Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Naszą witrynę przegląda teraz 24 gości
Z życia szkoły i przedszkola...
18 stycznia
Międzynarodowym Dniem Kubusia Puchatka
18 stycznia 1882 roku urodził się pisarz Alan Aleksander Milne. Rocznica urodzin autora misia o bardzo małym rozumku stała się okazją do ustanowienia 18 stycznia Międzynarodowym Dniem Kubusia Puchatka. W naszej szkole również obchodziliśmy ten dzień. Z tej okazji każde dziecko przyszło ubrane w kolorach Kubusia Puchatka, były czytane KUBUSIOWE MĄDROŚCI z jego słoika po miodku oraz zorganizowano kramik zdrowej żywności. Dziękujemy klasie VIII oraz rodzicom za pomoc w zorganizowaniu tego dnia. Poniżej krótka fotorelacja.
7 stycznia– Dzień Dziwaka -
Czy wiecie, że dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Dziwaka?
Kto to wymyślił? Był taki człowiek – profesor psychologii społecznej na uniwersytecie Stanforda w Kalifornii, Philip Zimbardo. Klasa dyżurująca zorganizowała dzień dziwaka, który w naszej szkole odbył się w poniedziałek 9 stycznia. Tego dnia ubraliśmy zabawne stroje, fantazyjne fryzury i świetnie się przy tym bawiliśmy.
Przy wigilijnym stole..
W naszym przedszkolu, jak co roku, obchodziliśmy wspólnie święta Bożego Narodzenia. Przy pięknie udekorowanych stołach dzieci spożywały obiad wigilijny. W tym dniu w przedszkolu dało się słyszeć tradycyjne kolędy i pastorałki. To był bardzo wyjątkowy dzień i cieszymy się, że mogliśmy go wspólnie przeżyć.
Świąteczne wypieki 6-latków
Leśne skrzaty zaangażowały się do wypieku świątecznych pierniczków. Było dużo pracy, gdyż małe rączki zamieniały przy pomocy wałka kulę ciasta w cienki placek, następnie wykrawały foremkami ulubione kształty. Po upieczeniu dekorowaliśmy swoje cudeńka, by cieszyć się ich wyglądem i smakiem.
Dziękujemy bardzo paniom kucharkom za pomoc w realizacji naszego zadania, a szczególnie pani Jolancie Pacławskiej.
Na przełomie listopada i grudnia wolontariusze ze Szkolnego Koła PCK w Kałkowie włączyli się do ogólnopolskiej akcji pomocy świątecznej, skierowanej do osób znajdujących się w trudnej sytuacji. Dzięki otwartym sercom i zaangażowaniu młodych członków SK PCK oraz hojności społeczności lokalnej mogliśmy, choć w niewielkim stopniu, wesprzeć potrzebujących i podarować im trochę radości na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia.
Wszystkim tym, którzy wsparli naszą akcję, otworzyli swoje serca na potrzeby innych, serdecznie dziękujemy.
Życzymy zdrowych, spokojnych i pełnych nadziei na lepsze jutro Świąt Bożego Narodzenia.
Dyrektor Zespołu, wolontariusze i opiekunka SK PCK
Finał Konkursu recytatorskiego poezji religijnej i świątecznej
Dzisiaj w Betlejem
Dnia 13 grudnia 2022 r. odbył się Diecezjalny Konkurs Recytatorski, którego organizatorem był Zespół Szkolno – Przedszkolny w Grądach. Naszą szkołę reprezentowały laureatki eliminacji szkolnych, które w etapie gminnym uplasowały się na następujących pozycjach:
– Liliana Tokarczyk – I miejsce w kategorii klas I-III,
– Jagoda Nosal – II miejsce w kategorii klas IV-VI,
– Maja Kierys – I miejsce w kategorii klas VII -VIII.
Laureatkom Konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
NASZA PIERWSZA WIZYTA W RADIO OPOLE
Na zaproszenie redaktor Radia Opole pani Haliny Nabrdalik, delegacja naszej szkoły w składzie: Pani Dyrektor Jolanta Potoczak, Maria Szandor, Grzegorz Węgrzyn oraz uczniowie wyróżnieni w XX Szkolnym Przeglądzie Poezji i Pieśni Patriotycznej, pojechała w dniu 30 listopada 2022roku, do Opola, aby wziąć udział w nagraniu audycji z cyklu „Mój opolski dom". Temat zaproponowany przez panią redaktor to: „Wychowanie patriotyczne w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Powstań Śląskich w Kałkowie”. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły mieli okazję podyskutować na temat udziału szkoły w propagowaniu patriotyzmu i form realizacji tej misji. Odbywało się to w studiu nagraniowym, gdzie oprócz wypowiedzi na zadany temat, nasi uczniowie mogli zaprezentować wiersze i pieśni wykonywane w szkolnym przeglądzie. Wszystko w skupieniu i przyjaznej atmosferze. Po, prawie dwugodzinnej sesji nagraniowej, mieliśmy też okazję zwiedzić budynek Radia Opole i porozmawiać z ciekawymi ludźmi. Nagraną audycję można było odsłuchać już w niedzielę, 4 grudnia 2022r. od godziny 18: 05 na antenie Radia Opole. Poniżej link do audycji:
Bardzo dziękujemy Rodzicom, Uczniom i Gronu Pedagogicznemu za zaangażowanie w Mikołajkową akcję charytatywną na rzecz dzieci z Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej w Jasienicy Górnej. Dzieci z tej placówki przeżyły ogromną radość z otrzymanych prezentów. Każde działanie na rzecz drugiej osoby wpływa pozytywnie na rozwój naszych dzieci. Tradycja dzielenia się dobrem z innymi jest formą wychowawczą działalności naszej szkoły.
Mikołajki w szkole
6 grudnia obchodzimy Mikołajki! Z tej okazji w naszej szkole zrobiło się bardzo czerwono a dla dzieci przygotowano wiele atrakcji. Były prezenty, świąteczne piosenki i zadania. Odwiedził nas również Święty Mikołaj i Mikołajowa, w której rolę wcieliła się nasza Pani dyrektor i obdarowała każdego ucznia i nauczyciela słodkościami:) Dziękujemy również naszym elfom z Rady rodziców, które dzielnie pomagały Mikołajowi i dowiozły wszystkie paczki dla naszych uczniów!
DZIĘKUJEMY I ZAPRASZAMY ZA ROK!
Mikołajki w przedszkolu
Ho – Ho – Ho!
Witaj Mikołaju!
Na wizytę Świętego Mikołaja dzieci czekają przez cały rok.
Nadszedł wreszcie upragniony dzień w Przedszkolu w Kałkowie - 6 grudnia 2022r. - Mikołajki. Z samego rana odwiedziła przedszkolaków nasza Pani Dyrektor Jolanta Potoczak przyniosła pyszne cukiereczki „prosto z fabryczki Mikołaja”. A przed śniadaniem pojawił się on - wyjątkowy gość – Mikołaj. Dzieci były zachwycone. Mikołaj porozmawiał z dziećmi, opowiedział im wiele o sobie i wysłuchał, co one mają do powiedzenia. Dzieci z dużym zaangażowaniem recytowały wiersze, śpiewały piosenki. A przemiły gość - pośpiewał z nimi, potańczył i wręczył prezenty. Wraz z Mikołajem przybyli goście: Pan Burmistrz Miasta i Gminy Otmuchów Jan Woźniak i Pan Dyrektor Zespołu Obsługi Szkolnictwa Wiesław Mazek, którzy obdarowali dzieci słodyczami i sprezentowali świąteczną ozdobę – w postaci Mikołaja. Spotkanie z Mikołajem w naszym przedszkolu przyniosło dzieciom wiele radości i minęło w bardzo miłej, ciepłej atmosferze.
Dziękujemy Święty Mikołaju! Pamiętaj o nas i przybądź za rok!
Mikołajki w żłobku
Taki punkt znajduje się również w naszej szkole. Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji.
Konkurs plastyczny dla klas I – IV
ph. Żyj zdrowo i bezpiecznie
rozstrzygnięty.
Uczniowie naszej szkoły licznie wzięli udział w konkursie plastycznym pod hasłem Żyj zdrowo i bezpiecznie. Organizatorem konkursu był Zarząd Rejonowy PCK w Otmuchowie.
Konkurs skierowano do uczniów klas I – IV. Celem konkursu było promowanie zdrowego stylu życia i kształtowanie prozdrowotnych postaw i zachowań wśród dzieci. Uczniowie biorący udział w konkursie wykonali ciekawe prace plastyczne, wykazując się przy tym dużą pomysłowością i kreatywnością. Z dostarczonych prac Komisja konkursowa wyłoniła i nagrodziła prace następujących uczniów:
Antoni Kinder - I miejsce w kategorii klas III-IV
Maja Kazimierska - II miejsce w kategorii klas I-II
Wyróżnienie za swoją pracę otrzymała Natalia Kornecka uczennica klasy II Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie plastycznym. Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Miło nam poinformować o wynikach konkursu plastycznego Zarządu Oddziału Rejonowego PCK w Otmuchowie ph Żyj zdrowo i bezpiecznie.
W kategorii – dzieci w wieku przedszkolnym poszczególne miejsca zajęły :
I miejsce – Nadia Korczyńska (grupa 5-latki),
I miejsce – Emilka Bulla (grupa 6-latki),
III miejsce – Dominika Cempa (grupa 6-latki)
Wyróżnienie – Laura Masternak (grupa 4-latki)
Gratulujemy dziewczynkom zaangażowania i pomysłowości, życzymy dalszych sukcesów.
Konkurs recytatorski poezji religijnej i świątecznej Dzisiaj w Betlejem
Dnia 1 grudnia 2022r. w szkole odbył się pierwszy etap Diecezjalnego Konkursu Recytatorskiego, którego organizatorem jest Zespół Szkolno – Przedszkolny w Grądach. Głównymi celami konkursu było: zainteresowanie dzieci i młodzieży poezją związaną z tematyką Świąt Bożego Narodzenia, kształtowanie wyobraźni poetyckiej, nauka zdrowej rywalizacji wśród dzieci i młodzieży, promowanie młodych talentów. Konkurs adresowany był do uczniów szkoły podstawowej.
Komisja konkursowa w składzie: Elżbieta Rosół, Bogusława Jurek, ks. Ireneusz Foszczyński oceniała oratorskie występy pod kątem: doboru repertuaru, pomysłowości interpretacji, ekspresji wypowiedzi, umiejętności nawiązania kontaktu z odbiorcą oraz dykcji Po wysłuchaniu recytacji jury wyłoniło zwycięzców. Laureatami w trzech kategoriach wiekowych zostali: - klasy I-III – Liliana Tokarczyk – uczennica kl. I
- klasy IV-VI – Jagoda Nosal – uczennica kl. VI
- klasy VII-VIII – Maja Kierys – uczennica kl. VIII
Bardzo dziękujemy wszystkim uczennicom, które podjęły wyzwanie i wzięły udział w konkursie recytatorskim. Laureatkom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w etapie gminnym, który odbędzie się 13 grudnia w ZSP w Grądach.
ANDRZEJKI W PRZEDSZKOLU
Przedszkolaki świętują - Dzień Misia
Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś.
W naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia 24 listopada. Z tej okazji przyszły ubrane na brązowo i przeniosły się w świat Kubusia Puchatka i jego życiowych mądrości. Uczniowie klasy 2 przynieśli swoje ukochane MISIE. Klasa dyżurująca przygotowała gazetkę. Uczniowie mogli „poznać” SŁAWNE MISIE. Podczas lekcji plastyki powstawały portrety ulubionych przytulanek – misiów.
25 listopada 2022r. w naszej szkole odbył się już po raz XX PRZEGLĄD POEZJI I PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ.Dzień 11 listopada, choć przypada na jesienną porę roku, jest dniem niezwykle radosnym w kalendarzu rocznic naszej Ojczyzny i naszej szkoły. To dzień WIKTORII, to dzień , w którym naród powstał z kolan. Szkolny Przegląd Poezji i Pieśni Patriotycznej jest ściśle związany z ideą współczesnego patriotyzmu. Zapoczątkowała go nasza nauczycielka historii Pani Maria Szandor, która rok w rok razem z Panem Grzegorzem Węgrzynem przygotowuje uczestników do występów poświęcając wiele godzin na próbach i szlifowaniu młodych talentów. Celem przeglądu od samego początku było kształtowanie osobowości młodego Polaka- patrioty. Uczniowie występujący tego dnia na scenie składali hołd wierszem i pieśnią naszym przodkom, walczącym o niepodległość, niosąc tym samym przesłanie:
ŻYCZĘ CI POLSKO,
ABY JUŻ NIGDY NIKT NIE MUSIAŁ ZA CIEBIE UMIERAĆ,
A KAŻDY CHCIAŁ DLA CIEBIE ŻYĆ!
W konkursie wzięło udział 31 uczniów, którzy zaprezentowali się w 40 utworach, w podziale na dwie kategorie wiekowe: I-IV oraz V-VIII. Wyjątkowo w tym roku dzieci startowały w trzech kategoriach: poezji, pieśni oraz pieśni w wersji instrumentalnej. Młodych artystów z zapartym tchem słuchali pozostali uczniowie naszej szkoły, nauczyciele, rodzice, mieszkańcy wsi oraz zaproszeni goście, którym jeszcze raz serdecznie dziękujemy za przybycie.
Cała uroczystość miała bardzo patriotyczny charakter. Dla każdego z nas była to na pewno cenna lekcja historii.
Wyniki konkursu:
Kategoria: Poezja Klasy I-IV I miejsce - Amelia Hejmej II miejsce - Jakub Kucia III miejsce - Maria Ostrowska III miejsce - Lena Kulak
Klasy V-VII I miejsce - Jagoda Nosal II miejsce - Maja Kierys II miejsce - Maja Połec III miejsce - Julia Filipiak
Kategoria: Pieśń Klasy I-IV I miejsce - Amelia Hejmej II miejsce - Hanna Lenart III miejsce - Maria Ostrowska III miejsce - Nina Rabenda
Klasy V-VII I miejsce - Jagoda Nosal II miejsce - Oliwia Kulak III miejsce - Karolina Kasperska
Kategoria: Pieśń - wersja instrumentalna I miejsce - Piotr Pacławski II miejsce - Magdalena Pfeifer i Jakub Kucia III miejsce - Paweł Pacławski
Zapraszamy na fotorelację z tego wydarzenia
i jeszcze raz gorąco gratulujemy wszystkim wykonawcom,
a nauczycielom za ich przygotowanie i zorganizowanie tej uroczystości!
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. I tak właśnie było też w naszej szkole .
Uczniowie klas I-III dnia 21.11.2022r. kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja losowali wróżby, a nasza wspaniała wróżka przepowiadała im przyszłość. Był słodki poczęstunek i zabawy przy muzyce.
Wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal.
PAMIĘTAJMY O UŚMIECHU I MIŁYCH SŁOWACH NIE TYLKO TEGO DNIA
ALE ZAWSZE!!!
21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie hallo (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste: bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką. Tego dnia warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i – tak na próbę – okazać komuś bezinteresowną życzliwość. Tym bardziej, że w tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje.
20 listopada to dzień szczególny, gdyż obchodzony jest jako Światowy Dzień Praw Dziecka. Janusz Korczak już blisko sto lat temu napisał: Nie ma dzieci – są ludzie oraz Dziecko – już mieszkaniec, obywatel i już człowiek. Nie dopiero będzie, a już. […]. Z tej okazji zaplanowaliśmy do realizacji działania, które mają na celu zapoznać dzieci z prawami ustanowionymi kilkadziesiąt lat temu przez Janusza Korczaka. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły odwiedzili szkolną bibliotekę, aby wysłuchać magicznej opowieści o wspaniałym człowieku o wielkim sercu czyli o Januszu Korczaku, starsi poszerzyli swoją wiedzę na temat praw dziecka poprzez aktywny udział w lekcjach języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie. Klasa dyżurująca przygotowała gazetkę przybliżającą uczniom tematykę praw dziecka. Każdy z nas w tym dniu założył coś niebieskiego, jako symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, którychprawa nie są przestrzegane.
Uczniowie mieli okazję w tym dniu poznać swoje prawa, nie zapominając przy tym o swoich obowiązkach!
PODSUMOWANIE OBCHODÓW
100 ROCZNICY III POWSTANIA ŚLĄSKIEGO
8 listopada 2022r. delegacja naszej szkoły w składzie: Pani Dyrektor Jolanta Potoczak, Grzegorz Węgrzyn, Maria Szandor, Wanda Szeląg, Maja Połeć, Maja Kierys wzięła udział w uroczystości podsumowującej obchody 100 rocznicy III Powstania Śląskiego.
Wydarzenie to miało miejsce w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, a gospodarzami spotkania byli: marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła, wicemarszałek Województwa Opolskiego Zbigniew Kubalańca, członek zarządu województwa Szymon Ogłaza oraz członek zarządu województwa Antoni Konopka.
Program uroczystości był bardzo interesujący. Przedstawiciele władz samorządowych zaprezentowali dyskusję panelową na w/w temat. Podsumowano zrealizowane działania. Nagrodzono i odznaczono wszystkich, którzy przystąpili czynnie do obchodów. W dalszej części uroczystości zaprezentowano występy artystyczne: krótki spektakl- Listy z plebiscytowego Opola, występ grupy górali z Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Gniazdo w Zakopanem.
Należy nadmienić, że z powiatu nyskiego zostały wyróżnione i zaproszone na tą ważną uroczystość tylko dwie szkoły, w tym nasza Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Powstań Śląskich w Kałkowie. Jesteśmy z tego bardzo dumni i czujemy się wyróżnieni.
Pani Dyrektor Jolanta Potoczak otrzymała podziękowanie za włączenie się naszej szkoły w obchody rocznicowe III Powstania Śląskiego.
Dnia 15 listopada 2022r. w hali widowiskowo- sportowej w Jarnołtowie odbył się Gminny Turniej Dwóch Ogni. W zawodach udział wzięły 4 szkoły: SP1 Otmuchów, ZSP Kałków, ZSP Jarnołtów, ZSP Meszno. Uczniowie z naszej szkoły wywalczyli drugie miejsce. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie z Otmuchowa, trzecie miejsce z Jarnołtowa, czwarte z Meszna. Grano systemem "każdy z każdym". Na zakończenie drużynom wręczono dyplomy oraz słodkie łakocie. Naszą szkołę reprezentowali: Antoni Kinder, Wojciech Gołąbek, Aleksander Flakowski, Zuzanna Flakowska, Nikola Bodziony,Lena Kulak, Michał Woźny, Amelia Petrykiewicz, Sara Wiktor, Jakub Kucia- uczniowie z klasy 4 oraz Amelia Hejmej, Karol Rożniatowski- uczniowie z klasy 3. Opiekunem była pani Maria Szandor. Dziękujemy uczniom za godne reprezentowanie szkoły.
Na zajęciach kółka plastycznego uczniowie uczą się współpracy,
a efektem tego są piękne jesienne kompozycje.
Uczniowie klas I-III biorą udział w programie promującym czytelnictwo Czytam sobie 10 lat!!!
To działania skierowane do dzieci, które stawiają swoje pierwsze kroki na drodze nauki czytania. Seria Czytam sobie prowadzi młodego czytelnika przez kolejne etapy w taki sposób, aby z osoby początkującej stać się prawdziwym miłośnikiem literatury.
10 listopada w naszej szkole był poświęcony na uczczenie zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości. Jak co roku wzięliśmy udział w akcji #Szkoła do Hymnu zarówno w szkole jak i w przedszkolu rozbrzmiał hymn państwowy. Następnie wyruszyliśmy na uroczyste obchody do Otmuchowa, gdzie świętowanie rozpoczęto przemarszem spod Zespołu Szkół w Otmuchowie do kościoła parafialnego. Tam odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny i Gminy Otmuchów. Na otmuchowskim Rynku odśpiewano hymn oraz podniesiono flagę państwową, następnie delegacje złożyły wiązanki przed pamiątkową płytą.
Po części oficjalnej przyszedł czas na wspólne świętowanie i występy artystyczne również w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Nie zabrakło pysznego poczęstunku, a także atrakcji dla dzieci. Poniżej zapraszamy na krótką relację z tego dnia.