Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości
Z życia szkoły i przedszkola...
NASZA SZKOŁA BIERZE UDZIAŁ W KAMPANII
Kampania Dzieciństwo bez Przemocy ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne, które trwać będą od 8 października do 19 listopada 2024 roku.
Wycieczka Szkolnego Koła PCK
W dniu 16 października 2024 r. grupa aktywnych członków Szkolnego Koła PCK odbyła wycieczkę turystyczno - krajoznawczą do PodziemnegoMiasta Osówka. Organizatorem wycieczki był Zarząd Oddziału Rejonowego PCK w Otmuchowie. Podziemne Miasto Osówka, to obiekt militarny i jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na Dolnym Śląsku, które zdecydowanie warto odwiedzić. Pracę nad nim rozpoczęto w połowie 1943 roku. Podziemne tunele budowane były w czasach II wojny światowej przez więźniów niemieckiego obozu Gross- Rosen. Obiekt budowany był pod kryptonimem Riese przez III Rzeszę. Cel budowy utrzymywano w tajemnicy i do dziś nie jest on jasno sprecyzowany. Jedną z hipotez jest powstanie tajnej kwatery Adolfa Hitlera, inni twierdzą, że hale budowano do stworzenia podziemnych fabryk, które miały produkować tajną broń V-2. Budowy kompleksu nie ukończono z powodu klęski Niemiec w 1945 r. Wycieczka była udana, pogoda dopisała, program został zrealizowany, a zaplanowane cele osiągnięte. Jednym z nich było wyrabianie nawyków prawidłowego spędzania czasu wolnego poprzez ruch, aktywny wypoczynek, sport i rekreację.
ROBIMY SOKI warzywno-owocowe
Uczniowie klasy I dowiedzieli się, że owoce i warzywa w naturalny sposób pomagają zwiększyć odporność organizmu i są doskonałym źródłem witamin. Podczas zajęć dzieci robiły pyszny i zdrowy sok. Degustacja była udana, bezpieczeństwo zapewnione i dużo radości z wykonanej pracy!
UROCZYSTY APEL Z OKAZJI
DNIA EDUKACJI NARODOWEJ
przygotowany przez klasę II i VII
A kiedy minie czas i miną lata
I nie wiem ile lat upłynie nawet...
Gdy przyjdzie rozwiązywać trudną sprawę-
Wrócą do nas słowa spośród ławek.
Przypomnimy sobie te szkolne czasy
I to, że właśnie tę literę trzeba pisać tak.
A kiedy staniemy u rozstajnych dróg
I ciężko nam będzie w niejednej chwili
Zrozumiemy, że spłacić trzeba wielki dług .
I wytrwamy- jak ci, co kiedyś nas uczyli...
Europejski Dzień Języków to dobra okazja do zachęcenia wszystkich do nauki języków, poznania kultury, historii, kuchni i obyczajów różnych krajów. Dlatego też pod opieką nauczycielek języków obcych zorganizowaliśmy ciekawe wydarzenie. Poniżej krótka relacja.
Każda klasa przygotowała swoje stanowisko, przy którym ich przedstawiciele zaprezentowali wylosowany wcześniej kraj. Podczas prezentacji dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek, poznaliśmy przykładowe zwroty w języku danego państwa. Obejrzeliśmy rekwizyty, pamiątki i zdjęcia charakterystycznych miejsc i osób. Nie odbyło się również bez tradycyjnych dla danego kraju przekąsek i słodkości, którymi można było się poczęstować. Uczniowie wykazali się wielka pomysłowością i kreatywnością, czego dowodem są zdjęcia przedstawione w galerii.
Do zobaczenia za rok.
NASZA SZKOŁA w ramach innowacji pedagogicznej ph. Warto wiedzieć jak pomóc.
mającej na celu propagowanie edukacji prozdrowotnej w szkole
m.in kształtowanie zachowań służących zdrowiu, nauka udzielania pierwszej pomocy.
Przystąpiła do kampanii edukacyjnej FAST HEROES, która w roku szkolnym 2024/2025
została objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji.
Dzieci na zajęciach w szkole poznają charakterystyczne symptomy udaru mózgu oraz nauczą się korzystania
z numeru alarmowego 112. Szczegółowe informacje na temat programu znajdują się na stronie www.fastheroes.com .
ZACHĘCAMY DO ZAPOZNANIA SIE Z OFERTĄ KONKURSÓW,
KTÓRE SĄ OFEROWANE W NASZEJ SZKOLE.
SZCZEGÓŁY I REGULAMINY DOSTĘPNE U WYCHOWAWCÓW.
Dnia 27 września 2024r. obchodziliśmy DZIEŃ LATAWCA i tym samym żegnaliśmy lato. Uczniowie klas I-III wykonali profesjonalne i kolorowe latawce. Puszczanie wykonanych modeli odbyło się na naszym boisku, było przy tym dużo zabawy.
Jak bezpiecznie zachować się na drodze, w szkole i poza nią- o tym przypominał naszym uczniom sierż. sztab. Mateusz Wawrejko funkcjonariusz z KP w Otmuchowie. Dziękujemy bardzo za wizytę i przekazanie cennych informacji naszym najmłodszym uczniom.
Pierwsza pomoc – warsztaty
27 września 2024r. w naszej szkole na hali odbyły się warsztaty dla wszystkich uczniów z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia zostały przeprowadzone przez Panią Dominikę Toś-Lipską w ramach dyżuru szkolnego i realizowanej w naszej szkole innowacji pedagogicznej pt. ,,Warto wiedzieć jak pomagać".
Na wstępie Pani Dominika przeprowadziła z dziećmi krótką pogadankę na temat udzielania pierwszej pomocy. Opowiedziała w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy i jak można pomóc poszkodowanym, zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali wskazówek dotyczących zachowania się w chwili zagrożenia życia np. utraty przytomności. Nauczyli się podstawowych numerów alarmowych oraz jak wezwać pomoc przez telefon. Następnie odbył się pokaz udzielania pierwszej pomocy z wykorzystaniem fantoma. Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie uczniów z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych. Każdy miał możliwość praktycznych ćwiczeń z użyciem fantomu. Pomimo, iż warsztaty nie należały do łatwych, okazało się, że dzieci doskonale zapamiętały postępowanie ratownicze w sytuacjach zagrożenia dla zdrowia i życia. Wszyscy byli bardzo zadowoleni, że mogli brać udział w tak ciekawych i świetnie przeprowadzonych zajęciach.
Finał ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2024”
24 września uczniowie naszej szkoły i przedszkola zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki po raz kolejny uczestniczyli w akcji ekologicznej Sprzątanie Świata. Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Na straży czystej ziemi. Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Dzieci sprzątały teren wokół szkoły, przedszkola, boisko sportowe i wybrane okolice Kałkowa. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła szybko i sprawnie, a efekty pracy uczniów były zadowalające. Czynny udział w tym przedsięwzięciu dał uczniom do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko oraz czystość otoczenia. Opiekunowie akcji dziękują wszystkim za zaangażowanie.
Od 9 do 13 września 2024 r. odbyło się w naszej Szkole Narodowe Czytanie lektury „Kordian” Juliusza Słowackiego. W przedsięwzięciu wzięło udział 30 uczniów i nauczycieli. Czytano fragmenty dramatu, treść dzieła J. Słowackiego została przybliżona nawet tym, którzy nie czytali tego ważnego utworu polskiej literatury romantycznej. Akcja Narodowego Czytania miała szerokie grono odbiorców – uczniów poszczególnych klas również młodszych. Dziękujemy Pani Aleksandrze Przybyszewskiej- naszemu rodzicowi, która podjęła się czytania dla klas I-III. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w projekt. Czekamy w przyszłym roku na nową lekturę.
KLASY DYŻURUJĄCE I i VIII wraz z wychowawcami
UWAGA! W związku z awarią sieci wodociągowej i braku wody
Szkoła, Przedszkole i Żłobek w Kałkowie będą zamknięte do 20.09.2024r. (piątek) włącznie.
Prosimy o wyrozumiałość. Będziemy Państwa informować o dalszych decyzjach.
UWAGA !!!
DRODZY RODZICE
W związku z trudną sytuacją pogodową oraz ogłoszeniem alarmu przeciwpowodziowego,
informujemy, że w poniedziałek 16.09. i wtorek 17.09. 2024r.
zajęcia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kałkowie oraz Żłobku zostają odwołane.
Proszę o przekazanie informacji innym rodzicom i śledzenie bieżących komunikatów.
O dalszych decyzjach będziemy informować Państwa na bieżąco.
Dziękujemy za zrozumienie.
Rozpoczęcie roku szkolnego i Pasowanie na Ucznia
Drugiego września w naszej szkole odbyło się rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025 oraz pasowanie na ucznia. Dzień ten był szczególny, zwłaszcza dla naszych najmłodszych uczniów- pierwszoklasistów. W tym wyjątkowym dniu swoją obecnością zaszczycili nas Radni Miasta i Gminy Otmuchów Pani Bożena Skiba i Pan Mateusz Dyrek.
Tego dnia uczniowie klas pierwszych ślubowali być godnymi Polakami i wzorowymi uczniami. W ten sposób oficjalnie przyjęci zostali do grona uczniów naszej szkoły. Największym przeżyciem dla dzieci był moment pasowania. Pani Dyrektor mgr Jolanta Potoczak oraz Radny Pan Mateusz Dyrek poprzez dotknięcie ogromnym, zaczarowanym ołówkiem ramienia każdego dziecka zamienili go w prawdziwego ucznia. Po części oficjalnej wszyscy uczniowie udali się do swoich klas na spotkanie z wychowawcami.
Drodzy Uczniowie, Nauczyciele i Rodzice,
Z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2024/2025
pragniemy Wam złożyć najserdeczniejsze życzenia. Niech ten rok będzie pełen nowych wyzwań i sukcesów.
Życzymy Wam, aby nauka przynosiła radość i satysfakcję,
a każdy dzień w szkole był okazją do rozwijania swoich pasji i talentów.
Nauczycielom życzymy nieustającej pasji i cierpliwości, które będą motywować uczniów do odkrywania świata wiedzy.
Rodzicom natomiast, wytrwałości i dumy z osiągnięć swoich dzieci.
Niech nowy rok szkolny przyniesie Wam wszystkim wiele pozytywnych doświadczeń,
nowych przyjaźni oraz satysfakcję z pokonywania kolejnych kroków na drodze edukacji.
Powodzenia!
DYREKCJA ZSP W KAŁKOWIE
UWAGA!
Aktualizacja Dziennika VULCAN
Sprawdź, w jaki sposób zaktualizować konto Rodzica
W związku z nową odsłoną Dziennika, niezbędna do korzystania z niego jest aktualizacja konta Rodzica. Podczas pierwszego logowania w nowej wersji Dziennika, poprosimy każdego Rodzica o zaktualizowanie sposobu logowania. Będziesz do tego potrzebował / potrzebowała swojego obecnego loginu oraz hasła. Poprosimy Cię też o dodatkowe zweryfikowanie konta poprzez wprowadzenie ostatnich 4 cyfr numeru PESEL Ucznia, więc warto mieć ten numer pod ręką. Następnie wybierz rodzaj konta – konto zwykłe lub konto eduVULCAN.
Pierwsze logowanie Rodzice uczniów klasy I, którzy nie posiadali wcześniej dostępu do Dziennika VULCAN otrzymają od Wychowawcy kartkę z jednorazowym kodem aktywacyjnym do konta.
Pożegnanie Przedszkola
28 czerwca 2024r. 6-latki z grupy przedszkolnej Motylki pożegnały przedszkole. Dzieci przybyły tego dnia w odświętnych strojach, by z szacunkiem pożegnać wszystkich, którzy otoczyli je troską, dobrocią i zainteresowaniem w tym ważnym okresie życia.
Uroczystość rozpoczęła pani Dyrektor Jolanta Potoczak, witając dzieci i przybyłych gości. Pani Dyrektor podziękowała wszystkim nauczycielom za zaangażowanie i trud codziennej pracy. Szczególne podziękowania skierowała do Pani Renaty Bednarek, za pomoc w zarządzaniu placówką. Dziękowała również Rodzicom, za działania na rzecz przedszkola, bezinteresowną pomoc i życzliwość. Następnie wręczyła dzieciom Pamiątkowe Dyplomy Ukończenia Przedszkola i książeczki, które umilą im wakacyjny czas i przypomną przedszkolną beztroskę.
Uroczystość zakończył występ dzieci, podczas którego z wielkimi emocjami dziękowały i żegnały się z przedszkolem.
Ostatnie słowo powiedziały przedstawicielki rodziców przedszkolaków: Pani Anna Bukartyk, Pani Aleksandra Przybyszewska, Pani Elżbieta Gancarczyk i Pani Magdalena Gazda, w którym wyraziły wdzięczność za wychowanie, opiekę i edukację swoich pociech.
Potem były kwiaty, uściski, całusy, pyszne ciasto i lody dla ochłody w serdecznej, przyjaznej atmosferze. To był ważny i emocjonujący dzień dla nas wszystkich – DZIĘKUJEMY!
Życzymy naszym małym absolwentom wielu sukcesów i spełnienia marzeń
oraz bezpiecznych i radosnych wakacji.
Pamiętajcie o nas i swoim przedszkolu!
I nadszedł ten dzień – rozpoczęliśmy wakacje!!!
21 czerwca odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego, która rozpoczęła się mszą świętą w kościele. Następnie wszyscy zebrali się na hali widowiskowo-sportowej. Wprowadzony został sztandar. Po odśpiewaniu hymnu głos zabrała Pani dyrektor Jolanta Potoczak, która podziękowała nauczycielom, wychowawcom, pracownikom administracji i obsługi, rodzicom i uczniom za wspólnie spędzone 10 miesięcy oraz trud pracy w mijającym już roku szkolnym. Wręczono nagrody dla wyróżnionych uczniów oraz medale dla mistrzów szkoły. Swoją ważną chwilę mieli również uczniowie klasy III, którzy kończyli pierwszy etap edukacyjny.
Wzruszającym momentem było pożegnanie Pani Teresy Mazan i Pana Zbigniewa Tokarczyka, którzy w tym roku przeszli na emeryturę. Dziękujemy im za wszystkie lata pracy w szkole, którą wykonywali z ogromnym sercem, pasją i zaangażowaniem. Życzymy spokoju i odpoczynku oraz realizacji swoich zainteresowań i planów.
Składamy serdeczne gratulacje wszystkim uczniom i rodzicom za ich osiągnięcia oraz życzymy udanych i bezpiecznych wakacji. Dziękujemy również nauczycielom za ich ciężką pracę i zaangażowanie w kształcenie młodzieży. Do zobaczenia w nowym roku szkolnym!
Przedszkolaki w teatrze - Musical - Polskie miasta w baśni i legendzie
13 czerwca 2024 roku dzieci 4-5-6- letnie z Publicznego Przedszkola w Kałkowie wybrały się do NDK na musical - Polskie miasta w baśni i legendzie. W niesamowitą podróż zabrał dzieci Teatr Nowoczesny z Krakowa. Kompozycja przedstawienia, to podróż w czasie po wielu miejscach na mapie Polski. Podczas spektaklu dzieci poznały legendy związane ze znanymi polskimi miastami takimi jak: Kraków, Warszawa, Poznań, Toruń, Kruszwica. Zapoznały się również z historię naszego godła poprzez Legendę o Lechu, Czechu i Rusie. Piękne dekoracje, kolorowe światła, muzyka oraz bajkowe kostiumy porwały dzieci w zupełnie inny świat. To była wspaniała podróż, która jednocześnie bawiła i uczyła. Przedszkolaki zadowolone, z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w przedstawieniu nagradzając aktorów brawami. Wyjazd na przedstawienie teatralne przyczynił się do pogłębienia postaw patriotycznych naszych wychowanków. Poszerzył ich wiedzę na temat miast i legend polskich. Był okazją na bezpośrednie obcowanie ze sztuką teatralną. Przyczynił się również do utrwalania zasad właściwego zachowania się w instytucjach kulturalnych.
Zbliżają się wakacje, na które z niecierpliwością wszyscy czekają. Dziś tj. 13.06.2024r. odwiedziła nas funkcjonariuszka KP w Otmuchowie mł.asp. Justyna Czarnopolska, która przeprowadziła pogadanki w klasach podczas, których przypomniała naszym uczniom o najważniejszych zasadach bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji i prawidłowego zachowania podczas poruszania się drogami. Uczniowie mieli okazję zadawać pytania oraz zrobić własne odciski palców, które zabrali sobie na pamiątkę. Była to bardzo ważna lekcja dla wszystkich. Dziękujemy za wizytę.
Segregujesz Świat Ratujesz
11.06.2024r. dzieci przedszkolne uczestniczyły w programie edukacyjnym Przedsiębiorstwa Handlowo Usługowego Komunalnik w Nysie ph Segregujesz Świat Ratujesz. Podczas spotkania dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat segregacji odpadów, jednocześnie miały możliwość aktywnego i świadomego zgłębienia swojej świadomości ekologicznej. Duże zainteresowanie i zaangażowanie dzieci zostało nagrodzone gadżetami związanymi tematycznie z misją przedsiębiorstwa. Prelekcję zorganizowała pani Monika Nawalaniec, mamusia Mai i Kai – serdecznie dziękujemy.
XIX Igrzyska Lekkoatletyczne Szkół Gminy Otmuchów:
Bieg na 50 m Igrzyska Dzieci (dziewczęta)
Klasa I - Agata Dyrek – I miejsce
Klasa II – Nina Rabenda – II miejsce
Klasa III – Laura Pierzga – II miejsce
Bieg na 50 m Igrzyska Dzieci (chłopcy)
Klasa II – Miłosz Gołoś – I miejsce
Igrzyska Dzieci klasy IV – VI
Klasa V:
Zuzanna Flakowska – II miejsce sztafeta 4x100m – dziewcząt
Amelia Petrykiewicz – II miejsce sztafeta 4x100m – dziewcząt
Wojciech Gołąbek – I miejsce sztafeta 4x100m – chłopców
Jakub Kucia – I miejsce sztafeta 4x100m – chłopców
Jakub Kucia – II miejsce bieg na 1000m
Wojciech Gołąbek – II miejsce skok w dal
Klasa VI:
Zuzanna Kozik – II miejsce sztafeta 4x100m – dziewcząt
Malwina Kierys – II miejsce sztafeta 4x100m – dziewcząt
Paweł Pacławski – I miejsce sztafeta 4x100m – chłopców
Piotr Pacławski – I miejsce sztafeta 4x100m – chłopców
Paweł Pacławski – III miejsce 300m – chłopców
Hanna Porębska – III miejsce – pchnięcie kulą – dziewcząt
Tomasz Zwierzyński – III miejsce – pchnięcie kulą – chłopców
Igrzyska Młodzieży Szkolnej VII – VIII
Klasa VII:
Julia Filipiak – III miejsce sztafeta 4x100m – dziewcząt
Oliwia Kulak – III miejsce sztafeta 4x100m – dziewcząt
Karolina Kasperska – III miejsce sztafeta 4x100m – dziewcząt
Magdalena Pfeifer – III miejsce sztafeta 4x100m – dziewcząt
Wycieczka klasy VII do Krakowa i Wieliczki
Są w Polsce takie miejsca, które każdy Polak przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić, by móc poznać prawdziwie dziedzictwo własnego kraju. To właśnie Kraków – miasto królów, historyczne serce Polski, ostoja kultury i sztuki, Wieliczka. Pierwszy dzień wycieczki dostarczył nam wielu wrażeń zwiedzaliśmy Kraków, który przywitał nas serdecznie mnogością zabytków, niezwykłym klimatem. Rynek Główny zaprezentował nam perłę renesansu polskiego – Sukiennice, w których mieszą się liczne kramy z różnorodnymi pamiątkami, dziełami rzemiosła artystycznego i biżuterią. Odwiedziliśmy Kościół Mariacki, wewnątrz którego znajduje się XV- wieczny drewniany ołtarz wykonany przez słynnego rzeźbiarza Wita Stwosza. W Krakowie odnaleźliśmy także okazały pomnik Adama Mickiewicza. Oprócz tego ujrzeliśmy Ratusz, Bramę Floriańską i Barbakan. Następnie udaliśmy do Wieliczki, aby zwiedzić Kopalnię soli. Podczas wędrówki trasą turystyczną poznaliśmy historię zabytkowej kopalni, której początki sięgają czasów średniowiecza, dowiedzieliśmy się o tradycjach i obyczajach wielickich górników, podziwialiśmy prawdziwe cuda wykonane w soli: m.in. wspaniałe kaplice zdobione solnymi rzeźbami i płaskorzeźbami, żyrandole, urokliwe podziemne jeziora, stare wyrobiska o oryginalnej drewnianej zabudowie, dawne narzędzia górnicze oraz zachowane ślady prac w dawnej kopalni. Najbardziej zachwycił nas wystrój wydrążonej w XIX wieku kaplicy św. Kingi. Zmęczeni i głodni wyruszyliśmy do miejsca zakwaterowania, gdzie po zjedzeniu obiadokolacji udaliśmy się do przydzielonych pokoi. Przed ciszą nocną mieliśmy czas dla siebie i spędziliśmy go na grach, zabawach integrujących grupę. Drugi dzień wycieczki przeznaczyliśmy na pobyt w parku doświadczeń i dalsze zwiedzanie Krakowa. W Ogrodzie Doświadczeń odkrywaliśmy swoje umiejętności, o których nie mieliśmy bladego pojęcia. Czekało na nas moc atrakcji i to w jednym miejscu Krakowa. Zmierzając w stronę Wawelu, zobaczyliśmy Dom Długosza, Pałac Biskupi i słynne Okno Papieskie. Jaka historia kryje się pod hasłem Okno papieskie Kraków, wie chyba każdy. Będąc w dawnej stolicy Polski nie można pominąć jednego z najbardziej znanych symboli Krakowa – 6 metrowego pomnika Smoka Wawelskiego, ziejącego prawdziwym ogniem. Wzgórze wawelskie i Zamek Królewski zrobiły na nas duże wrażenie. To niezwykłe miejsce jest symbolem narodowym i kulturowym Polaków, tutaj kształtowała się historia naszego kraju. Wycieczka dostarczyła nam nie tylko wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Wspominamy przeżyte przez nas przygody w magicznym Krakowie i jego okolicach, do których zawsze pragnie się wracać.