Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Naszą witrynę przegląda teraz 35 gości
Z życia szkoły i przedszkola...
Konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych 2025 - Wyniki
Uczeń naszej szkoły– Jakub Kucia z klasy VI zajął trzecie miejsce w „Konkursie wiedzy o krajach niemieckojęzycznych - 2025” zorganizowanym przez EduNect Wrocław. W tym międzyszkolnym konkursie o zasięgu ogólnopolskim w kategorii klas VI-VIII wzięło udział 107 uczniów. Jakub otrzymał również tytuł: „Mistrz Szkoły”. Duży sukces odnotował też Antoni Kinder z klasy VI, który zajął w tym konkursie wysokie szóste miejsce i zdobył tytuł „WiceMistrza Szkoły” . „Mistrzem klasy VII” została Zuzanna Kozik. Uczniowie godnie reprezentowali naszą szkołę.
Gratulujemy sukcesu!!!
Powiatowy Konkursu Pięknego Czytania
W dniach 10-11 kwietnia w Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej w Nysie odbył się VI Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania. W tym roku uczestnicy walczyli o tytuł mistrza w trzech z czterech kategorii. Do etapu powiatowego zakwalifikowały się uczennice naszej szkoły: Nina Rabenda (kl. III) , Maria Ostrowska (kl.III), Lena Kulak (kl.VI), Hanna Porębska (kl.VII) oraz Jagoda Nosal (kl.VIII). Wyniki wyglądają następująco:
Kategoria 2. (klasy III – IV):
II miejsce: Nina Rabenda (ZSP w Kałkowie)
Kategoria 4. (klasy VII – VIII):
III miejsce – Jagoda Nosal (ZSP w Kałkowie)
Za godne reprezentowanie naszej placówki i osiągnięcie wysokich miejsc - GRATULUJEMY!
Gminny Konkursu Pięknego Czytania
W dniu 3 kwietnia w Miejsko - Gminnym Domu Kultury w Otmuchowie odbył się Gminny Konkurs Pięknego Czytania w czterech kategoriach wiekowych. Dwunastu uczniów reprezentowało naszą szkołę. Byli to: Nina Rabenda, Maria Ostrowska, Maja Kazimierska, Paulina Dyrek- kategoria II ( kl. III- IV); Anna Dziecielska, Karol Rożniatowski, Lena Kulak, Jakub Kucia – kategoria III ( kl. V- VI); Hanna Porębska, Jagoda Bodziony, Jagoda Nosal, Oliwia Kulak – kategoria IV (kl.VII-VIII). Uczestnicy walczyli o tytuł mistrza pięknego czytania w trzech z czterech kategorii. Do etapu powiatowego zakwalifikowały się uczennice naszej szkoły: Nina Rabenda (kl. III) - zajmując I miejsce , Maria Ostrowska (kl.III) – zajmując II miejsce, Lena Kulak (kl.VI)- zajmując II miejsce, Hanna Porębska (kl.VII)- zajmując II miejsce oraz Jagoda Nosal (kl.VIII) – zajmując I miejsce. Ponadto dwie uczennice : Maja Kazimierska i Oliwia Kulak zajęły trzecie miejsca w swojej kategorii wiekowej.
Nauczycielem przygotowującym do konkursu i opiekunem była Maria Szandor.
Wszystkim uczestnikom DZIĘKUJEMY , a zdobywcom wysokich miejsc GRATULUJEMY!
Dnia 3 kwietnia 2025r. w Otmuchowie odbył się
Turniej Piłki Nożnej Igrzysk Dzieci Szkół Gminy Otmuchów – chłopców.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w składzie:
Gadzina Bartosz- klasa III
Gołoś Miłosz- klasa III
Julian Gutowski - klasa IV
Maximilian Pańczyk- klasa IV
Michał Zwierzyński - klasa IV
Jakub Jaglarz- klasa IV
Kacper Marek- klasa IV
Adam Oleksy- klasa IV
Marcisz Michał- klasa V
Flakowski Aleksander- klasa VI
Jakub Kasprzyk- klasa VI
Po zaciętych meczach zawodnicy naszej drużyny z grupy Igrzysk Dzieci zajęli II miejsce. Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy!
Turniej Dwóch Ogni Szkół Gminy Otmuchów
Dnia 19 marca 2025r. w hali sportowej w ZSO w Otmuchowie odbył się Gminny Turniej Dwóch Ogni. W zawodach udział wzięły 4 szkoły: SP1 Otmuchów, SP2 Otmuchów(Wójcice), ZSP Kałków, ZSP Meszno. Uczniowie z naszej szkoły wywalczyli drugie miejsce. Grano systemem "każdy z każdym". Na zakończenie drużynom wręczono dyplomy. Naszą szkołę reprezentowali: Natalia Kornecka, Maja Kazimierska, Laura Pierzga, Hanna Lenart, Julian Gutowski, Maciej Kulak- uczniowie kl. IV oraz Nina Rabenda, Maria Ostrowska, Miłosz Gołoś, Fabian Miodoński i Bartosz Gadzina – uczniowie kl.III. Opiekunem była pani Maria Szandor. Dziękujemy uczniom za godne reprezentowanie szkoły.
KONKURS NA PALMĘ ROZSTRZYGNIĘTY
Uczniowie naszej szkoły przystąpili do Konkursu na Palmę Wielkanocną zorganizowanego przez Miejsko- Gminny Dom Kultury w Otmuchowie. Zgłoszono 12 palm przez następujących uczniów:
- Julia Gancarczyk – klasa I
- Alex Mucha – klasa I
- Dawid Bukartyk – klasa I
- Milena Mrowiec – klasa V
- Lena Górska – klasa V
- Wojciech Gołąbek – klasa VI
- Malwina Kierys – klasa VII
- Malwina Połeć – klasa VII
- Hanna Porębska – klasa VII
- Ksawery Ścierczak– klasa VII
- Jakub Pierzchała – klasa VII
- Kordian Juraszek – klasa VIII
Komisja konkursowa w składzie: panie Elżbieta Rosół, Aurelia Rożniatowska, Emilia Potoniec oraz pan Grzegorz Węgrzyn oceniła prace pod kątem realizacji tematu, zastosowanej techniki plastycznej, estetyki wykonania i wytypowała palmę Malwiny Kierys z klasy VII do reprezentowania szkoły w etapie gminnym. Gratulujemy!!!
Wielki Polak, Wielki Patriota, Wielki Święty.
2 kwietnia 2025 roku minęła 20 rocznica śmierci św. Jana Pawła II. O Karolu Wojtyle mówimy „Nasz papież”- choć zna i kocha go cały chrześcijański świat. Odszedł od nas 2 IV 2005 roku, ale pozostaje z nami w swoich encyklikach, homiliach, encyklikach i w naszych wspomnieniach. Zawsze rozmodlony, uśmiechnięty, otwarty na drugiego człowieka, kochający Boga i Ojczyznę. W naszej szkole zorganizowano wystawę, na której zaprezentowano zdjęcia i książki przedstawiające ważne wydarzenia z życia papieża. Na korytarzu można było oglądać barwne albumy na temat Ojca Świętego. Ponadto w tym dniu na zajęciach edukacyjnych i w bibliotece przybliżono sylwetkę Jana Pawła II, uczniowie wykonali jego portret. Podczas przerw wybrzmiały pieśni i utwory związane z Papieżem Polakiem, które towarzyszyły mu podczas pielgrzymek do Ojczyzny. To m.in. „Barka”, „Nie Zastąpi Ciebie Nikt”, a zapalony symboliczny znicz miał na celu ukazać naszą pamięć o Ojcu Świętym. To budujące, że pamięć o świętym Janie Pawle II, Naszym Wielkim Rodaku wciąż jest tak żywa. Nawet dwie dekady po śmierci, Papież Polak przyciąga do siebie młodzież, która jest za młoda, żeby go pamiętać. Bogate dziedzictwo, które pozostawił, sprawia, że młodzi trwają przy Nim.
PAMIĘTAJMY O WIELKIM POLAKU!
„Wiosenne kanapki”
24 marca 2025r.w ramach realizacji programu „Warzywa i owoce w szkole” klasa II przygotowała pyszne „wiosenne kanapki”.
Celem zajęć było promowanie zdrowego jedzenia i prawidłowych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków oraz informowanie o konsekwencjach złej diety. W tym dniu w naszej klasie dzieci najpierw poznały budowę piramidy żywienia oraz dowiedziały się jaki wpływ na ich rozwój ma zdrowe jedzenie, a następnie z entuzjazmem i ochotą przystąpili do przygotowania wspólnego drugiego śniadania. Kanapki były kolorowe, estetycznie wykonane i ładnie podane. Na zakończenie wszyscy z ogromnym apetytem degustowali przygotowane smakołyki, które były smaczniejsze niż zwykle, bo sporządzone własnoręcznie. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci uczniów i że zasady zdrowego odżywiania będą stosowane każdego dnia.
Nasza przyszłość …
19 marca 2025r. w naszej szkole w ramach orientacji zawodowej odbyły się warsztaty z doradztwa zawodowego ph. „ Zawody przyszłości” prowadzone przez Doradców zawodowych z Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie. Dziękujemy!
PRZEDSZKOLAKI WITAJĄ WIOSNĘ
Marzanno, Marzanno - ty zimowa panno - my Ciebie żegnamy a Wiosnę witamy!!!
POWITANIE WIOSNY
Od wielu lat w naszej szkole zgodnie z tradycją uroczyście świętujemy nadejście Wiosny. Głównym punktem programu był kolorowy korowód przez Kałków. Dzieci głośnym śpiewem i radosnymi okrzykami przywoływały Wiosnę. W tym dniu nie było szarości, dzięki kolorowym strojom naszych uczniów. Powitanie wiosny na pewno na długo zostanie w pamięci całej społeczności szkolnej. Impreza ta wytworzyła poczucie wspólnoty, ale przede wszystkim była świetną zabawą.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
MY, UCZNIOWIE PIERWSZEJ KLASY,
UROCZYŚCIE PRZYRZEKAMY,
ŻE BĘDZIEMY KSIĄŻKI KOCHAĆ,
KRZYWDY ZROBIĆ IM NIE DAMY.
WSZYSTKICH WSKAZÓWEK I RAD KSIĄŻEK
BĘDZIEMY SŁUCHAĆ Z UWAGĄ.
OBOWIĄZKI CZYTELNIKA
TRAKTOWAĆ Z WIELKĄ POWAGĄ!
20 marca 2025 r. odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie inscenizujące opowiadanie Janiny Porazińskiej pt. ,,Kozucha kłamczucha” przygotowane przez uczniów klasy II, III i V. Od Pani dyrektor Jolanty Potoczak, która jest opiekunem naszej szkolnej biblioteki dowiedzieli się, jak należy zachowywać się w bibliotece. Odpowiadali na bajkowe zagadki. Poznali zbiory naszej biblioteki, zasady udostępniania księgozbioru. Dowiedzieli się, co zrobić, gdy książka zginie lub się zniszczy.
Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki. Po pasowaniu każdy mógł już wypożyczyć swoją pierwszą książkę. O tym uroczystym wydarzeniu będzie im przypominał pamiątkowy dyplom.
Całą uroczystość przygotowała Pani Jolanta Potoczak, która gorąco dziękuje za współpracę przy przygotowaniu pasowania, a dzieciom życzy aby zawsze towarzyszyła im miłość do książek oraz pasja czytania!
Zapraszamy do biblioteki szkolnej!
W czwartek 20 marca uczniowie klas IV-VI naszej szkoły wybrali się
na niezwykłą przygodę MDK w Nysie.
Mieli okazję zobaczyć kultową powieść C.S. Lewisa „Opowieści z Narnii” w teatralnej adaptacji. Spektakl przeniósł młodych widzów do magicznego świata Narnii, gdzie spotkali Aslana, Białą Czarownicę i dzielne rodzeństwo Pevensie. Wyjazd był nie tylko doskonałą okazją do obcowania ze sztuką, poznaniem specyfiki zawodu aktora ale także do integracji klasy.
Czwórka rodzeństwa trafia do domu osobliwego profesora. Podczas tego nietypowego pobytu dzieci odkrywają tajemnicze przejście do Narnii – krainy wiecznego śniegu i zimy, w której rządzi od stu lat zła i bezwzględna Biała Czarownica.
Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja są jedyną szansą na przywrócenie w Narnii dawnego porządku, ponieważ według przepowiedni to właśnie „dwie córki Ewy” i „dwaj synowie Adama” wskrzeszą harmonię, panującą niegdyś w tej pięknej krainie zamieszkiwanej przez fantastyczne stworzenia i gadające zwierzęta.
Była to dla nas wszystkich fantastyczna przygoda.
Dzień Świętego Patryka na lekcjach angielskiego w naszej szkole podstawowej był pełen radości i edukacji. Uczniowie poznali historię tego irlandzkiego święta oraz jego tradycje. W ramach lekcji poznawali symbole, historię oraz ciekawostki a także nauczyli się zwrotów, słownictwa związanego z tym dniem. Zorganizowano quizy i gry, które sprawdziły ich wiedzę o Irlandii. To wydarzenie było świetną okazją do nauki i zabawy!
PREORIENTACJA ZAWODOWA
14 marca w naszej szkole w ramach preorientacji zawodowej odbyło się spotkanie z gośćmi z Zespołu Szkół w Otmuchowie. Nasi uczniowie z klasy 8 mieli możliwość zapoznać się z ciekawą ofertą szkoły na nowy rok szkolny 2025/2026. Dziękujemy!
Dzień Kobiet w naszej szkole był wyjątkowym wydarzeniem, które uhonorowało wszystkie kobiety – uczennice, nauczycielki i pracownice. Rozpoczęliśmy od akademii, gdzie uczniowie zaprezentowali program artystyczny, w tym skecz „Mariolka w spa” oraz pokaz mody z najnowszymi kreacjami. Każda kobieta otrzymała symboliczny kwiatek, co wprowadziło radosną atmosferę. To był dzień nie tylko do świętowania, ale także do refleksji nad rolą kobiet w naszym życiu. Mamy nadzieję na kontynuację takich wydarzeń w przyszłości.
Zarządzenie Prezesa Rady Ministrów dotyczące wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego BRAVO w placówkach oświatowych.
Zadania związane z wprowadzeniem stopni alarmowych, zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 25 lipca 2016r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych.
Do zadań stopnia BRAVO należy m.in. : wprowadzenie zakazów wstępu do przedszkoli, szkół osobom postronnym.
Ośrodek Rozwoju Edukacji (ORE) w Warszawie z dużym zaangażowaniem śledzi procesy i działania mające na celu przygotowanie młodego pokolenia do efektywnego funkcjonowania i rozwoju w dynamicznie zmieniającym się świecie pracy. W związku z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz. U. z 2019 r. poz. 325) i realizacją zadania w Planie Pracy na rok 2024/2025 ORE przeprowadzamy konsultacje społeczne dotyczące zmiany treści programowych zawartych w ww. rozporządzeniu.
Celem działania jest zmodyfikowanie obecnego programu doradztwa zawodowego o założenia modelu Profilu Absolwenta i Absolwentki 2.0 opracowanego przez Instytut Badań Edukacyjnych – Państwowy Instytut Badawczy, uwzględniając w szczególności konieczność rozwijania kompetencji przekrojowych. Badaniami objęci zostaną uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele i doradcy zawodowi. Mając na uwadze powyższe przesłanki zwracamy się z prośbą o wypełnienie ankiety wśród rodziców/opiekunów prawnych i uczniów. Jej wypełnienie zajmie nie więcej niż kilka minut a pozwoli zebrać i pokazać opinie zróżnicowanych grup w możliwe najszerszej perspektywie.
W dniu 21 lutego w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka. Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, dlatego w tym szczególnym dniu dzieci również pamiętały o swoich Babciach i Dziadkach i przygotowały dla nich program artystyczny. Licznie przybyli goście zasiedli przy przygotowanych dla nich stołach i z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt. Swój talent artystyczny zaprezentowały przedszkolaki, uczniowie z klas I-III oraz uczniowie należący do kółka artystycznego. Było dużo uśmiechu i wzruszeń. Dziękujemy za przybycie zaproszonym gościom, rodzicom, a przede wszystkim babciom i dziadkom. Dziękujemy również każdemu, kto przyczynił się do zorganizowania tego wydarzenia i sprawił, że to spotkanie było tak wyjątkowe m.in.: radzie rodziców, nauczycielom, a przede wszystkim naszym wspaniałym artystom.
WALENTYNKI w przedszkolu
Bal karnawałowy w naszej szkole
W przedszkolu - karnawałowy zawrót głowy!!!
Nasz Bal karnawałowy odbył się 29 stycznia 2025r. Misie, Sówki, Elfiki i Motylki wesoło bawiły się przy muzyce znanej i lubianej! Przedszkolaki w pięknych i pomysłowych przebraniach brały udział w różnych konkursach i wspólnych zabawach. Nie zabrakło także słodkiego i owocowego poczęstunku. Zabawa była udana, chociaż nie do samego rana!!!
Nasza szkoła zawsze pamięta!
Dnia 30.01.2025r. uczniowie klasy VIII w ramach dyżuru włączyli się w akcję Szkoła pamięta. Zapaliliśmy symboliczny znicz przed pamiątkową tablicą Marszu Śmierci upamiętniającego tragiczną tułaczkę dziesiątek tysięcy więźniów obozu oświęcimskiego na cmentarzu w Kałkowie, oddając hołd zamordowanym.
Międzynarodowy Dzień Lego w naszej szkole
Data 28 stycznia została wybrana na Międzynarodowy Dzień LEGO. Święto powstało na cześć złożenia patentu na klocki LEGO w 1958 roku. Jak świętować ten dzień? Można obejrzeć filmy z bohaterami LEGO lub ciekawiej, dołączyć do wspólnej zabawy klockami! Naszych uczniów nie trzeba zbytnio zachęcać do tego - uczcili to święto z wielkim zaangażowaniem. We wtorek 28.01.2025 r. nasza szkoła zamieniła się w twórcze miejsce, gdzie dzieci ćwiczyły kreatywność, wyobraźnię przestrzenną, sprawność manualną, wytrwałość i koncentrację z pomocą tych kolorowych, popularnych klocków. Efekty pracy prezentujemy w galerii.
WOJEWODZKI KONKURS HISTORYCZNY - etap gminny
Dnia 23 stycznia 2025 roku w naszej szkoleodbył się Wojewódzki Konkurs Historyczny dla szkół województwa opolskiego w roku szkolnym 2024/ 2025 ( etap gminny).Do konkursu przystąpiło sześciu uczniów z trzech placówek :2 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr1 z Otmuchowa, 3 z naszej szkoły – Dominik Gołąbek , Kacper Jakubów, obaj z klasy VIII oraz Antoni Kinder z klasy VI a także 1 uczeń z ZSP z Jarnołtowa. Wymagany zakres wiadomości, jaki należało przygotować do tego typu olimpiady przedmiotowej obejmował historię Polski i historię powszechną do roku 1807. Nad przebiegiem konkursu, oceną prac oraz nagradzaniem czuwała Komisja Konkursowa w składzie : Pani Renata Klag- nauczyciel przedmiotu w SP nr1 w Otmuchowie, Przemysław Dyndor- Dyrektor ZSP w Jarnołtowie oraz przewodnicząca Pani Maria Szandor – nauczyciel historii w ZSP w Kałkowie. Pierwsze miejsce zajął uczeń Przemysław Czuba z Otmuchowa miejsce drugie i trzecie przypadło uczniom z Kałkowa: Antoniemu Kinder i Kacprowi Jakubów. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody oraz dyplomy. Wszystkim SERDECZNIE GRATULUJEMY!