Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Naszą witrynę przegląda teraz 21 gości
Z życia szkoły i przedszkola...
Dyrekcja, Rada Rodziców, Grono pedagogiczne
oraz uczniowie serdecznie zapraszają!
Koncertowy zawrót głowy - spotkanie z muzyką filmową.
Dnia 16 maja 2023r. nasze przedszkolaki oraz uczniowie mieli okazję uczestniczyć w koncercie muzyki filmowej. Zapraszamy na krótką relację z tego wydarzenia.
Święto Niezapominajki w Przedszkolu
Nasze uczennice z tytułem Mistrza Pięknego Czytania!
W dniach 10-11 maja, w Bibliotece Publicznej w Nysie odbył się IV Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania. W wydarzeniu wzięło udział aż 62 laureatów etapów gminnych z następujących gmin powiatu nyskiego: Głuchołazy, Kamiennik, Korfantów, Łambinowice, Nysa, Otmuchów, Paczków i Pakosławice.
Jesteśmy dumni, że w dwóch kategoriach wiekowych najlepsze okazały się nasze uczennice.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
9 maja obchodzimy Dzień Pielęgniarek i Położnych. W tym dniu klasy I-III udały się do Ośrodka Zdrowia w Kałkowie aby „od kuchni” poznać pracę Pań Pielęgniarek. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli jako pacjenci oraz uważnie słuchali wykładu Pań tam pracujących. Uczniowie klasy 1 wykonali książeczkę ukazującą ciężką i odpowiedzialną pracę, jaką wykonują Pielęgniarki. Na zakończenie spotkania uczniowie zostali obdarowani słodkościami i naklejkami- Dzielny Pacjent.
Święto Strażaka
przedszkolaki zwiedzają Remizę Strażacką w Kałkowie
Uroczystości Majowe w Otmuchowie
Obchody rozpoczęto przemarszem z Zespołu Szkół w Otmuchowie do kościoła parafialnego pw. św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego, gdzie odbyła się msza święta w intencji Gminy Otmuchów, Strażaków i Ojczyzny. Po mszy, uroczyście wciągnięto flagę na maszt, a także złożono kwiaty pod pamiątkową tablicą przy ratuszu. Oprócz programu artystycznego, nie zabrakło atrakcji dla dzieci oraz poczęstunku dla uczestników obchodów.
Święto Flagi w przedszkolu. Jesteśmy Polką i Polakiem.
Dzień Florysty
27 kwietnia obchodziliśmy Dzień Florysty. Florystyka to sztuka układania bukietów, girland oraz wieńców. Wykonaliśmy gazetkę tematyczną, z której uczniowie mogli dowiedzieć się wielu ciekawych informacji dotyczących tego zawodu. Zainteresowani dowiedzieli się na czym polega praca florysty, jakie są predyspozycje osób wykonujących ten zawód, czego oczekuje się od florysty i jakie są jego zadania.
Międzynarodowy Dzień Tańca
29 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tańca.
Międzynarodowy Dzień Tańca został ustanowiony w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Dzień święta upamiętnia datę chrztu reformatora sztuki tańca oraz stworzyciela europejskiego teatru baletowego, Jeana-Georges'a Noverre'a. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na uniwersalizm sztuki tańca oraz na jego znaczenie w integrowaniu różnych środowisk, narodowości oraz kultur.
Taniec przekracza wszelkie bariery i łączy wszystkich w przyjaźni oraz miłości do tańca. Jest niezwykłą dziedziną sztuki, która może dotyczyć każdego, bez względu na wiek, wyznanie, czy narodowość. Od wieków, taniec łączył ludzi i był nośnikiem wielu emocji. Przez taniec można wyrazić każde uczucie. W Polsce taniec staje się coraz popularniejszy wśród wszystkich grup wiekowych. Powstają szkoły tańca, które proponują szeroką ofertę nauki tańca, od technik scenicznych, takich jak balet, Jazz po gorące latynoskie rytmy czy breakdance. Wiele osób obawia się, że przy braku doświadczenia nie będzie w stanie nauczyć się tańczyć, ale jak zapewniają trenerzy, każdy może zacząć przygodę z tańcem w zależności od charakteru, wieku i oczekiwań wobec wybranej szkoły tańca. A wraz z nabytymi umiejętnościami można wziąć udział w wielu konkursach tanecznych. Taniec odmładza ciało i duszę oraz sprawia, że codzienność nabiera nowych barw. A przede wszystkim taniec pomaga odkryć siebie na nowo.
21 kwietnia w Domu Kultury w Otmuchowie odbył się etap rejonowy Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką. Naszą szkołę reprezentowała zwyciężczyni etapu szkolnego Maja Połeć, uczennica klasy VIII. Głównym Celem Olimpiady jest przede wszystkim szerzenie idei zdrowego trybu życia oraz edukacja młodzieży w tym zakresie. Każdy uczestnik etapu rejonowego rozwiązywał test wiedzy składający się z 40 pytań, obejmujący zagadnienia związane z promocją zdrowia, zdrowym stylem życia, zdrowym żywieniem, promowaniem aktywności fizycznej, ekologii, w tym przeciwdziałaniu marnowania żywności i surowców. Ilość punktów uzyskanych przez reprezentantkę naszej szkoły pozwoliła jej na uplasowanie się na drugiej pozycji.
Serdecznie gratulujemy Mai i życzymy dalszych sukcesów.
#SprzątamyDlaPolskiwłączając się w akcję od rana aktywnie działaliśmy. Na początek spotkanie z podleśniczym Panem Filipem Wacyk z Nadleśnictwa Prudnik, który omówił jak ważne jest dbanie o nasze lasy i całą przyrodę. Uczniowie wykonali plakaty promujące akcję sprzątania świata oraz piosenkę pt. ,,Świat woła o pomoc".
Następnie z wielkim zaangażowaniem posprzątali teren wokół szkoły, pobliskie łąki, laski i skwery publiczne. Nie umknęły im żadne śmieci. Sześciolatki również podjęły się wyzwania. Daliśmy radę!
Dnia 18 kwietnia 2023 r. w Kinie Podzamcze w Otmuchowie odbył się etap gminny Konkursu Pięknego Czytania 2023, zorganizowany przez: Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną im. Władysława Broniewskiego w Nysie oraz Miejsko - Gminną Bibliotekę Publiczną w Otmuchowie. Głównymi celami wydarzenia było: rozbudzanie pasji czytania, nauka zdrowej rywalizacji wśród dzieci i młodzieży, promowanie młodych talentów. Konkurs adresowany był do uczniów klas I - VIII szkoły podstawowej. Naszą szkołę reprezentowało 15 uczniów z czterech kategorii wiekowych.
Laureatkami konkursu w trzech kategoriach wiekowych zostały:
I KATEGORIA – uczniowie klasy I-II:
Maja Kazimierska - I miejsce
III KATEGORIA – uczniowie klasy V-VI:
Jagoda Nosal - I miejsce
Hanna Porębska - III miejsce
IV KATEGORIA – uczniowie klasy VII-VIII:
Ines Ostrowska - II miejsce
Zdobywczynie 1 i 2 miejsca, będą reprezentować naszą szkołę w etapie powiatowym, który odbędzie się w dniach 10-11 maja 2023 r. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Nysie.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, którzy podjęli wyzwanie i przystąpili do Konkursu Pięknego Czytania. Laureatkom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w etapie powiatowym.
WARSZTATY ZDROWEGO ŻYWIENIA W KLASACH I-V
W związku z udziałem naszej Szkoły w "Programie dla szkół", realizowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR). W dniach 17-18.04.2023r. mieliśmy możliwość uczestnictwa w organizowanych warsztatach zdrowego żywienia nt. Napoje mleczne- źródło wapnia w diecie dorastających dzieci. Gospodarka odpadami i zapobieganie marnotrawieniu żywności.
„Program dla szkół” to unijny projekt koordynowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który polega na dostarczaniu dzieciom owoców, warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych. Głównym celem „Programu dla szkół” jest kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych poprzez dostarczanie uczniom produktów mlecznych oraz owocowo-warzywnych. Program obejmuje również działania o charakterze edukacyjnym i promocyjnym. Ich celem jest zwiększenie jego rozpoznawalności oraz budowanie świadomości rodziców i nauczycieli dotyczącej ich roli w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych dzieci. Ambasadorem „Programu dla szkół” jest postać Chrumasa – animowanego bohatera, który w zabawny sposób prezentuje dzieciom zasady zdrowego odżywiania. Można go zobaczyć w internecie na www.programdlaszkol.pl i na kanale YouTube "Program dla szkół".
Warsztaty edukacyjne, w których brały udział klasy I-V poświęcone były tematyce zdrowego odżywiania, w szczególności diecie bogatej w owoce i warzywa oraz produkty mleczne. Podczas zajęć poruszano aspekty związane z wpływem pożywienia na zdrowie. Główną część warsztatów stanowiła część praktyczna - wspólne przygotowanie zdrowego posiłku. Było zdrowo i pysznie ! Jeszcze raz dziękujemy Paniom dietetyk Julii Bednarkiewicz i Paulinie Zelent Mocna za przeprowadzenie interesujących warsztatów, a KOWR w Opolu za możliwość współpracy i liczymy na dalszą.
Pierwsza pomoc przedmedyczna jest naszym obowiązkiem, i z tą niezwykle ważną tematyką należy oswajać już od najmłodszych lat. Właśnie z tego powodu w klasie II odbyły się zajęcia, które uświadomiły dzieciom, jak należy postępować w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.
Warsztaty zostały poprowadzone przez panią Dominikę Toś- Lipską. Uczestnicy mogli poczuć się jak mali ratownicy. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji, wykonany na fantomie. Po części teoretycznej nadszedł czas na praktykę. Uczniowie pod czujnym okiem p. Dominiki mogli samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia w naszej klasie były połączeniem zabawy z przekazaniem bardzo istotnej wiedzy, która może kiedyś uratować czyjeś życie.
Bądźmy Razem na Święta Wielkanocne
Samorząd Uczniowski naszej szkoły jak w poprzednim roku wyszedł z inicjatywą aby w tych trudnych czasach wzmocnić słowami nadziei podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Kopernikach. Przygotowaliśmy kartki wielkanocne ze Słowem Bożym i zawieźliśmy do Kopernik.
Nasza inicjatywa spotkała się z wdzięcznością Sióstr, które opiekują się pensjonariuszami. Akcja miała na celu pobudzenie wrażliwości uczniów na drugiego człowieka.
5 kwietnia 2023r. obchodzimy Dzień Leśnika i Drzewiarza. Wykonaliśmy gazetkę Jak zachowywać się w lesie? Poznaliśmy zasady zachowania na terenach leśnych. W tym dniu uczniowie przekazali życzenia na ręce Pana Macieja Bandurskiego z nadleśnictwa Prudnik.
3 kwietnia obchodziliśmy Dzień Tęczy. Można było dowiedzieć się: ile kolorów ma tęcza, co symbolizuje oraz poznać fascynujące ciekawostki dotyczące tęczy. W tym dniu uczniowie naszej szkoły przyszli ubrani na kolorowo. 4 kwietnia obchodziliśmy Dzień Marchewki, był to dzień pomarańczowy w naszej szkole. Dowiedzieliśmy się, że to warzywo jest bardzo zdrowe i powinno często pojawiać się w naszym jadłospisie. Posiada wiele witamin oraz przeciwutleniaczy, które są potrzebne w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.
W miesiącu kwietniu dyżur pełni klasa V.
Początek miesiąca to dobry czas aby przypomnieć wszystkim skąd wywodzi się nazwa miesiąca. Ten miesiąc swą nazwę wywodzi od pierwszych kwitnących kwiatów. W kwietniu przyroda łudzi nas ciepłem i pierwszymi kwiatami wyrastającymi z ziemi, gdy tylko słońce mocniej przygrzeje. Czasem kwietniowy poranek może przywitać nas przymrozkiem. Jest to miesiąc, któremu towarzyszy wiele przysłów. Najbardziej znane to: Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata. Ciepły kwiecień mokry maj, będzie żytko jako gaj.
Rozstrzygnięto Gminny Konkurs Plastyczny na Najładniejszą Palmę Wielkanocną. W kategorii przedszkola, I miejsce zajęła Wiktoria Potoniec z grupy sześciolatków. Cieszymy się ogromnie i gratulujemy Wiktorce kolejnych sukcesów.
Każdego roku Polski Czerwony Krzyż organizuje wielkanocną akcję pomocy skierowaną do osób znajdujących się w trudnej sytuacji. Do akcji Wielkanoc z PCK aktywnie włączyli się wolontariusze Szkolnego Koła PCK.Dzięki zaangażowaniu młodych członków SK PCK i hojności społeczności lokalnej mogliśmy, choć w niewielkim stopniu, wesprzeć potrzebujących i podarować im trochę radości na nadchodzące Święta Wielkanocne. Serdecznie dziękujemy za pomoc w realizacji akcji wspaniałej młodzieży czerwonokrzyskiej, mieszkańcom wsi należących do naszego obwodu szkolnego, którzy kolejny raz otworzyli swoje serca i nie odmówili pomocy i wsparcia.
Życzymy zdrowych, słonecznych, pełnych wiosennej radości Świąt Wielkiej Nocy.
Dyrektor Zespołu, wolontariusze i opiekunka SK PCK
30 marca - Światowy Dzień Muffinka
W naszej szkole pachniało smakowicie od samego rana! A to za sprawą przepięknych babeczek, które upiekli rodzice uczniów z klasy 6. Wszystkie muffinki były kolorowe, spektakularne i pyszne. Kolejka była imponująca, a dzieci zajadały ze smakiem te wyśmienite słodkości. I nie tylko dzieci! Również nauczyciele i panie z obsługi chętnie sięgali do portfeli, by wesprzeć dziecięce inicjatywy.
Dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji Dnia Muffinka. Bez Waszego wsparcia nie udałoby się tak cudownie obchodzić Szkolnego Święta Muffinka. Warto sprawiać sobie przyjemność i na co dzień i od święta .
W związku z udziałem naszej szkoły w programieSzkoła szkole w niedzielę tj.2 kwietnia będzie można zakupić pyszne wypieki wykonane przez rodziców naszych uczniów w Wiejskim Domu Kultury w Kałkowie i pomóc nam w zbiórce na ten szczytny cel.
Serdecznie zapraszamy!
ETAP SZKOLNY OLIMPIADY ZDROWIA PCK
Z BIEDRONKĄ ROZSTRZYGNIĘTY
27 marca uczniowie klas 6-8 wzięli udział w etapie szkolnym Olimpiady Zdrowia PCK.
W tym roku etap szkolny, zgodnie z regulaminem, został przeprowadzony online. Uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę m.in.: z zakresu zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania, promowania aktywności fizycznej, czy ekologii.
W tej, już XXX, edycji partnerem głównym Olimpiady Zdrowia PCK jest sieć sklepów Biedronka, która od lat aktywnie wspiera inicjatywy propagujące zdrowy styl życia. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w Olimpiadzie a zwyciężczyni etapu szkolnego Mai Połeć z klasy VIIIserdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w etapie rejonowym.
Opiekunka Szkolnego Koła PCK składa podziękowania Pani Alicji Stećko za pomoc w zorganizowaniu i przeprowadzeniu etapu szkolnego Olimpiady.
NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI POLAKÓW
RATUJĄCYCH ŻYCIE ŻYDÓW POD OKUPACJĄ.
24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod Okupacją Niemiecką. Wybór daty nawiązuje do dnia, w którym Niemcy w 1944 roku w miejscowości Markowa na Podkarpaciu zamordowali rodzinę Józefa i Wiktorii Ulmów wraz z ich siedmiorgiem dzieci. Rozstrzelano również znalezionych w piwnicy ich domu ukrywaną rodzinę żydowską. Tych wszystkich , którzy narażając własne życie ratowali Żydów w czasie II wojny światowej nazwano SPRAWIEDLIWI WSRÓD NARODÓW ŚWIATA.
W naszej szkole w tym dniu odbył się apel podczas , którego nauczyciel historii opowiedział o wydarzeniach z tamtych lat i ludziach , którzy poprzez postawę heroizmu, męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej ratowali swoich żydowskich bliźnich od holokaustu i dyskryminacji.Ciekawostką była dla uczniów informacja, że jesienią tego roku ukończony zostanie proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów w tym również ich nienarodzonego dziecka. Cała rodzina będzie nazwana- BŁOGOSŁAWIENI. Ponadto ksiądz proboszcz dopełnił kwestię denuncjacji( kto konkretnie doniósł Niemcom na rodzinę Ulmów).Cała ta historia opisana została w książce Mateusza Szpytmy i Jarosława Szarka, pt. " W hołdzie miłosiernym. Rodzina Ulmów.
Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali prelegentów i stali się bogatsi o w/w temat.
PAMIĘTAMY! ODDAJEMY HOŁD!
Troska o wodę jest obowiązkiem każdego człowieka
22 marca w naszej szkole odbyły się szkolne obchody Światowego Dnia Wody. Święto zostało ustanowione w celu podniesienia świadomości, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. Obchody święta przyczyniają się do pogłębianie szacunku do wody, która ze względu na swą pozorną dostępność w warunkach klimatu umiarkowanego, często bywa marnotrawiona. W ramach obchodów tego święta uczniowie klas 1-3 przygotowali piękne plakaty z hasłami propagującymi oszczędzanie wody. Dzieci uczęszczające na świetlicę, mogły porozmawiać o roli wody w naszym życiu oraz sposobach jej oszczędzania. Następnie wykonały prace plastyczne na temat oszczędzania i dbania o wodę. Starsi uczniowie obejrzeli filmy edukacyjne na temat oszczędzania wody. Chętni uczniowie z klasy 6 ułożyli wierszyki , fraszki , hasła o wodzie, która służy zdrowiu i przyrodzie. Dzięki udziale w tej akcji uczniowie mają większą świadomość tego, że nie wszyscy ludzie na świecie mają dostęp do bezpiecznej wody pitnej, że jej zasoby są ograniczone, a oszczędzanie wody to tylko jedno z globalnych wyzwań wodnych.
A wiosna przyszło pieszo , Już kwiaty z nią się śpieszą,
Już trawy przed nią rosną I szumią: „Witaj wiosno!”
21 marca to kolejny, wyjątkowy dzień w kalendarzu roku szkolnego, gdyż już tradycją naszej szkoły stało się, by nadejście wiosny, której każdy oczekuje z niecierpliwością, obchodzić w niecodzienny, uroczysty sposób. Wiosna to najpiękniejsza pora roku i długo wyczekiwana przez wszystkie dzieci, dlatego też uczniowie rzetelnie przygotowali się do jej powitania. Uczniowie z poszczególnych klas swoim strojem reprezentowali barwy wiosny. Ulicami Kałkowa wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami, Marzanną i transparentami wyruszyli na poszukiwanie wiosny. Głośne i radosne okrzyki oraz dźwięki instrumentów muzycznych przywoływały wiosnę, a żegnały zimę. Następnie spalono zimową kukłę, a uczniowie wspólnie wykrzykiwali słowa:
Marzanno, Marzanno ty zimowa panno !W ogień cię wrzucamy bo wiosnę witamy !
Po kolorowym korowodzie uczniowie zgromadzili się w szkole, gdzie czekały na nich, przygotowane przez panie kucharki pyszne kiełbaski. Mimo różnych przeszkód związanych z pogodą, wiosna została przez wszystkich uczniów mile powitana. Niech się rozgości na długo i cieszy zapachem kwiatów, śpiewem ptaków, zielenią wokół nas.
Tego dnia obchodziliśmy także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Z tej okazji w naszej szkole uczniowie założyli skarpety nie do pary, i wykonali piękne prace na zajęciach świetlicowych. Drobne gesty mają znaczenie, mogą przysłużyć się niwelowaniu barier i przezwyciężaniu krzywdzących stereotypów. Niech 21 marca będzie świętem radosnym, a życie osób z zespołem Downa dobre, barwne i satysfakcjonujące, by nie brakowało w nim powodów do radości.
Pierwszy Dzień Wiosny mimo niesprzyjającej aury przedszkolaki powitały z wielkim entuzjazmem. Przygotowywały się do niego z dużym zapałem, bo przecież z nadejściem wiosny trzeba pożegnać zmęczoną Zimę, a więc aż pięć Marzanek dzielnie ją symbolizowało. Marzanny były bardzo pomysłowe i żal było je wrzucać do ogniska, jednak myśl o wiosence sprawiła, że dzieci pożegnały się z Zimą. Następnie śpiewem i wierszykami powitały Panią Wiosnę, która z pewnością rozgości się u nas na dobre. W nagrodę za ciężką pracę dzieci otrzymały wiosenne medale.
Robotyka w szkole
W dobie rozwoju technologii informatycznej umiejętność konstruowania robotów oraz ich programowania staje się cenną umiejętnością. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów, pragnących rozwijać się w tej dziedzinie dnia 16.03 odbyły się w naszej szkole zajęcia z robotyki. Oto kilka zdjęcia z tego wydarzenia.
W zdrowym ciele, zdrowy duch...
W minionym tygodniu uczniowie klasy II w ramach innowacji pedagogicznej W zdrowym ciele, zdrowy duch prowadzonej przez wychowawcę Alicję Stećko uczestniczyli w zajęciach o zdrowym odżywianiu. Przygotowali z przepisu Bombę witaminową czyli surówkę z jabłka i marchewki, a następnie przepyszne śniadanie w formie zdrowych i kolorowych tostów. Dowiedzieli się jak zdrowe odżywianie i ruch wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Taka forma zajęć dostarczyła im wiele wiedzy i zabawy. W trakcie zajęć wykorzystano również sprzęt otrzymany w ramach projektu Laboratoria przyszłości.
Zapraszamy na fotorelację.
15 marca w Dzień Św. Klemensa swoje święto obchodzą piekarze i cukiernicy. To dzięki ich pracy codziennie możemy zaopatrzyć się w świeże pachnące wypieki. Uczniowie naszej szkoły złożyli życzenia Państwu Lidii i Piotrowi Słowikom – piekarzom miejscowej piekarni, którzy bardzo często i chętnie wspierają naszą szkołę. Życzymy Wam nieustającej satysfakcji z wykonywanej pracy, mnóstwa inspiracji, mistrzowskich wypieków i ogromnego grona zadowolonych klientów!