Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Naszą witrynę przegląda teraz 21 gości
Z życia szkoły i przedszkola...
Powiatowy Konkursu Pięknego Czytania
W dniach 22-23 maja w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Nysie odbył się V Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania. W tym roku uczestnicy walczyli o tytuł mistrza w jednej z czterech kategorii. Do etapu powiatowego zakwalifikowali się uczniowie naszej szkoły: Lena Kulak, Oliwia Kulak, Karol Rożniatowski, Jagoda Nosal, Nina Rabenda, Maria Ostrowska oraz Hanna Porębska. Wyniki wyglądają następująco:
Kategoria 1. (klasy I – II):
Wyróżnienie: Nina Rabenda (ZSP w Kałkowie)
Kategoria 3. (klasy V – VI):
II miejsce – Hanna Porębska (ZSP w Kałkowie)
Kategoria 4.(klasy VII – VIII):
II miejsce – Jagoda Nosal (ZSP w Kałkowie)
Uczestnikom dziękujemy za udział, a laureatom serdecznie gratulujemy!
24 MAJA 2024
ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY
BOHATERÓW POWSTAŃ ŚLĄSKICH
24 maja 2024 roku w Szkole Podstawowej w Kałkowie odbyły się uroczyste obchody święta Patrona szkoły – BOHATERÓW POWSTAŃ ŚLĄSKICH, w których wzięła udział cała społeczność uczniowska wraz ze swoimi nauczycielami. Obchody uświetnił montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów klasy dyżurującej oraz koła artystycznego naszej szkoły. Uroczystość rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu szkolnego w obecności pocztu sztandarowego co podkreśliło ważność naszego święta. Delegacja złożyła kwiaty i znicz pod tablicą upamiętniającą.
Pani dyrektor Jolanta Potoczak w przemówieniu podziękowała wszystkim za przygotowanie obchodów oraz podkreśliła rolę Bohaterów Powstań Śląskich dla polskości. Szkoła zawsze służyła i ciągle służy społeczeństwu.
Nadanie imienia szkole spełnia podobną rolę. Szkoła bez imienia jest anonimowa. Nadanie jej patrona zdecydowanie podnosi jej rangę. „Bohaterowie Powstań Śląskich” – zobowiązująca nazwa. Co oznacza? Przede wszystkim przypomina i konkretyzuje wiedzę o dziejach Śląska.
Sięgamy pamięcią do XIV wieku i czasów Kazimierza Wielkiego, którego sytuacja polityczna Polski zmusiła do zrzeczenia się piastowskiego Śląska na rzecz Czech. Potem przyszła Austria, Prusy, wreszcie Niemcy i walka z polskimi korzeniami na wielu płaszczyznach. Kulturkampf, ustawa kagańcowa, rugi pruskie…
O przyłączenie Śląska do Polski walczyli bohaterowie w pierwszym powstaniu od 16 sierpnia do 24 sierpnia 1919 roku , w drugim powstaniu od 18 sierpnia do 25 sierpnia 1920 roku oraz w trzecim powstaniu od 3 maja do 5 lipca 1921 roku.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda ustanowił 20 czerwca świętem państwowym – Narodowym Dniem Powstań Śląskich, dla upamiętnienia zrywu narodowego 3 powstań z lat 1919-1921 i złożeniu hołdu jego bohaterom.
Obchodom Święta Patrona Szkoły towarzyszyły konkursy. Były to konkursy sprawnościowe, podchody, wspólny taniec „belgijki”. Uczniowie wykazali duże zaangażowanie.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizowanie i przebieg uroczystości.
Do zobaczenia za rok
Światowy Dzień Pszczół
Dzień ten został uchwalony 20 XII 2017 r. w Nowym Jorku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. 20 maja tego roku był obchodzony również w naszej szkole.
To święto ma uświadomić ludziom jak wielką rolę odgrywają pszczoły, że należy szanować ich pracę, chronić je, a ich los nie może być nikomu obojętny, bo od ich istnienia zależy nasze życie.
W obchody święta zaangażowali się uczniowie klasy 4, jako klasa dyżurująca. Wspólnie z wychowawcą zaprezentowali strój prawdziwego pszczelarza. Uczniowie zobaczyli jak wygląda pyłek, plaster miodu oraz inne cuda z ula. Nie zabrakło również degustacji miodu z prawdziwej pasieki.
Było bardzo miodzio……
Myślę, główna bohaterka –Pszczoła zajmie szczególne miejsce w naszych sercach.
W KRAINIE LEGO- wycieczka szkolna na wystawę
14 maja 2024r uczniowie klasy I, II i III wraz z wychowawcami wybrali się do Wrocławia na wystawę budowli z klocków LEGO. Celem wyjazdu było połączenie edukacji z zabawą. Wystawa budowli z klocków Lego dostarczyła niesamowitych wrażeń.
Precyzja konstrukcji z tak małych klocków różnych budowli, pojazdów, statków oraz postaci wzbudziła wielkie zainteresowanie. Dzieci oglądały ekspozycje i eksponaty, sceny historyczne, budowle architektoniczne, interaktywne roboty, makiety do samodzielnego uruchamiania. Eksponaty na wystawie prezentowały postacie, miejsca, a także wydarzenia znane z bajek czy filmów, ale również sceny historyczne oraz najsłynniejsze budowle architektoniczne – zabytkowe i współczesne. Nie zabrakło makiet kolejowych z jeżdżącymi pociągami z klocków LEGO, ogromnego wesołego miasteczka.
Po obejrzeniu ekspozycji dzieci spędziły, wesoło i kreatywnie czas w strefie zabaw klockami Lego- FUN PARKU. Uczniowie mieli okazję rozbudzić swoją wyobraźnię i pomysłowość, ćwiczyli umiejętności manualne i integrowali się z innymi uczestnikami zabawy. Klocki, z których można zbudować prawie wszystko i które nie posiadają ograniczeń wiekowych, zaangażowały uczniów na dobre. Każdy znalazł tam coś odpowiedniego dla siebie. A można było „ pisać klockami na specjalnej ścianie- BRICK WALL i malować, budować i tworzyć.
Wiele radosnych uśmiechów i okrzyków pełnych zachwytu można było zaobserwować w trakcie tej niesamowitej podróży do krainy klocków LEGO. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją wychowawczą. Na dowód udanej w 100% eskapady prezentujemy galerię zdjęć.
MAMY SUKCES!!!
Promowanie bezpiecznego rolnictwa to jedno z zadań KRUS. Konkursy dla dzieci są jedną z form promocji właściwych działań i dobrych praktyk. Udział w konkursach KRUS stał się tradycją naszej szkoły. Co roku możemy pochwalić się laureatami. Tym razem nasza uczennica klasy II NINA RABENDA szczególnie rozsławiła naszą szkołę oraz Miasto i Gmina Otmuchów. Dziś tj. 16.05.2024r. była razem z rodzicami i naszą Panią dyrektor Jolantą Potoczak na uroczystej gali laureatów etapów wojewódzkich XIV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”, która odbyła się w sali Orła Białego urzędu marszałkowskiego. W konkursie, w którym oceniano prace plastyczne, w grupie młodszej, czyli dzieci z klas 0-III nasza uczennica NINA RABENDA zdobyła I MIEJSCE! Gratulujemy sukcesu i talentu plastycznego! Jesteśmy z niej bardzo dumni!
MAMY LAUREATKI XIV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego
„Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”
organizowanego przez KRUS
Dnia 13 maja 2024r. w Muzeum w Nysie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom XIV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego Dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”, organizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W kategorii klas 0-3 NINA RABENDA zajęła I MIEJSCE i zakwalifikowała się na etap ogólnopolski. Liliana Tokarczyk otrzymała wyróżnienie, a w kategorii klas 4-8 Nadia Tokarczyk również zajęła I MIEJSCE. Udział w tym konkursie jest już naszą tradycją i co roku możemy pochwalić się laureatami. Jeszcze raz gratulujemy zwycięzcom! Nasze laureatki zostały również zaproszone do Urzędu Miasta i Gminy Otmuchów przez Pana Burmistrza Damiana Nowakowskiego. Dziękujemy za zaproszenie, miłe spotkanie i upominki.
W związku z Dniem Strażaka, dnia 10.05.2024 r. klasa dyżurująca zorganizowała spotkanie z Ochotnikami Straży Pożarnej w Kałkowie. Na spotkaniu strażacy przybliżyli charakter trudnej i niebezpiecznej pracy. Główną atrakcją spotkania była prezentacja sprzętu i specjalistycznej odzieży strażackiej. Strażacy ubrani w kombinezony i hełmy wzbudzili duże zainteresowanie, a możliwość założenia niektórych elementów stroju strażackiego była nie lada atrakcją dla naszych uczniów. Dzieci mogły z bliska obejrzeć wóz strażacki oraz poznać jego wyposażenie. Uczniowie podziękowali Strażakom za wszelki trud oraz poświęcenie.
Spotkania w szkołach bardzo pozytywnie wpływają na promocję zasad bezpieczeństwa i sposobów reagowania na zagrożenia.
KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA
29 kwietnia w Kinie Podzamcze w Otmuchowie, odbył się Gminny Konkurs Pięknego Czytania. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, zlokalizowanych na terenie gminy Otmuchów. Zmagania przeprowadzono w czterech kategoriach wiekowych: klasy I-II, III-IV, V-VI oraz klasy VII-VIII.
Po prezentacji wybranych fragmentów utworów, komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców. Osoby, które zajęły I i II miejsca, będą reprezentować naszą gminę na szczeblu powiatowym. Z naszej szkoły uczniowie zajęli czołowe miejsca w każdej kategorii. Gratulujemy i życzymy powodzenia w Nysie!
Wyniki wyglądają następująco:
I kategoria (klasa I-II)
I miejsce - Maria Ostrowska
II miejsce - Nina Rabenda
II kategoria (klasa III – IV)
I miejsce - Korol Rożniatowski
III miejsce - Milena Mrowiec
Wyróżnienia: Maja Kazimierska, Zofia Gołąbek
III kategoria (klasa V – VI)
I miejsce - Lena Kulak
II miejsce - Hanna Porębska
Wyróżnienia: Jakub Kucia, Maja Pryga
IV kategoria (klasa VII – VIII)
I miejsce - Oliwia Kulak
II miejsce - Jagoda Nosal
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Tego dnia w naszej szkole była wystawa zakładek do książek, które uczniowie naszej szkoły, wykonali własnoręcznie. Zakładki były kolorowe i bardzo ciekawie zrobione. Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
30 kwietnia nasi uczniowie brali udział w uroczystości w Miasto i Gmina Otmuchów , która celebrowała zbliżające się święta majowe.
Czekolada, oprócz tego, że jest pyszna, może również mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Badania wskazują, że substancje zawarte w czekoladzie pozytywnie wpływają na układ krążenia i pracę mózgu. Nie można oczywiście zapominać o wyraźniej poprawie nastroju po zjedzeniu czekoladyPoniedziałek 15.04 w naszej szkole był bardzo słodkim dniem. Dyżurująca klasa V poczęstowała każdego ucznia symboliczną kostką czekolady z okazji Dnia Czekolady – niekwestionowanej królowej słodyczy. Jej smak i aromat znany jest od wieków, dostarcza nam witamin, żelaza, magnezu a przede wszystkim niebiańskiej przyjemności, której nie mogą oprzeć się nawet najwytrwalsi.
17 kwietnia klasy: 4, 5 i 6 pojechały na wycieczkę edukacyjną do Wrocławia.
Pierwszym celem był Park Trampolin GOJUMP, w którym daliśmy upust naszej energii.
Następnie udaliśmy się do Hydropolis,. Tam zwiedzanie rozpoczęliśmy od projekcji filmu, opowiadającego o powstaniu wody na naszej planecie. Po jego obejrzeniu przewodnik oprowadził uczniów przez kolejne strefy tematyczne poświęcone wodzie. Ekspozycje, multimedia i ciekawa scenografia pozwoliła uczniom poznać wiele tajemnic związanych z wodą. Dotyczyły one m.in. głębin morskich, życia w oceanach, historii inżynierii morskiej, człowieka i wody, miasta Wrocławia i systemów kanalizacyjnych.
Wrażenia bezcenne, atrakcji moc czyli wrócimy tu wkrótce!
13 kwietnia w Mistrzostwach Polski Taekwon-do, które odbyły się w Trzebnicy, uczeń klasy 2 Fabian Miodoński zdobył dwa medale - złoty i srebrny. Uczeń na co dzień trenuje w Taekwon-do OKSW Rafał Wilk Brawo!
Gratulacje!
,,Bezpieczeństwo uczniów, przemoc i agresja występująca w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencje prawne”
to temat spotkania, które miało miejsce 08.04.2024r. w naszej szkole. Spotkanie prowadziła sierż. sztab. Malwina Furgał referent w Zespole ds. profilaktyki społecznej nieletnich i patologii KPP w Nysie
Celem wizyty było przeprowadzenie rozmów z uczniami na temat rodzajów przemocy i agresji występujących w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencji prawnych. Spotkanie odbyło się w dwóch grupach: klasa VI i VII.
Uczniowie dowiedzieli się, czym są przemoc i agresja oraz jak mają postępować, gdy jesteśmy ich świadkami. Policjantka przypomniała wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm regulujących funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Ostrzegła także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego. Policjantka dużo mówiła o odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresji i przemocy wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasad zachowania się obowiązujących w szkole i poza nią. Podczas spotkania wyjaśniła uczniom wiele pojęć związanych ze zjawiskiem przemocy w sieci, jak również wyjaśniła czego nie mogą i nie powinni robić korzystając z Internetu. Pamiętajcie, że nie można:
publikować w sieci ośmieszających filmów, zdjęć i informacji;
tworzyć kont anonimowych, podszywać się pod inną osobę.
Wielokrotnie w trakcie spotkania zwróciła uwagę na bezpieczeństwo dzieci w szkole i poza nią, zagrożenia internetowe, niebezpieczne treści i kontakty jakie możemy spotkać w Internecie, konsekwencje prawne niewłaściwych zachowań, oraz zapoznała z procedurami reagowania wobec sprawcy przemocy. Dzieci podczas spotkania dowiedziały się z jakimi zagrożeniami mogą zetknąć się podczas korzystania z Internetu. Policjantka poinformowała również o kategoriach zagrożeń:
kontakt z niebezpiecznymi treściami;
kontakt z niebezpiecznymi osobami;
z przemocą rówieśniczą (cyberprzemoc);
uzależnienie od Internetu.
Uważamy, że pogadanka profilaktyczna w dużym stopniu może przyczynić się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i niebezpiecznych wśród dzieci i młodzieży szkolnej.
Zajęcia z przedstawicielką Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu profilaktycznego naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy Pani za wizytę w naszej placówce szkolnej.
7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia oraz Dzień Pracownika Ochrony Zdrowia, w związku z powyższym sześciolatki z naszego przedszkola oraz uczniowie klasy III udali się do OŚRODKA ZDROWIA W KAŁKOWIE SAL-MED oraz APTEKI i podziękowały całemu środowisku medycznemu za codzienną służbę na rzecz drugiego człowieka. Wręczając laurki i kwiaty życzyły realizacji zawodowej, wytrwałości, cierpliwości w pracy na rzecz niesienia pomocy innym.
Samorząd Uczniowski naszej szkoły kolejny raz wyszedł z inicjatywą aby w tych trudnych czasach wzmocnić słowami nadziei podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Kopernikach. Przygotowaliśmy kartki wielkanocne ze Słowem Bożym i zawieźliśmy do Kopernik.
Nasza inicjatywa spotkała się z wdzięcznością Sióstr, które opiekują się pensjonariuszami. Akcja ma na celu pobudzenie wrażliwości uczniów na drugiego człowieka.
Uczniowie naszej szkoły przystąpili do Gminnego Konkursu na Palmę Wielkanocną. Zgłoszono 5 palm, dwie przez uczniów klasy pierwszej: Wiktorię Potoniec i Mikołaja Wolaka dwie przez uczennice klasy szóstej: Maję Praga i Malwinę Kierys oraz jedną przez ucznia klasy siódmej Kordiana Juraszka. Komisja konkursowa w składzie: pani Elżbieta Rosół, pani Alicja Stećko oraz pan Grzegorz Węgrzyn oceniła prace pod kątem realizacji tematu, zastosowanej techniki plastycznej, estetyki wykonania i wytypowała palmę Malwiny Kierys do reprezentowania szkoły w etapie gminnym. Podczas eliminacji gminnych palma Malwiny Kierys zajęła I miejsce. Gratulujemy!!!
Każdego roku Polski Czerwony Krzyż organizuje wielkanocną akcję pomocy skierowaną do osób znajdujących się w trudnej sytuacji. Do akcji Wielkanoc z PCK aktywnie włączyli się wolontariusze Szkolnego Koła PCK.Dzięki zaangażowaniu młodych członków SK PCK i hojności społeczności lokalnej mogliśmy, choć w niewielkim stopniu, wesprzeć potrzebujących i podarować im trochę radości na nadchodzące Święta Wielkanocne. Serdecznie dziękujemy za pomoc w realizacji akcji wspaniałej młodzieży czerwonokrzyskiej, mieszkańcom wsi należących do naszego obwodu szkolnego, którzy kolejny raz otworzyli swoje serca i nie odmówili pomocy i wsparcia.
Życzymy zdrowych, słonecznych, pełnych wiosennej radości Świąt Wielkiej Nocy.
Dyrektor Zespołu, wolontariusze i opiekunka SK PCK
25 marca 2024r. sześciolatki z naszego przedszkola uczestniczyły w akcji Przedszkolak ratuje. Jest to projekt skierowany do najmłodszych. Celem akcji jest nauczenie dzieci prawidłowego korzystania z numeru alarmowego 112, podawania niezbędnych informacji dyspozytorowi w sytuacji zagrożenia oraz udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanej osobie. Podczas spotkania dzieci bawiąc się zdobyły niezwykle ważne umiejętności.
22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody pod przewodnim hasłem: Troska o wodę jest obowiązkiem każdego człowieka. Święto zostało ustanowione w celu podniesienia świadomości, jak wielką rolę odgrywa woda i jakie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. Przyczyniło się również do pogłębianie szacunku do wody, która często bywa marnotrawiona. Obchody Dnia Wody w naszej szkole przyjęły wiele różnych form mających na celu edukację, inspirację i zachęcenie do podejmowania konkretnych działań na rzecz oszczędzania wody w codziennym życiu. Uczniowie klas starszych wykonywali plakaty pod hasłem: Kropla wody na wagę złota – czyli jak oszczędzać wodę? Natomiast klasy młodsze poprzez różnorodne działania edukacyjne poznały między innymi drogę jaką pokonuje woda zanim dostanie się do naszych domów, a także dowiedziały się w jaki sposób mogą ją oszczędzać podczas codziennych czynności. Dzień ten uświadomił uczniom, że o wodę trzeba dbać, ponieważ jest niezbędna do trwania życia na Ziemi.
Pierwszy dzień wiosny
Wiosna to czas , kiedy
wszystko budzi się do życia,
świat z dnia na dzień robi się kolorowy.
21 marca to kolejna wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego. Tego dnia począwszy od naszych najmłodszych podopiecznych żłobka Szkrab, poprzez przedszkolaki i uczniów naszej szkoły wszyscy pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Każdy zaangażował się w pełni, aby zaprezentować się jak najlepiej, były wiosenne stroje i dekoracje. Od rana było kolorowo i wesoło.
Dzień Kolorowej Skarpetki w naszej szkole
Światowy Dzień Zespołu Downa przypada na 21 marca. Warto wiedzieć, że jest to święto ustanowione w 2005 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International w celu budowania świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa. Data obchodów jest symboliczna. Nieprzypadkowo przypada ona na 21 dzień 3 miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy trzeci chromosom w 21 parze powoduje występowanie tej wady genetycznej. W naszej szkole 21 marca, obok uroczystego powitania pierwszego dnia kalendarzowej wiosny, obchodziliśmy również Światowy Dzień Zespołu Downa, zwanego Dniem Kolorowej Skarpetki. W tym dniu wszyscy okazujemy naszą solidarność z osobami z trisomią 21. Włączamy się w akcje społeczne pokazujące akceptację,zrozumienie i szacunek. Dajemy osobom z zespołem Downa i ich bliskim czytelny znak naszego zainteresowania i aprobaty. Dlatego w tym szczególny dniu uczniowie i nauczyciele założyli kolorowe skarpetki z różnych niepasujących par na znak solidarności, tolerancji z osobami z Zespołem Downa.
Co roku 14 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Tego samego dnia urodził się Albert Einstein. Po raz pierwszy święto to było obchodzone w 1988 roku. Dzień Liczby Pi jest hucznie obchodzony szczególnie w Ameryce, w Polsce z roku na rok również zyskuje na popularności. Liczba Pi to stała matematyczna, która pojawia się w wielu dziedzinach matematyki i fizyki. Ludzie zetknęli się z nią już w starożytności zauważając, że stosunek obwodu koła do jego średnicy jest wartością stałą. Babilończycy przyjmowali, że jest on równy w przybliżeniu 3. Prace badawcze nad liczbą Pi nadal trwają. Dzisiaj wyliczenia są wykonywane za pomocą komputerów i programów. Ostatnie odnotowane miały miejsce w styczniu ubiegłego roku. Wyliczenia dokonał Timothy Mullican. Udało mu się rozwinąć liczbę Pi aż do 50 bilionów miejsc po przecinku.W naszej szkole również upamiętniono tę fascynującą liczbę. Uroczyste obchody Dnia Liczby Pi odbyły się oczywiście 14 marca. Był to iście matematyczny dzień, pełen konkursów, quizów, zagadek i innych atrakcji. Korytarze zostały udekorowane plakatami i planszami zawierającymi informacje i ciekawostki dotyczące tej magicznej i wyjątkowej liczby. Podczas apelu zorganizowanego przez Panią Dyrektor Jolantę Potoczak, mieliśmy okazję poznania niesamowitej historii liczby Pi, licznych ciekawostek na jej temat oraz wysłuchania wiersza naszej noblistki Wisławy Szymborskiej. W apelu uczestniczyły dzieci z przedszkola i to dzięki nim udało się stworzyć tak zwany – żywy łańcuch rozwinięcia liczby Pi. Dzieci przedszkolne i uczniowie wszystkich klas otrzymali od Pani Dyrektor karteczki z daną cyfrą. Każda osoba symbolizowała jedną liczbę po przecinku. W ten sposób powstało żywe rozwinięcie liczby Pi do 204 miejsc po przecinku. Uczniowie mogli także wykazać się swoimi umiejętnościami matematycznymi rozwiązując przeróżne zadania oraz artystycznymi wykonując ciekawe ekspresje plastyczne związane z liczbą Pi. Wszystkie podjęte aktywności wpływają na poszerzenie wiadomości uczniów, dostarczają wiele emocji, ale przede wszystkim pobudzają ciekawość poznawczą i zainteresowanie piękną, ale trudną dziedziną wiedzy, jaką jest matematyka.
Dnia 13.03.2024 r. 4-5-6 -latki z naszego przedszkola wybrały się do Nyskiego Domu Kultury gdzie uczestniczyły w przedstawieniu pod tytułem ,,Brzechwolandia"w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji we Wrocławiu.Spektakl był okazją do przypomnienia sobie znanych wierszy Jana Brzechwy takich jak np. ,,Leń, ,,Skarżypyta", ,,Samochwała ". Dzięki wizycie w cudownej krainie zwanej Brzechwolandia dzieci miały możliwość przenieść się w świat radości i marzeń. Do krainy szczęśliwości prowadziły je przepiękne stroje aktorów, tajemnicza atmosfera oraz dekoracje sceniczne....
M. Pawlikowska-Jasnorzewska,
„Święto Kobiet”
Dzisiaj dzień piękny, uroczysty! Taki dzień raz się w roku zdarza, gdy 8 Marca z gwarem wiosny wytryśnie z kartek kalendarza. Tak, to wspaniałe, wielkie Święto, więc śpieszą chłopcy i panowie z bukietem życzeń w barwach kwiatów – Uśmiechnąć się do Wszystkich Kobiet.
Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych jak i małych. W naszej szkole w tym dniu każda kobieta i dziewczyna mogła poczuć się wyjątkowo. Radosna atmosfera panowała już od samego rana. Chłopcy zachowywali się jak prawdziwi dżentelmeni – składali życzenia swoim koleżankom i Paniom, wręczali kwiaty i drobne upominki. Nie zabrakło licznych sentencji odzwierciedlających naturę kobiety, tych poważnych, głębokich, ale też i przewrotnych z „przymrużeniem oka”. Podczas uroczystości zaprezentowano prace plastyczne uczniów klas VI i VII pod hasłem: Jej portret, inspirowane nieodpartym wdziękiem płci pięknej. Ogłoszono również wyniki plebiscytu na Najsympatyczniejszą Dziewczynę Szkoły w kategorii klas I-III, i IV–VII. Ten zaszczytny tytuł zdobyły: Nina Rabenda z klasy II i Hania Porębska z klasy VI. Zwyciężczyniom gratulujemy. Wszystkie dziewczyny, małe i duże dziękują chłopcom za piękne życzenia.Podziękowania kierujemy również w stronę rodziców, za pomoc w przygotowaniu upominków i poczęstunków.
4 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Piegów. Świętował każdy, kto ma piegi, zarówno te naturalne jak i te kolorowe, które pojawiły się tego dnia na naszych buziach. Poznaliśmy piegowatych bohaterów literackich czyli: Pana Kleksa, Pippi Langstrumpf, Anię z Zielonego Wzgórza oraz Rona Weasley’a najlepszego przyjaciela Harrego Pottera, głównego bohatera cyklu książek autorstwa J.K. Rowling. Przy okazji poruszyliśmy ważny temat akceptacji i szeroko pojętej tolerancji. Z okazji Dnia Piegów pozdrowiliśmy serdecznie wszystkich właścicieli POCAŁUNKÓW SŁOŃCA i dedykowaliśmy im wierszyk:
Zaszczyt to nosić piegi na buzi. Zadrzyjcie zatem noski do góry,
bo piegi darem są od natury!
Dnia 01.03.2024r. odbył się apel, na którym nastąpiło przekazanie dyżuru szkolnego przez klasę VII. W miesiącu marcu dyżur pełnić będzie klasa VI. Podczas apelu uczczono również Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Dziękujemy Pani Marii Szandor za przedstawienie tematu i przekazanie istotnych informacji.