była miejscowość Głębinów, w której odbyło się spotkanie ze wspaniałym człowiekiem, ks. Przemysławem Seń. Nie zabrakło wspólnych zabaw, śpiewów - to oczywiście dla ducha a na koniec coś dla ciała, czyli ognisko połączone z pieczeniem pysznych kiełbasek.
Po kilkunastu kilometrach wyprawa dobiegła końca. Ze wspaniałymi przygodami, ale cali i zdrowi dotarliśmy do naszych domów.
Ten rajd można śmiało zaliczyć do bardzo udanych!!!
Bilans rajdu: dużo radości i satysfakcji z udziału. Wszystkim uczestnikom gratulujemy wytrwałości.
UDZIAŁ W NARODOWYM CZYTANIU UHONOROWANY
PRZEZ PREZYDENTA RP
Nasza szkoła otrzymała od Prezydenta RP Andrzeja Dudy list gratulacyjny
oraz okolicznościowy egzemplarz Ballad i romansów, jest to efekt uczestnictwa szkoły
w kolejnej edycji akcji Narodowego Czytania, podczas którego bibliotekarze szkolni
oraz uczniowie czytali utwory Adama Mickiewicza.
„ Pomożemy Ci złapać za stery – dopłyń do zawodu…”
Dnia 19 października 2022r. przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery przeprowadzili w naszej szkole warsztaty skierowane do uczniów klasy VIII pn.„ Pomożemy Ci złapać za stery – dopłyń do zawodu…”
W ramach warsztatów prowadzący zapoznali uczniów z wybranymi przez nich zawodami: policjant i psycholog. Przedstawili ich charakterystykę, specyfikę pracy, przykładową ścieżkę zawodową.
Uczniowie z zaangażowaniem wzięli udział w zajęciach.
Dziękujemy prowadzącym za interesujące zajęcia.
WYCIECZKA SZKOLNEGO KOŁA PCK
W dniu 20 października 2022 r. grupa aktywnych członków Szkolnego Koła PCK odbyła wycieczkę turystyczno - krajoznawczą po Ziemi Wałbrzyskiej. Organizatorem wycieczki był Zarząd Oddziału Rejonowego PCK w Otmuchowie. Uczestnikom zapewniono bogaty i atrakcyjny program, dzięki któremu mogli poznać walory krajobrazowe, turystyczne i przyrodnicze Ziemi Wałbrzyskiej.
Uczniowie zwiedzanie rozpoczęli od unikatowej Palmiarni. Obiekt ten powstał w latach 1911-1914 na zlecenie właściciela Zamku Książ – księcia Jana Henryka XV ostatniego przedstawiciela rodu Hochbergów, jako prezent dla żony Marii Teresy Oliwii Cornwallis-West, zwanej Daisy. Zwiedzając Palmiarnię podziwiali malownicze zakamarki, w których skrywały się sztuczne groty, skałki, fontanny i źródełka. W labiryncie zielonych korytarzy mieli okazję zobaczyć rośliny, które reprezentują florę różnych stref klimatycznych i prawie wszystkich kontynentów. W Palmiarni napotkali też wyjątkowych lokatorów – przedstawicieli świata fauny, czyli żółwie, ptaki oraz lemury. Kolejnym punktem programu był Taras Widokowy, z którego mogli podziwiać skąpany w słońcu, majestatyczny Zamek Książ. Następnie spacerem po parku, w przepięknej jesiennej aurze, udali się na zwiedzanie Zamku Książ. Książ po Zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce. Z zainteresowaniem wysłuchali opowieści pani Przewodnik o niezwykle burzliwych dziejach zamku, który często przechodził z rąk do rąk, należał do różnych państw, był niszczony podczas licznych wojen Poznali niezwykłe a czasami tajemnicze losy jego mieszkańców. Podziwiali wnętrza zamkowe, dzieła sztuki, kolekcje zdjęć, cudowne tarasy oraz wiele innych atrakcji zamkowych.
Wycieczka była udana, program został zrealizowany, a zaplanowane cele osiągnięte. Jednym z nich było wyrabianie nawyków prawidłowego spędzania czasu wolnego poprzez ruch, aktywny wypoczynek, sport i rekreację.
Wyjazd na spektakl teatralny " Pan Tadeusz"
21 października uczniowie klasy 6 i 8 naszej szkoły obejrzeli w Domu Kultury w Nysie spektakl pt. „Pan Tadeusz. Obrazy”. Twórcy z Narodowego Teatru Edukacji we Wrocławiu w cyklu 12 obrazów przedstawili główne wątki dramaturgiczne składające się na naszą epopeję narodową. Artyści w interesujący sposób ukazali całe bogactwo gatunkowe utworu. Wyjazd zachęcił uczniów do obcowania ze sztuką teatralną oraz przybliżył lekturę szkolną.
20.10.2022r. grupy 5 i 6-latków były w NDK na przedstawieniu pt. Jak Rumcajs Cypiska uratował. Twórcy Narodowego Teatru Edukacji wraz z dzielnym Rumcajsem zabrali dzieci na ekscytującą wycieczkę w głąb niesamowitego Rzacholeckiego Lasu. Celem wyprawy było odnalezienie zaginionego Cypiska i raz na zawsze rozprawienie się ze złem czającym się w głębi tego nieprzebytego boru.
Rozśpiewany, roztańczony barwny spektakl wyzwolił w dzieciach wiele emocji oraz udzielił cennych rad życiowych.
W przedszkolu w Kałkowie 19 października 2022r. zorganizowano warsztaty z robotami PHOTON, są one owocem polskiej myśli technicznej – dziełem absolwentów Politechniki Białostockiej. Zrozumienie tajników interakcji człowiek – maszyna jest w dzisiejszych czasach bardzo ważna aby lepiej zrozumieć otaczający nas świat. Warsztaty były idealnym sposobem aby rozpocząć tą przygodę już w przedszkolu. Oprócz elementarnej wiedzy z zakresu programowania, dostarczyły dzieciakom mnóstwo zabawy. Każdy przedszkolak - uczestnik warsztatów otrzymał dyplom Małego Programisty.